Jak na vši? Trpělivě a důsledně | e15.cz

Jak na vši? Trpělivě a důsledně

ZDROJ: Ženy - E15

Tereza Víchová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už při pomyšlení na ně se začneme automaticky drbat ve vlasech. Vši, častý nezvaný host ve vláscích dětí z kolektivů, mají právě teď žně. Léto a tábory, kde jsou hlavičky pořád u sebe, jim přejí. Co na ně opravdu funguje a existuje proti těmto parazitům nějaká účinná prevence?

Pravděpodobně se jim nevyhnete. Jsou všude, ve školkách, ve školách, jakmile se dají dvě hlavičky k sobě, veška z jedné přeskočí na druhou a požár je na světě. Najednou zjistíte, že vši jsou spolubydlícími ve vaší jinak čisté domácnosti. Pozor, nemusíte se stydět.

Tahle nehoda se přihodí i jiným, pečlivým maminkám, důležité je vědět, co je veš vlastně zač a jak přistupovat k jejímu hubení. Veš dětská je parazitický hmyz, který žije ve vlasech lidí bez ohledu na věk. Samička klade vajíčka o velikosti necelý milimetr a přilepuje je na vlasy těsně u pokožky hlavy. Žije 3–5 týdnů a za tu dobu naklade až 150 vajíček. Do týdne od nakladení se z hnid vylíhnou světlé larvy, které za 17–25 dní dorostou v dospělé vši, schopné dalšího rozmnožování.

Z řeči čísel vychází jasně jedna věc: jestli si takovou nadílku dovezla vaše ratolest z prázdninových cest, máte se na co těšit. Bude to tvrdý boj se silným soupeřem.

NESTYĎTE SE…

„Po prázdninách a v zimě v období lyžařských výcviků je pochopitelně zvýšený výskyt vší,“ vysvětluje MUDr. Jana Jehličková z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje v Kolíně. „Je to proto, že je v této době užší kontakt dětí, více se dotýkají hlavami.“ Vši tak mají velké pole působnosti. Bez lidského těla totiž nepřežijí víc než 24 hodin. Na rozdíl od vši šatní nemá veš dětská co dělat s hygienickými návyky.

I kdybychom dětem myli vlasy preventivně dvakrát denně, nepomůžeme si. Odolný parazit totiž přežije jakýkoli normální šampon i každodenní česání obyčejným hřebenem. Jakkoli nás tedy zavaluje stud při pomyšlení na telefonát do školy či školky, že je naše dítko zavšivené, zkusme se ho zbavit. I podle MUDr. Jehličkové je nákaza pedikulózou prostě bohužel jen smůla.

JE TO VŮBEC NEMOC?

„Do loňského roku se hromadný výskyt vší, podle platné právní úpravy, povinně hlásil na hygienické stanice, ale z vyhlášky to zmizelo,“ uvádí MUDr. Jehličková.

„Je to sice infekční onemocnění, ale specifické. Vši totiž nepřenášejí žádné choroboplodné zárodky. Jsou parazitem a obtěžují, primárně ale nejsou nebezpečné.“ To ovšem neznamená, že bychom je měli nechat prohánět se vlasovým porostem našich dětí, potažmo vlastním. Veš dokáže pořádně znepříjemnit život. „Děti jsou ospalé, nepozorné, svědí je hlava a drbou se. Už jen ta únava je pochopitelně oslabuje a to má vliv na imunitu, navíc si pokožku mohou rozškrábat a zanést infekci,“ dodává MUDr. Jehličková.

V krajním případě může dítě chytit druhotnou bakteriální infekci, protože rozškrábaná pokožka je otevřenou cestou například pro stafylokoky a následné hnisavé poranění. Vši jako takové sice nemoc nepřenášejí, ale to neznamená, že se komplikace nemůže objevit.

