Jak na klimakterium: Po padesátce bez potíží | e15.cz

Jak na klimakterium: Po padesátce bez potíží

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příliš nejíte, a přesto tloustnete, moc toho nenaspíte, ve dne i v noci se potíte a jste podrážděná?  Pokud je vám okolo padesátky a vaše menstruace je nepravidelná, je téměř jisté, že vstupujete do období klimakteria.

Jedinou pozitivní zprávou by mohlo být, že vás již nepostihne nechtěné těhotenství. Snížení činnosti vaječníků a s ní spojený úbytek sekrece ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenů a progesteronů, totiž nepřináší pro vás nic příjemného. Vaše kosti se stanou křehkými, můžete skončit v nemocnici s infarktem nebo mrtvicí, nemluvě o tom, že se u vás mohou objevit příznaky inkontinence (neschopnost udržet moč nebo stolici).

Estrogeny totiž příznivě ovlivňují činnost osteoklastů, které přirozeně odbourávají kostní hmotu, takže konec této regulace může být pro pevnost kostí nebezpečný. Úbytek kostní hmoty zvyšuje křehkost kostí, a tím se zvyšuje riziko zlomenin,“ vysvětluje MUDr. Miloslav Černý, CSc., soukromý gynekolog a bývalý odborný asistent Gynekologicko-porodnické kliniky FDL UK. „Jakmile se snižuje vliv estrogenů na metabolismus, dochází ve zvýšené míře k ukládání cholesterolu do cévní stěny, vzniká kornatění cév - ateroskleróza, která bývá příčinou anginy pectoris, infarktu, cévních příhod nebo ischemické choroby dolních končetin.“

Autor: Ženy - E15

Klimakterium je pro řadu žen problematickým obdobím z hlediska psychického, pro mnohé však také z hlediska zdravotního. Ke zmírnění potíží může pomoci hormonální terapie, přírodní preparáty i bylinky. Předcházet by však měla vždy konzultace s odborníkem.


Co mám teď dělat?

Pakliže chcete zůstat zdravá a vaše tělo plně funkční, je nezbytné přistoupit k doplňování chybějících hormonů. Můžete si vybrat, jestli navštívíte svého ošetřujícího lékaře a domluvíte se na předepsání medikace v rámci hormonální substituční terapie (HRT), nebo doběhnete do nejbližší lékárny a spolehnete se na přírodní přípravky. I z rostlin lze potřebné hormony získat.
Užívání HRT v podobě tabletek, náplastí, injekcí nebo třeba gelů má své pozitivní i negativní stránky. Stále probíhají výzkumy o jejich vhodnosti, účinnosti a riziku.

Vše je samozřejmě nutné zvažovat individuálně, přesto obecně platí, že HRT:
• má pozitivní vliv na prevenci osteoporózy a s ní spojených zlomenin
• snižuje riziko vzniku arterosklerózy
• mírní návaly horkosti a jiné klimakterické problémy, jako je únava, nekvalitní spánek nebo deprese
• obnovuje normální složení bakteriální vaginální flóry a eliminuje tak výskyt močových a poševních infekcí
• může způsobit žilní trombózu nebo plicní embolii
• mírně zvyšuje riziko rakoviny prsu a děložní sliznice
• může vyvolat onemocnění žlučníku

Zvládnutí problémů bez hormonů


Pokud jste zdravá žena, nedoporučuje se užívání HRT déle než pět let. Jedině tak se vyvarujete nežádoucích účinků. Co však dělat, pokud by vaše problémy přetrvávaly? Vsaďte na přírodu! Alternativním léčebným postupem jsou fytoestrogeny - látky získané z rostlin, které v lidském organismu působí jako přirozené ženské hormony.

V období klimakteria u žen může někdy po poradě s odborníkem nahradit některé léky pro stabilizaci projevů hormonálních výkyvů, nebo léčbu doplnit třezalka. Pro dosažení efektu těchto uklidňujících účinků je potřeba třezalku užívat pravidelně po delší období, účinky se zpravidla projevují po 2-3 týdnech užívání.

Autor: Ženy - E15

Přírodní preparáty hormonální terapii nenahradí, ale mohou být její vhodnou alternativou. Většina z nich dokáže díky vysokému obsahu fytoestrogenů potíže alespoň zmírnit.

Potíže také mohou zmírnit přírodní preparáty. K oblibě těchto vysoce koncentrovaných extraktů s velkým množství fytoestrogenů přispívá i to, že je organismus rychle vstřebá, ony tím pádem rychleji působí a zároveň jsou bez nepříznivých vedlejších účinků šetrné k organizmu.Přípravky zmírňují a odstraňují vegetativní i psychické potíže, spalují tuky, působící preventivně proti osteoporóze a mnohé další. A především máte jistotu, že se u nich neshledáte s nežádoucími účinky.

23. března 2010

Odborná spolupráce:
MUDr. Miloslav Černý, CSc.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery