Jak jsem zhubla 1. | e15.cz

Jak jsem zhubla 1.

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedna z našich čtenářek se rozhodla s vámi podělit o svůj příběh, který může být inspirací všem, kdo chtějí shodit nějaké to kilo.

Vždy jsem byla při těle a vždy jsem strašně toužila být štíhlá. Nemyslím být nějaká modelka, ale mít hezkou souměrnou postavu, žádný obrovský zadek, široké boky a tlustá stehna. A tak jsem na to šla jako spousta z nás. Dieta s omezením toho, co mám ráda, k tomu cvičení, ale vždycky jen nárazově, protože jsem v podstatě nevěděla, jak cvičit, co za sport dělat a hlavně mě to ani nebavilo. Výsledek byl ten, že jsem to vždy nějakou dobu vydržela, něco zhubla, ale pak jsem to nevydržela, vyluxovala jsem ledničku a místo sportu jsem plakala do polštáře, co jsem to zase provedla, a že nemám pevnou vůli, tudíž to nemá cenu a vzdala jsem to. Tak to šlo pořád dokolečka.

Podepsalo se to i na mé náladě, připadala jsem si ošklivá, když jsem si koupila něco na sebe, tak se mi to pak stejně nelíbilo, protože jsem si v tom připadala neforemná. Trápila jsem se s pletí a celkově jsem byla nespokojená se stylem života, který vedu. Moje náplň byla ráno jít do práce, po příchodu domů jídlo, něco poklidit, občas nějaké sezení s kámoškama u zákusku a kafe a probírání toho, že chceme zhubnout, ale nejde nám to, večer pak internet, televize, spánek a ráno to samé. Bydlela jsem u rodičů, takže víkendy jsme byli na chatě, nebo někde u příbuzných a já prostě měla pocit, že mě nic dobrého nečeká. Do toho mi ještě umřela moje milovaná babička a já to nesla opravdu špatně.

Jediná kladná věc na tom byla, že mi babička odkázala svůj malý byteček. Dala mi tím šanci se osamostatnit, ale já to brala mnohem vážněji, jako šanci konečně změnit svůj život, udělat něco sama se sebou a být konečně spokojená….ale vlastně jsem vůbec nevěděla, kde začít. Prostě jsem jen věděla, že si do nového bytu nechci přitáhnout staré zvyklosti a svůj starý život. A tak jsem začala u internetu. Internet mám fakt ráda, protože je tu všechno po ruce, tolik užitečných a důležitých rad, receptů a hlavně možnost si pokecat s lidma, kteří mohou v mnohém pomoct. A tak jsem do sebe začala hustit informace o hubnutí, o cvičení, sportu a pomalu jsem začala přicházet na to, že mě to všechno hrozně zajímá. Změny, které jsem pak začala provádět, byly velmi pozvolné, různé věci, co jsem se dozvídala, jsem postupně zkoušela, ale všechno nenásilně, tak, abych se u toho netrápila. V diskuzích na internetu jsem pochopila tu vůbec nejzákladnější věc, která je při hubnutí a vůbec životních změnách ta nejdůležitější, bez ní ty změny nikdy nebudou trvalé a nikdy nedosáhnete dlouhodobých výsledků. Ta věc zní - To, co děláte, jak jíte, jak cvičíte, to všechno vás musí bavit a musíte to dělat rádi!

Nebudu teď popisovat, co všechno jsem si kde a jak zjistila a nastudovala, protože to by bylo hrozně nadlouho. Trvalo mi asi rok, než jsem se dostala do těch kolejích, ve kterých jsem teď a přešla jsem na zdravý životní styl. Každý má tu možnost pátrat na internetu, hledat v knížkách, kecat s lidma, kteří mají v tomto stejné názor jako vy. Postupně pak přijdete na to, jak vám dělá dobře, když si uvaříte něco ze zdravých potravin, co vám neleží v žaludku půl dne a že si dáte takový oběd, po kterém se vám nechce spát, protože ho žaludek nemusí trávit dlouhé hodiny, na což vyčerpá všechnu energii a vám už ji mnoho nezbude. Že vám udělá radost, když si můžete na zahrádce a na balkóně vypěstovat svou zeleninu a ovoce, protože víte, že nebude postříkaná chemií jako v obchodě, že už víte, že si máte pořádně přečíst etiketu každého výrobku, protože ovocný jogurt nikdy ovoce neviděl, že se máte vyhýbat všem těm éčkám v potravinách, barvivům, že místo coly, kde je v litru x kostek cukru si raději dáte vodu s čerstvě vymačkaným pomerančem.

