Jak hubnou topmodelky | e15.cz

Jak hubnou topmodelky

ZDROJ: Ženy - E15

Hana Soukupová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Žijete v představě, že si modelky nemůžou dopřát ani čtvereček čokolády, aby náhodou nepřibraly pár deka? Ve skutečnosti by se bez občasných dietních prohřešků zhroutily vyčerpáním!

„Nemůžeme na sebe upoutávat pozornost, musíme být ramínky na šaty,“ prohlašuje italská modelka Eva Riccobono (28). I tohle je jeden z důvodů, proč si musí štíhlonohé gazely ze světa modelingu hlídat váhu. Jak se jim daří zůstat nádherně útlé a zároveň mít dost energie, aby zvládaly kolotoč přehlídek, castingů a fotografování?

Ďábelsky promyšlený jídelníček

„Modelky potřebují pořádnou snídani s dostatkem sacharidů, vždyť musejí každý den na konkurzy nebo na přehlídky,“ tvrdí výživová poradkyně dívek, které předvádějí pro Victoria's Secret. O přísun sacharidů se postará celozrnné pečivo, ovocná kaše nebo müsli s jogurtem. Vždy raději sáhnou po nízkotučných variantách sýra, jako je například cottage.

Co se týče vajíček, praktikují krásné dívky chytrý trik, jak se vyhnout kalorickým žloutkům - omeletu si připravují jen z vaječných bílků. „Kombinace ovoce, zeleniny a cereálií může naplnit žaludek, aniž by člověk překročil svůj příjem kalorií. S tímhle jídelníčkem dokáže být modelka aktivní po celý den a zároveň trochu snižovat svou váhu,“ prozrazuje americká hvězda přehlídkových mol Devon Aoki (29). A zbytek modelkovského jídelníčku? Libové maso, moře ovoce a zeleniny a opatrně dávkované přílohy. „Sacharidů obsažených v těstovinách a rýži se nevzdávejte, dodají vám energii a pocit spokojenosti,“ myslí si brazilská modelka Gisele Bündchen (31). V podobném duchu se stravuje i česká topmodelka Karolina Kurková (27) , která sází na zeleninové a ovocné šťávy a čerstvé jednoduché potraviny.

Zdravá výživa nadevše

Modelky mezi přehlídkami uzobávají bioovoce a klábosí o makrobiotice. „Měli bychom jíst jídlo v co nejčistší podobě. Doporučuji bioovoce a zeleninu. Jsou sice dražší, ale ten rozdíl ucítíte,“ hlásá brazilská modelka Adriana Lima (30). Kvůli strachu z celulitidy se vyhýbá kofeinu, soli, upravenému jídlu a masu.

Její australská kolegyně z branže Miranda Kerr (28) vyznává podobné zásady: „Zdravá strava je základ. Když můžu, dávám si především biopotraviny. Jím extrémně zdravě, protože se pak cítím nabitá energií.“ Miluje špenát, avokádo a brokolici. Mimochodem, dívek, které koketují s vegetariánstvím, najdete ve světě modelingu víc než dost. Na jednom konci této škály je zapřisáhlá veganka Devon Aoki, na druhém konci americká modelka Hilary Rhoda (24). Ta se už několik let stravuje převážně vegetariánsky, ale masu se nevyhýbá stoprocentně.

Pod bičem trenéra

Když se vám dostane do ruky nabitý tréninkový plán modelky, máte pocit, že před sebou máte spíš časový rozpis profesionální sportovkyně. Dojde vám, že to plochá bříška a útlé pasy nejsou zadarmo. Například americká kráska Amber Valletta (27) úpí pod přísnou taktovkou svého trenéra třikrát až čtyřikrát týdně. Nejdřív si dá na rozběhání kilometr a půl a pak následuje tvrdý dril. Jeho součástí je i běhání po schodech stadionu, na kterém se jejich seance odehrávají. Končí to posilováním a závěrečným strečinkem.

