Jak na vši: Rady odborníků i čtenářů | E15.cz

Jak na vši: Rady odborníků i čtenářů

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Michlová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Září bývá nejen časem nástupu do školek a škol, ale také sezónou boje proti vším. V posledních deseti letech se celosvetově zvýšil výskyt vší, který byl do té doby především v takzvaně civilizovaném světě již témeř eliminován. Co ale s tím, pokud si nežádanou "nadílku" přinese domů právě člen naší rodiny?

Nová vlna výskytu vší je způsobena především zvýšenou rezistencí tohoto hmyzu vůči insekticidum, které jsou obsaženy i v odvšivovacích přípravcích. Přesná čísla nejsou známa, protože pedikulóza, jak zní odborný název nepříjemného zavšivení, nepodléhá povinnému hlášení lékarů o přenosných nemocech. Je proto velmi pravděpodobné, že se s touto svědivou nepříjemností potkáte i vy.

Z chladu do tepla


Nejčasteji a nejlépe se pedikulóza rozšiřuje v chladnějších měsících, kdy děti začínají nosit čepice. V těch se vši snadno udrží a navíc mohou přelézat z jedné čepice na druhou, protože v šatně obvykle bývá oblečení blízko u sebe. Jenže ani v teple nejsme rizika nepříjemného svědění ušetřeni, i na slunce se nosí kšiltovky, a děti si na různých táborech, školách a školkách v přírodě a jiných společných akcích bez přemýšlení půjčují navzájem hřebeny ci ručníky.


A jak vlastne veš vypadá? Je to bezkřídlý, asi 2 až 4 mm dlouhý hmyz se třemi páry nohou, kterými se drží na hlavě. Samičky kladou těsnš k pokožce hlavy každý den až sedm vajíček, z nichž se do deseti dní vylíhnou asi milimetrové larvy zvané hnidy. Ty už sají krev, stejne jako dospelé vši, v něž se larvy vyvinou asi za tři týdny. Hlava po jejich kousnutí svědí a děti mohou být unavené. Pokud máte podezření na přítomnost vší, prohlédněte dětem důkladně hlavu a co nejrychleji se jich zbavte.


Jak se zbavit vší

Postupu jak se zbavit vší je spousta, existuje také spousta šampónů. Jenže ne všechny jsou stejne účinné, jak se ukazuje v posledních letech, a je to tak právě na základě zvýšené odolnosti vší vůči insekticidům. Nejlepší je nechat si v lékárně poradit co nejnovější přípravek proti vším a pak do puntíku dodržet instrukce, které najdete v návodu.
Přípravky nepatří mezi levné, takže vybírejte pečlivě a na cenu hleďte spíše méně.

„Boj proti vším je klasickým problémem na přelomu konce prázdnin a začátku školního roku,“ potvrzuje doktor Jan Bureš, šéf online lékárny DocSimon.cz. „Objemově nejde o nijak velkou kategorii zboží, přesto teď prodej sprejů a šamponů na vši roste,“ dodává šéflékárník. „Arzenál boje proti vlasovým parazitům by měl zahrnovat sprej na vši, kovový hřeben na jejich vyčesávání a speciální šampon na vlasy,“ říká doktor Bureš.

Kromě víceméně konzervativního použití speciálních přípravků proti vším existuje ještě spousta jiných metod, pomocí kterých se podařilo mnoha rodičům své děti vší zbavit.

Kdysi dávno se umývaly vlasy petrolejem a prý to fungovalo, jenže kdo by dneska chtěl být cítit jako lampa? Nicméně i tak existují podobně zvláštní metody.


Mezi nejkurióznější patří namočení hlavy slivovicí nebo octem, následné překrytí šátkem a několikahodinové působení těchto látek. Kluky lze ostříhat na velmi krátko, prakticky dohola, a účelu, to jest zbavení se vší, je také dosaženo. To ovšem u většiny děvčat neprojde.

Opětovnému výskytu vší zabráníte pečlivostí


Ostříhání hlavy je nicméně jedním ze způsobů, jak snadno vyřešit tu pravděpodobně nejnepříjemnější část odvšivování, bez které se nelze obejít - totiž zbavení se nejen vší, ale i hnid. Ty je totiž potřeba pečlivě z hlavy vybrat a v ideálním případě povraždit. Většinou je nutno strávit několik hodin jakousi hrou na opice a vybírat dětem z hlavy hnidy, protože přeživší larvy dospějí a nakladou nová vajíčka.

Podobnou pečlivost je potřeba aplikovat na všechno ložní prádlo, ručníky, hřebeny a cokoli, co přišlo do delšího styku s hlavou dítěte. Týká se to samozřejmě nejen věcí, které máte doma, ale i věcí ve škole či školce. Ideální je situace, kdy se rodiče ve třídě domluví, že provedou odvšivovací proceduru všichni současně - nemusejí se pak bát toho, že za pár týdnů jsou vši doma zase.

Ale i když k tomu dojde, a stává se to poměrně běžně, mimo jiné právě kvůli výše uvedené odolnosti vší vůči chemickým látkám používaným v šampónech, není se za co stydět a čeho bát. Prostě je potřeba jít, koupit o něco lepší přípravek a pustit se do boje znovu.

Autor: Jana Michlová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video