Jak narovnat zuby v dospělosti bez viditelných rovnátek | e15.cz

Jak narovnat zuby v dospělosti bez viditelných rovnátek

ZDROJ: Ženy - E15

Kateřina Fejková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojení rovnátek s dětskými pacienty je už dávno minulostí. V dnešní době je běžné, že si rovnátka nechávají nasazovat stále starší lidé, v ordinacích ortodontistů se často objevují i lidé ve věku kolem sedmdesáti let, kteří si přejí srovnat křivé zuby.

Moderní ortodoncie nabízí různé druhy rovnátek, které dokáží srovnat vady chrupu, a za něž se není nutné stydět. Existují rovnátka snímací, mnohem oblíbenější jsou rovnátka fixní, kterých existuje také několik druhů. Fixní rovnátka mohou být kovová, keramická, plastová nebo safírová.

„Lidé nejčastěji lidé žádají fixní rovnátka, protože dokáží řešit i náročnější vady chrupu. Mezi nejčastější problémy, při nichž se používají fixní rovnátka, patří předkus, zkřížený či otevřený skus, vychýlené a pokřivené zuby nebo různé vady čelistí,“ uvedl MDDr. Martin Šrubař, ortodontista kliniky Mediestetik.

Exkluzivním druhem fixních rovnátek jsou pak rovnátka lingvální neboli neviditelná (Incognito). Tato rovnátka se umisťují na vnitřní stranu zubů, tudíž jsou vhodná pro ty, co chtějí mít léčbu zubů skrytou. „U tohoto druhu rovnátek se jedná o nejluxusnější variantu ortodontické léčby, která je velice náročná na práci v ordinaci i laboratoři. Zámky jsou po umístění na zadní strany zubů spojeny drátkem s tvarovou pamětí, který postupně zuby rovná do požadované pozice,“ uvedl dále MDDr. Šrubař.

Při výrobě neviditelných rovnátek se navíc využívá slitina zlata, protože se nejlépe a nejpřesněji odlévá, což má zásadní vliv na přesnost a výsledek léčby. Zároveň je zlato velmi dobře snášeno organismem a minimalizuje riziko alergických reakcí.

Pokud máte vážný zájem o rovnátka, měli byste také vědět, co se děje v ortodontické ordinaci, ale také to, že ortodontista vám bude muset třeba vytrhnout i zdravé zuby.

Co mě čeká v ordinaci

Součástí vstupního vyšetření na ortodoncii je mimo jiné vyšetření zubů, dásní, skusu, čelistního kloubu, hodnocení estetiky chrupu, pořízení fotodokumentace, provedení rentgenové diagnostiky nebo zhotovení otisků zubů na studijní modely.

Na další návštěvě vám ortodontista vysvětlí plán léčby. „S pacientem vše podrobně konzultujeme, plán léčby obsahuje kompletní postup, ať už ortodontické léčby samotné, tak i zubní hygieny po nasazení aparátu, která je v tomto případě klíčová, a samozřejmě cenový rozpočet,“ řekl dále ortodontista. Doma si pak vše v klidu promyslíte, a pokud se rozhodnete, že opravdu chcete mít pěkný chrup a nebát se doširoka smát, může se začít s léčbou. Na začátku tedy absolvujete asi 2-3 návštěvy a po nasazení aparátu budete docházet na kontroly zhruba každých 6-10 týdnů.

Obětovat zdravé zuby za hezký úsměv?

I to se může stát. Při rovnání zubů je možné, že bude potřeba jim vytvořit někde prostor a zdravé zuby, které by těm narovnaným překážely, vytrhnout. „Děje se tomu většinou v případě, kdy je výrazný nedostatek místa pro zuby v čelisti, tzv. stěsnání. To je způsobeno nepoměrem velikosti/počtu zubů a velikosti čelisti. Jiným příkladem může být výrazný předkus,“ uvedl také MDDr. Šrubař. Tento stav je často způsobem nevýhodným postavením horní a dolní čelisti vůči sobě a ortodontista v tomto případě může vytržením zubů kompenzovat toto nevhodné postavení čelistí a vytvořit tak esteticky i funkčně vyvážený chrup.

Křivé zuby dole, rovnátka i nahoře

Lidé jsou často překvapeni, že se rovnátka aplikují i na čelist, která je zdravá a bez vady. Léčba fixními rovnátky je ale komplexní a velmi individuální. Občas jsou pacienti zaskočeni, proč i u zdánlivě rovného zubního oblouku navrhuje ošetřující lékař nasazení rovnátek. „Důvodem často bývá úprava skusu. Stabilní skus je dlouhodobě funkčně výhodnější, zároveň také zabraňuje recidivě, tzn. tomu, aby se zuby po vyrovnání a sejmutí rovnátek opět nezkřivil,“ dodal MDDr. Martin Šrubař, ortodontista kliniky Mediestetik.

Kolik rovnátka stojí?

Klasická rovnátka stojí přibližně 25 až 30 tisíc za jednu čelist, tzv. lingvální rovnátka vás vyjdou okolo 49 tisíc korun za jednu čelist. Zdravotnická zařízení, která mají smlouvu s pojišťovnou, přispívají na léčbu či základní aparát, na neviditelná rovnátka zpravidla ne.

Autor: Kateřina Fejková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video