Jak hubnout? Sama, nebo s odborníkem? | e15.cz

Jak hubnout? Sama, nebo s odborníkem?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někdo je individualista a nenechá si do hubnutí mluvit. Jiný raději „sáhne“ po odborníkovi. Kdy je ale objektivně čas na specialisty a kdy ještě shazování zvládnete sama?

Říkáme tomu dieta, zeštíhlující kúra, mučení, trest, a přitom pořád mluvíme o jednom a tom samém. O naší snaze vypadat lépe, cítit se lépe.

Při pohledu do zrcadla ze sebe totiž obvykle nemáme radost a ženeme se do náruče hubnutí. Ale děláme při tom chybu hned na začátku – nedokážeme si objektivně přiznat, jestli své hubnutí zvládneme samy, nebo jestli nám to půjde jen za podpory specialistů. Zkuste si spolu s námi přiznat pravdu a vyhnout se zásadní a zbytečné chybě hned v rozjezdu.

1. ZVLÁDNU TO SAMA, PROTOŽE…

…JSEM ZDRAVÁ

Základem rozhodnutí jít do hubnutí na vlastní pěst je jistota, že váš zdravotní stav je až na pár kilo navíc naprosto v pohodě. Měla byste vědět, jak jste na tom s tlakem, jestli je v pořádku činnost štítné žlázy, hladina cholesterolu v krvi a zda váš pohybový aparát zvládne alespoň minimum sportu. Pokud jste nebyla dlouho na preventivní prohlídce, neuškodí vám.

…MÁM JEN LEHCE NAD

Sen vejít se do svatebních či plesových šatů nebo lepší pocit, když si vyrazíte s partnerem do bazénu… Je tohle snad váš případ? Pak vás pravděpodobně netrápí obezita, ale jen lehká nadváha, dokonce třeba jen tři čtyři kila navíc. V takovém případě si s nimi skutečně můžete poprat i vy, naprostý laik. Zvlášť když si k ruce vezmete svou oblíbenou Dietu! :­)

Pro jistotu si ověřte, že máte vyhovující BMI, tedy pohybujete se od 20 do 25 BMI. Vyšší už je těžkou nadváhou a od 30 mluvíme o obezitě, která patří výhradně do rukou odborníků. Pro přesný postup výpočtu se podívejte například na www.fitweb.cz. Pokud jde tedy opravdu jen o hubnutí do šatů nebo podobně nenáročné zeštíhlení o pár kilo či centimetrů, pusťte se do toho.

…VÍM, JAK JÍST

Jestliže jste se na hubnutí dobře připravila, máte už docela přesnou představu, co budete od této chvíle jíst. A obecně chápete, že hubnout nerovná se hladovět, ale jinak poskládat jídelníček. Musíte si být vědoma toho, že vás nákupy budou stát trochu víc dřiny, než si ujasníte, co jíst, jak to kombinovat, kolik toho uvařit. Ale opravdu to můžete dokázat bez pomoci! A když vám to přece jen bude dělat trable, mohou vám pomoct nejrůznější „krabičkové diety“ s každodenním rozvozem jídla až do domu (jídlo na jeden den stojí okolo 250 Kč a zkusit je můžete například na www.dieta­krabicky.cz, www.abcdieta.cz, www.dietadodomu.cz).

…VÍM, JAK SE HÝBAT

S pohybem je hubnutí také výrazně rychlejší. Metabolismus šlape jako hodinky, tělo se formuje, nálada zlepšuje. Jenže to samozřejmě chce vědět, jak se hýbat. Pokud vám jde především o tvarování, zaměřte svou pozornost na posilovací cvičení. Ale nemusí to být nutně činky. Pilates je třeba stejně účinné, co se tvarování týče. Nebo takový Power Plate. Zkusit můžete i plavání, které mimo jiné skvěle protahuje.

