Jak ošetřovat sluneční spáleniny | e15.cz

Jak ošetřovat sluneční spáleniny

ZDROJ: Ženy - E15

Monika Kváčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co dělat když  nám slunce spálí kůži?

Sluneční spálenina je zánětlivá reakce povrchových vrstev kůže vznikající příliš dlouhým působením slunečních paprsků na kůži.

O účincích slunečních paprsků a prevenci slunečních spálenin si můžete přečíst v článku Jdeme se opalovat. Co ovšem když jsme preventivní opatření poněkud zanedbali a spáleninám se nám nepodařilo vyhnout?

V prvé řadě je třeba rozlišit závažnost spáleniny. Obvykle spálenina vzniká na okrajových částech těla, které jsme poměji natřít vhodným přípravkem. Nejbolestivější bývají spáleniny uší, nosu, pánské kouty, záda a dekolt.

Obecně stanovujeme tři stupně slunečních spálenin:

Mírné
– kůže je růžová až začervenalá, na dotyk horká a bolestivá, svědí. citlivost, svědění. Po pár dnech kůže sama zhnědne, neboť začne sama produkovat více pigmentu (melaninu).

Středně těžké spáleniny
– kůže je rudá a tvoří se na ní malé puchýřky, které svědí a praskají. Poté se spálená kůže sloupne.

Těžké spáleniny
- kůže má tmavočervenou až purpurovou barvu s puchýřky nebo bez nich spolu s doprovodnými příznaky - zimnicí, bolestmi hlavy, nevolností, závratěmi a horečkou

Důležité je nepodceňovat ani malé spáleniny, neboť příznaky se mohou objevovat postupně a dosáhnout maxima až během 24 hodin.

Ošetření spáleninPrvním opatřením při ošetření spáleniny je chlazení postiženého místa. Nejjednodušší je přikládat obklad namočený v čisté vodě, lze ovšem také využít vychlazený odvar z černého či zeleného čaje.

Můžete také místo namazat mastí na spáleniny, kterou dostanete v každé lékárně. Její aplikace však může být bolestivá, neboť mast je zapotřebí obvykle pořádně vetřít, přičemž se logicky nevyhneme doteku postižených míst. Lépe je tedy využít pěnu obsahující kyselinu pantotenovou, která podporuje hojení a obnovu kůže a jejíž aplikace vyžaduje pouze lehké rozetření.

Kdy je při slunečních spáleninách nutné vyhledat lékařskou pomoc:

  • Máte-li současně zimnici, bolesti hlavy, závratě nebo horečku.     
  • Tvoří-li se vám velké puchýře.
  • Máte-li neobvykle silné bolesti nebo svědění.Jako první pomoc můžeme využít i moudré rady našich babiček, a na postižená místa použít např. obklad z bavlněné látky smočené v chladném mléce nebo masky z masky z tvarohu, jogurtu nebo syrovátky. Kyselina mléčná v nich obsažená totiž působí protizánětlivě a zarudnutí by mělo do 48 hodin ustoupit.

Všechna uvedená opatření však lze využít pouze u MÍRNÝCH slunečních spálenin. Jakékoli těžší spáleniny vyžadují odbornou pomoc a ošetření a samoléčba by v tomto případě mohla být spíše hazardem s vlastním zdravím než pomocí.

Autor: Monika Kváčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video