VZHŮRU DO LÉKÁRNY

Veš dětská je velmi odolná potvůrka, která se příjemného bydlení ve vlasech vašeho dítěte jen tak nevzdá. Dobrou zprávou je, že proti ní existuje řada různých přípravků. Ty zakoupíte v lékárně bez předpisu, i ze zákona jste navíc jako rodiče povinni děti (popřípadě sebe) vší zbavit. Horším faktem zůstává, že ne první přípravek, který se vám dostane do ruky, znamená zázrak.

Nemusí totiž zrovna na ty vaše vši účinkovat a k čemukoli, co budete používat, přidejte jedno slůvko, které radí i Jehličková: důslednost. I proto je na školních a školkových nástěnkách znovu a znovu pobídka: „Prohlédněte dětem hlavy.“ Chemie nás totiž nespasí, k souboji se vší budeme potřebovat pár týdnů i lupu, pečlivé vyčesávání všiváčkem a moře trpělivosti.

„Po našem boji s veškami byl dva týdny klid a dnes jsem dceři opět objevila nové hnidy,“ vypravuje maminka Katka. „Jsem na mrtvici, ve školce nám řekli, že až tento týden přišli na to, že nosičem byl chlapeček, jehož rodiče jsou slušně řečeno ke vším laxní.“

Ze zákona je odvšivení povinností rodičů, nikoli školy nebo hygienické služby. To ale neznamená, že je každý rodič důsledný a zodpovědný. „Pokud je v nějakém zařízení opakovaný výskyt vší, osloví nás třeba ředitel a přijedeme udělat osvětu, rozdáme letáčky. Problematické dítě učitelé více kontrolují, my můžeme rodičům podat příslušné informace, ale všechno je opravdu na nich a jejich zodpovědnosti,“ dodává MUDr. Jehličková. Jiná věc je otázka staré známé „bezinfekčnosti“ ratolesti před odjezdem na školu v přírodě nebo jinou kolektivní aktivitu. Odtud může být zavšivené dítě vyloučeno.

CHEMICKY NEBO PŘÍRODNĚ

Nejlepší aktuální radu, jak se zbavit vší, dostaneme vždy v lékárně. Podobně jako jiné nepříjemné mikroorganismy získávají postupně i vši odolnost vůči různým prostředkům, a proto se pořád vyvíjejí nové. Co platilo na vši před deseti lety, nemusí nutně fungovat dnes.

„Osvědčují se přírodní preparáty na bázi olejů a silic,“ vysvětluje Jehličková. „Jejich princip je mechanický, vši se udusí, naruší se hnidy a jdou líp sundat. Ať se ale použije cokoli, aplikace se opakuje podruhé za 7–15 dní. Ne dřív, protože pak se zvyšuje riziko vzniku rezistence. Cyklus vší není tak rychlý, dřívější opakování tedy není potřeba.“

Jak přesně postupovat:

  • Použijte odvšivovací přípravek – chemický nebo přírodní, vždy si pečlivě přečtěte, jak se má používat. U přírodních je výhodou, že je mohou používat i velmi malé děti nebo těhotné či kojící ženy.
  • Odstraňte hnidy – živé i mrtvé. Před touto procedurou je dobré vlasy namočit a obrnit se trpělivostí. Hnidy se musí mechanicky odstranit, k tomu slouží hustý hřeben všiváček. Ani ten ale většinou nebude na všechny hnidy stačit, další musíte stáhnout z vlasu nehtem. Hnidy jsou všude do 1 cm od pokožky. I proto jsou vši většinou spíše holčičí záležitostí, u chlapců s velmi krátkými vlasy je najdeme zřídka nebo vůbec.
  • Sledujte účinek – zde přichází ke slovu zmiňovaná trpělivost a důslednost. Pozorujte dítě, jestli se nedrbe. Přibližně po týdnu či deseti dnech se totiž z neobjevené hnidy může vylíhnout veš a jste znovu na začátku. Živá hnida je rozpoznatelná jednoduše – „lupne“ mezi nehty. Vlasy kontrolujte asi 3 týdny. Obezřetnost je na místě, jak ostatně dokazuje i vyprávění maminky Jarky. „Už jsem byla zoufalá,“ vzpomíná. „U dcery v první třídě měla jedna holčička v době září až prosinec třikrát opakovaně vši, na Vánoce si je přinesla domů i moje dcera. Zakoupila jsem přípravek, podle návodu jsem dvakrát umyla hlavu – tedy opakovaně po týdnu, pár dní jsem pak dceři hlavu hlídala a vyčesávala, ale bylo vše v pohodě, tak už jsem to pak nechala být. A asi po 14 dnech mi vychovatelka v družině hlásila, že má dcera hnidy, a fakt, pár jsem jich našla. Bylo to na zbláznění,“ dodává Jarka.