Jestliže vás trápí vážně tukové polštářky, volte pro změnu tzv. aerobní cvičení, kterým je už samotná chůze (okolo 7000 kroků denně by to chtělo minimálně). Skvěle se pobavíte při trampolínkách, H. E. A. T. nebo jakékoli tanečněsportovní lekci. Ona to vážně nemusí být nuda!

…MÁM ROZUM A VŮLI

Bez racionálního pohledu to vážně nejde. Takže pokud jste si určila reálný cíl kolem 3–4 kilogramů, jestliže potřebujete sundat v pase pět centimetrů, a ne o moc víc, pokud víte, že to nebude otázkou týdne ani dvou, směle do toho. Podpořte sama sebe vidinou nových luxusních šatiček, plavek, botiček, parfému a spoustou sebelásky. A máte vlastně vyhráno!

2. Ocením pomoc odborníků, protože…

…mám skutečné potíže

Jestliže víte, že trpíte těžkou nadváhou, BMI se pohybuje okolo 30 a výš, a k tomu už se nadváha či obezita projevily i nějakou tou zdravotní komplikací, není nad čím přemýšlet. Potřebujete v prvé řadě lékaře – pro začátek klidně obvodního. Ten vám pomůže zjistit, jaké škody už obezita napáchala, a případně doporučí specialisty: obezitology, revmatology, ortopedy, endokrinology a další.

…trpím na jo-jo efekty

Pokud máte za sebou desítky diet, všechny byly neúspěšné, a navíc skončily jo-jo efektem, bez odborníků se menšího obvodu v pase nedočkáte. Proč? Po mnoha různých a různě drastických dietách máte poničený metabolismus, který není jednoduché nastartovat. Proto se obraťte na výživové poradce – ať vám poradí. Obraťte se na kouče a psychology, aby vám byli podporou v krizových chvílích. A nevynechávejte ani trenéry.

…nikdy nic nedotáhnu do konce

Tohle je oříšek. První dny máte odvahu, chuť i energii, po týdnu vás nový životní styl přestává bavit a saháte po čokoládě a chipsech, že? Je to malé prokletí, ale zvládnutelné. Opět s tou správnou podporou. Přestaňte se trápit, nechte se vést. Na tom není nic těžkého. A že se stydíte jít k obezitologovi? Do posilovny? Proč? Na taková místa přece chodí právě ti, kteří mají potíže s váhou!!!

…se nesnáším

Začátek diety bývá u mnohých z nás motivovaný velmi často nedostatkem sebelásky. Máme pocit, že když zhubneme, všechno se vyřeší. Ale opak je pravdou a může vás přepadnout deprese. Jestliže se to u vás takhle nakumulovalo, musí vám někdo objasnit, že je třeba nejprve odstranit závažnější problém, než jsou kila navíc – příčinu vaší sebenenávisti.

…jsem líná

Tak jistě, lenost je báječná. Jednou za čas, o víkendu, v posteli, s knížkou v ruce. Jestliže se ovšem musíte nutit do všeho, do pohybu, vaření, vlastně i do života, chtělo by to motivátora v podobě kouče a trenéra, který vám krok za krokem dokáže, že akční, naplněný život je daleko větší legrace než válení se u televize!

…jsem závislá na jídle

Spousta z nás si prostřednictvím jídla bohužel zvykla řešit špatné nálady, osamělost, splíny. Až se z toho stal zvyk ohrožující nejen naši postavu, ale i zdraví. V takovém případě je opět nutné obrátit se na odborníky. Psychologem či koučem počínaje, protože potřebujete zjistit, proč své smutky „zajídáte“ a bez jídla se neobejdete.

…trpím poruchou příjmu potravy

Nezřízené přejídání, bulimie, anorexie. To jsou nejznámější poruchy příjmu potravy. A na ty budete bez odborníka opravdu krátká. Mohou vás až ohrozit na životě, takže neriskujte, vezměte rozum do hrsti a udělejte první správný krok do ordinace nejbližšího specialisty (pro kontakty klikněte třeba na www.anabell.cz nebo na www.pppinfo.cz).

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video