Podobně nabitý program má i její brazilská konkurentka Adriana Lima. „Chodím třikrát týdně běhat, hraju beach, tančím salsu a třikrát týdně za mnou přijde můj osobní trenér,“ vypočítává. Žádaná modelka Miranda Kerr si jen na rozehřátí se svým trenérem několikrát týdně zaběhá pět kilometrů! Sportovní guru Brazilky Alessandry Ambrosio (30) pro svou svěřenkyni dokonce vymyslel speciální sport na míru. Je to cvičení zvané brazilský lifting. A vycházející hvězda přehlídkových mol Rosie Huntington (24) zachází ještě dál! V některých obdobích spolupracuje rovnou se dvěma najednou.

Sto plus jedna sportů

Další věc, která spojuje královny přehlídkových mol, je úctyhodný počet sportovních aktivit. Provozují hned několik sportů. Britská topmodelka Kate Moss (37) ze sebe vytancuje stres, pak hupsne na rotoped a rozehřeje se šlapáním. Tuk spaluje při spinningu a skákáním přes švihadlo. Posílení těla jí obstará pilates. Na konci každého cvičení nezapomene na patnáctiminutový strečink.

Alessandra Ambrosio zase coby správná Brazilka miluje volejbal, surfování, bruslení in-line, a dokonce i snowboarding. Americká krasavice Marisa Miller (33) sportuje skoro každý den, boxem počínaje a surfingem konče. Svoje cvičební pomůcky si s sebou balí dokonce i na cesty do kufru.

A nejoblíbenější sport modelek? Asi jóga, která přispívá i k relaxaci po vysilujících přehlídkách. Například polská modelka Anja Rubik (28) tvrdí: „Moje práce obnáší spoustu času stráveného v letadle a hodiny chůze na vysokých podpatcích. Díky józe zvládnu obojí. Taky mě to udržuje fit a pomáhá mi to zůstat vyrovnaná a soustředěná.

Kalorické hříchy

„Jsem alergická na to, když lidi tvrdí, že modelky jsou figuríny ve výkladní skříni a ne normální lidi,“ rozhořčuje se ruská sexbomba Natasha Poly (26). Samozřejmě že ani modelky nemyslí na hubnutí a zdravý životní styl ve dne v noci. Dietologové dokonce doporučují občas si popustit uzdu! „Ideální je, když cukry načerpají z jahod, ostružin, borůvek nebo granátových jablek, které jsou nabité antioxidanty,“ prozrazuje výživová poradkyně modelek tip na zdravé mlsání. Radí jim ale i to, aby si minimálně dvakrát týdně daly kousek hořké čokolády nebo zmrzlinu, jinak to jednou neudrží a přecpou se kalorickými sladkostmi.

Každá modelka má i svou slabost, díky které občas zapomene na štíhlou linii. Alessandra Ambrosio miluje brazilský koktejl caipirinhu a každý den slupne trochu čokolády. Nádherná Gisele Bündchen se sice snaží žít zdravě, ale přiznává, že cheesburgery si prostě neodepře. Při chuti je i slibná britská modelka Rosie Huntington: „Jsem veliký žrout a láduju se maminčinou pečení, pizzou nebo hamburgery a hranolky.“