Když zvládnete tuhle stránku věci, tak se postupně dostanete k tomu, že běhání není tak hrozné, jak to vypadalo na počátku, kdy máte mizernou kondici, a že vás uspokojuje propocené tričko z posilovny, protože na sobě vidíte výsledky. A pak se začnete radovat znova, protože místo pleti s pupínkama teď vaše pokožka doslova rozkvetla, protože ji vyživujete zdravým jídlem, ale už na ni nepatláte tu chemickou kosmetiku, ve které je plno ropných produktů, ale rozmazlujete ji bylinkama, přírodními olejíčky a maskama vlastní výroby.

Za ten rok se mi opravdu změnil život a já jsem spokojená. Byt po babičce prošel totální rekonstrukcí, stejně jako moje tělo. Vzala jsem si půjčku, udělala novou koupelnu a kuchyň, položila nové podlahy. Všude mám plno pokojových květin, dodávají mi energii, čistí mi vzduch a já mám tak doma kousek přírody, kterou mám ráda. Když jsem se stěhovala od rodičů do zrekonstruovaného bytu, skoro nic jsem si nevzala sebou. Chtěla jsem začít čistě a nanovo, takže jsem měla jen plno knížek, pár kusů oblečení a nějaké to nádobí. Dnes už jsem si šatník obnovila, protože jsem zhubla a můžu nosit věci, které jsem dřív nemohla. Večery už netrávím u televize, protože chodím buď cvičit, nebo běhat s mou novou sousedkou. Taky jsem začala chodit na jógu, je to hrozně uklidňující a přihlásila jsem se na kurzy keramiky. Za ten rok toho mám hodně nového, nový byt, nové koníčky, novou postavu a hlavně spoustu nové energie a chuti do života, jakou jsem dřív neměla.

Kdybych to teď měla shrnout, nebo poradit těm, kteří chtějí taky zhubnout, řekla bych toto: Pátrejte po informacích, dnes je opravdu tolik zdrojů, můžete se dozvědět vše, co potřebujete vědět. Nezdravé věci se vždy dají nahradit zdravou variantou. Sportuje, hýbejte se -vydržte se věnovat sportu první tři měsíce, i když u toho budete funět, budete s fyzičkou v koncích a nebude vás to bavit. Jakmile se dostanete do kondice, zjistíte, že tělo pohyb bude vyžadovat a že vás to začne těšit. Obklopte se pozitivními lidmi. Pokud máte kamarádky, které baví jen sedět u cigára a cpát se hamburgery, určitě vás stáhnout zpátky a rozhodně vám ve vašem úsilí zhubnout nepomůžou. Čerpejte hodně z přírody, teď myslím pobytem v ní, protože se stačí projít po lese, kde na rozdíl od rušné křižovatky není smog, takže se vás pročistí hlava a zregenerujete se. Čerpejte z přírody i co se týká potravin, vykašlete se na chemický průmysl, ale raději sbírejte bylinky. A hlavně, všechny změny provádějte postupně, tak, aby vás těšily a přinášely vám radost. Je to sice všechno na dost dlouho a než začnou kila ubývat, tak to potrvá, ale stojí to zato.

A ještě jedna poslední úvaha - teď vidím, jak to čtou matky s dvěma dětmi, které mají hodně práce a říkají si, jo holka bez dětí a bez manžela, té se to říká, ale my na to nemáme čas. Pro ty mám jednu radu -přestaňte se na to vymlouvat, jde to u všech! Tím, že si pořídíte manžela a děti snad život nekončí a právě i pro mě byste měli žít všichni zdravě a sportovat, budete si cítit dobře, budete méně nemocní a vašim dětem se nikdo nebude posmívat, že jsou tlusté.

Toť vše :-). Nevím, jestli někomu z vás tento článek pomůže, ale já jsem měla chuť jej napsat, protože si často pročítám diskuze o hubnutí a čtu, jak všichni chtějí zhubnut, ale většinou pro to nejsou ochotni nic udělat. Hledají nějaké prášky na hubnutí, co by jim pomohly, a to je tak vše. Ale to není ta správná cesta, změny musí být trvalé a hlavně musíte změnit přístup k životu obecně. Vše je ale ve vašich rukou, všechno můžete ovlivnit a změnit jen vy sami. Držím všem palce!

Související články:
Jak jsem zhubla 2. (jídelníček)
Jak jsem zhubla 3. (pohyb)

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video