VE VLASECH TO NEKONČÍ

Veš nepřežije bez svého hostitele víc než 24 hodin. To tedy bohužel neznamená, že pár hodin nevydrží v ručníku z umytých vlasů, který si kdokoli další z rodiny vypůjčí. Kromě přípravku proti vším a hustého hřebenu by tedy měla přijít ke slovu i pračka, žehlička a dezinfekce.

Na co ještě nesmíme podle MUDr. Jehličkové zapomenout?

  • Vyprat a vyžehlit ložní prádlo a ručníky
  • Postříkat insekticidem sedačky a křesla
  • Pokud možno vyvařit a vydezinfikovat všechny hřebeny ó Pokud můžeme, nechat venku větrat 24 hodin i matrace

DÁ SE VŠÍM UBRÁNIT?

Na jednoduchou otázku je jednoduchá odpověď: nedá. Vši byly, jsou a budou. „Obecně neexistuje přípravek, který by zabránil tomu, aby dítě chytlo vši,“ konstatuje Jehličková. „Prevence má smysl, pouze pokud se vši v kolektivu vyskytují. Význam má mechanická prevence, tedy prohledávání vlasů, relativně úspěšné mohou být i šampony s tea tree olejem.“

Mezi základní návyky už by i z hlediska obecných hygienických pravidel mělo patřit, že si děti nepůjčují hřebeny nebo ručníky a holčičky si nevyměňují sponky, čelenky a další vlasové ozdůbky. S nadcházející zimou by se měly všechny děti naučit automaticky zasouvat čepici do rukávu bundy, když se svlékají.

NA CO MUSÍME ZAPOMENOUT

Asi mnoho zoufalých rodičů, jejichž boj s veškami je dlouhodobý, chtělo sáhnout po nějakém „osvědčeném receptu“ z babských nebo jiných rad. Nedá se říci, co všechno může fungovat a jestli od vší pomůže třeba zábal v majonéze nebo žehlička na vlasy.

Při cenách výrobků z lékárny ale může odvšivení dlouhovlasé holčičky znamenat třeba i tisíc korun, což je pro leckteré rodiny hodně peněz a uchylují se k lacinějším možnostem.

Jsou ale praktiky, kterých bychom se měli vyvarovat, protože může jít o zdraví. MUDr. Jehličková varuje: „Rozhodně nepoužívejte petrolej. Je to těžký alergen a může velmi popálit kůži. Alergizovat mohou i psí šampony.“

Veš dětská je nepříjemným společníkem třeba i na mnoho týdnů. Dříve nařizované stříhání vlasů už dnes neplatí, ale holčičkám s vlasy po pás se vši pochopitelně odstraňují dost obtížně, alespoň zkrácení hřívy celé akci určitě prospěje. Kde nejsou vlasy, nejsou vši. Kluci, které tátové stříhají doma strojkem na dva milimetry, se tedy s tímto parazitem asi nesetkají, ale jinak kdokoli z nás. Stud však nechme stranou a vyzbrojme se trpělivostí a důsledností, pak bude výhra na naší straně. Především platí, že ten, kdo tvrdí, že vši doma nikdy neměl, nejspíš neříká pravdu!

Článek vyšel v časopise Maminka

Autor: Tereza Víchová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video