Jak pečovat o uši | e15.cz

Jak pečovat o uši

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V dnešní době je zatížení sluchového aparátu mnohem větší než v letech minulých. Je to dáno jednak obecným zvýšeným hlukem životního prostředí, jednak mnohem větším zatížením hudbou.

Hudba se dnes poslouchá i během chůze, dopravy či manuální práce. Organismus není na tak dlouho trvající poslech nastavený, navíc při použití zvukovodových sluchátek – pecek - dochází k možnému zavlečení infekce do zvukovodu.

Ucho je ústrojí sluchu a rovnováhy. Má tři části: zevní ucho, střední a vnitřní ucho. Sluch nám umožňuje dobře se dorozumět s ostatními lidmi. Sluchové ústrojí je snadno zranitelné, a proto také náchylné k mnoha onemocněním. Proto je důležité o uši dobře pečovat. Naše péče je omezena na viditelné části sluchového ústrojí, tedy na zevní ucho. Zevní ucho je tvořeno chrupavčitým boltcem a zevním zvukovodem. Ten je vystlán jemnou kůží s četnými mazovými žlázami. Od středního ucha je zevní ucho odděleno tzv. ušním bubínkem.

Autor: Ženy - E15


Ucho je citlivý orgán, který je potřeba čistit s velkou opatrností. V uchu se ve větší nebo menší míře tvoří ušní maz, kterému se odborně říká cerumen. Ušní maz čistí zevní ucho a chrání jej proti infekci.
 
Maz rovněž udržuje v zevním zvukovodu vhodné prostředí, např. vlhkost. Pokud maz neodstraňujeme, dojde k jeho ztvrdnutí, v extrémním případě až k poruchám sluchu. Vatové tyčinky, které se běžně používají k čištění uší, však mohou přirozený proces čištění komplikovat.

Negativa vatových tyčinek: 

Při neopatrném čištění může dojít k poranění zevního zvukovodu. Používání vatových tyčinek působí proti přirozenému procesu čištění ucha, protože zatlačují ušní maz hlouběji do zvukovodu, což může vést k vytvoření mazové zátky. Pokud se vám v uchu vytvoří ušní zátka, nepokoušejte se ji odstranit vatovými tampony. Tímto způsobem ji ještě více posunete k bubínku. Navštivte lékaře, který ji bezpečně odstraní.

Vhodným způsobem hygieny ucha jsou roztoky z mořské vody určené k čištění uší, které vypláchnou přebytečný maz a nečistoty, Tyto roztoky z mořské vody rychle rozpouští ušní maz a zajišťují dobrou hygienu uší.

Roztoky fungují na zcela přírodní bázi, jsou bezpečné a šetrné, mohou je užívat malé děti od půl roku, což jistě ocení maminky. Děti se během čištění uší často cukají, a tím hrozí poškození zvukovodu. Právě roztoky vyrobené z mořské vody proces čištění uší miminek, batolat, menších dětí v mnohém usnadní. Záleží ale i na tvaru trysky, kterou tekutina vytéká. Některé trysky jsou velmi šetrné a tekutina teče na stranu zvukovodu a ne přímo, což může být velmi nepříjemné. 

Autor: Ženy - E15

Roztok Audiclean je na přírodní bázi a je bezpečný a šetrný. Je tvořen upravenou mořskou vodou s vysokým obsahem bikarbonátu (hydrogenuhličitanu), který napomáhá rozpouštět maz. V roztoku nejsou žádné chemické přísady, ani konzervační látky. 

Kdy je vhodné roztoky pro ušní hygienu užívat? 


Je třeba zdůraznit, že používání roztoků je omezeno na hygienu ucha. V případě, že je známé onemocnění zevního zvukovodu a ucha, doporučujeme používání roztoků jen po poradě s lékařem.

U hygieny není používání z lékařského hlediska omezeno. Pokud je někomu aplikace příjemná, může roztok aplikovat i několikrát denně. 

V období prázdnin, kdy většina rodin odjíždí s dětmi k moři, hrozí velmi bolestivý zánět zevního zvukovodu, který může být nepříjemným doprovodním jevem stavění hradů v písku, pokud se písek dostane do zevního zvukovou. 

Jak se projeví užívání ušního čistícího roztoku?


Je to úkon v rámci hygieny, takže používání roztoků k proplachu zevního ucha se projeví pocit lepší hygieny. Může ustat nepříjemné svědění. Ojediněle, při vypláchnutí většího množství mazu, se může zlepšit i sluch.

V jakých případech je doporučena konzultace s lékařem o vhodnosti užívání ušních čistících roztoků: 

Bez porady s lékařem rozhodně není vhodné roztoky mořské vody (ale i cokoliv jiného) aplikovat do ucha, pokud je známé jakékoliv onemocnění v oblasti zevního, středního nebo vnitřního ucha.
Rovněž konzultujte lékaře, pokud se jedná o:

  • Silné nebo celkové ucpání ušním mazem
  • Bolesti ucha, infekce, zánět zvukovodu
  • Porucha rovnováhy
  • Po operaci ucha, při protržení bubínku
  • Je-li v uchu cizí těleso

Zdroj: Apriori
3. července 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video