TRIKY ZRALÝCH MODELEK Už jim není pětadvacet, ale pořád jsou hvězdami. Mateřské povinnosti i pracovní kariéru stále zvládají a disponují postavou jako ze žurnálu. CLAUDIA SCHIFFER (41) „Když jsem štíhlá, mám víc energie,“ prohlašuje trojnásobná matka, která vypadá pořád stejně jako za časů své největší slávy. Vyhýbá se jednostranným dietám, protože se bojí, že by jí rozhodily metabolismus. Je zapřísáhlou abstinentkou a sladké si dopřeje jen výjimečně. Holduje dietě 5+, která spočívá v tom, že se pět dnů stravujete nízkokaloricky a šestý den si dáte cokoli, na co máte chuť (ale jen do čtyř odpoledne). Cvičení dohání na Power Plate, které není časově náročné. CINDY CRAWFORD (45) „V půlce dopoledne i odpoledne si vychutnám malou svačinku, abych netrpěla hlady,“ prozrazuje nestárnoucí americká kráska. Jejím heslem je pět malých porcí jídla denně, je totiž fanynkou zónové diety. Snaží se dát svým stravováním dobrý příklad své dceři. Za svůj mladistvý vzhled prý vděčí i tomu, že se vyhýbá slunečním paprskům a cigaretám. Občas si dopřeje trošku čokolády a s celulitidou bojuje na Power Plate. „Pijte spoustu vody a snažte se najít cvičení, které vás baví,“ to je podle ní cesta ke štíhlé figuře. ELLE MACPHERSON (47) Australská modelka si na vrcholu své kariéry právem vydobyla přezdívku Tělo. Může za ni děkovat svým dokonalým křivkám. „Snažím se starat o své tělo, o své city i o svou duši,“ zdůrazňuje, že pro ni péče o krásu nekončí u vzhledu. Snaží se každý den vyrazit na kolo a odkroutit si svých pět set sedů lehů. I když spoustu času věnuje svým dvěma dětem, najde si navíc pětkrát týdně hodinku i na další cvičení. Potrpí si na biopotraviny a odmítá sacharidy ve formě těstovin.

Drastické diety

Úlety modelek se občas ubírají opačným směrem, k přehnané střídmosti. Česká hvězda módního světa Petra Němcová (32) přiznává, že v minulosti vyzkoušela spoustu nejrůznějších diet od ovocných až po bílkovinné.

Obzvlášť v posledních dnech před důležitou zakázkou řada modelek podléhá nervozitě a freneticky pracuje na vypilování svojí beztak dokonalé postavičky. Někdy používají metody, nad kterými by jejich lékař právě nezajásal. Například holandská kráska Doutzen Kroes (26) poslední týdny před přehlídkou nepřijímá v potravě žádné sacharidy ani cukr a spoustu času denně tráví skákáním přes švihadlo. Brazilka Adriana Lima zase posledních devět dní před důležitou akcí nevezme do úst žádnou pevnou potravu a živí se převážně proteinovými nápoji. Dvanáct hodin před vypuknutím přehlídky nepije vodu, takže je takřka zázrak, že na přehlídkovém mole neomdlí díky dehydrataci.

Anorexie, nebo jen drby?

Poruchy příjmu potravy jsou ve světě modelingu velmi citlivým tématem. Hranice mezi udržováním rozumné váhy a anorexií může být tenká a lehce překročitelná. Některé ctižádostivé dívky si kult štíhlosti berou k srdci až příliš. Například ruská modelka Natalia Vodianova (29) si před vstupem do světa módy se svou postavou vrásky nedělala. Když ale před jedenácti lety začala její modelingová hvězda stoupat do výšin, zhubla na pouhých devětačtyřicet kilogramů. Začaly jí vypadávat vlasy a podepsalo se to i na její psychice. Vyhledávaná modelka přiznává, že ji k tomu dohnal tlak jejího okolí. Bohužel ve světě modelingu nebyla a není s takovým problémem sama. Dnes už to naštěstí s hubnutím nepřehání.

Na druhou stranu se ale po molech promenáduje řada přirozeně štíhlých modelek, které jsou z anorexie obviňovány neprávem jen pod tlakem médií. „I když vážím stejně jako na začátku své kariéry, všichni si o mně myslí, že trpím nějakou poruchou příjmu potravy. Dokud jsem nedělala do modelingu, nikoho nenapadlo obviňovat mě z anorexie nebo z bulimie!“ stěžuje si americká modelka Rachel Clark (22). Nařčení z anorexie musela nedávno čelit i česká topmodelka Eva Herzigová (38). Italka Eva Riccobono má podobné zkušenosti: „Už od třinácti mi říkají, že jsem anorektička! Lidé mě pořád otravují, jaké prášky na hubnutí beru.“

Autor: Hana Soukupová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video