Jak předcházet vaginální mykóze? | e15.cz

Jak předcházet vaginální mykóze?

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Klimková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Svědění, pálení, výtok a případná bolest v podbřišku. O co jde? Pravděpodobně o vaginální mykózu. Čísla mluví sama za sebe: Alespoň jednou za život ji prodělalo na 75 procent žen, polovina z nich dokonce opakovaně. Patříte také do této skupiny?

Jestliže ano, potom si pozorně přečtěte následující článek, v němž vám poradíme, jak této nepříjemnosti předcházet a jak ji případně léčit.

Nejčastější příčiny


Co je nejčastějším původcem vzniku vaginální mykózy? Jedná se o kvasinku candida albicans, která je přítomna v těle každého člověka ve střevech, v pochvě nebo v ústní sliznici. Pokud dojde k pochvě k narušení pH (optimálně se pH pohybuje kolem 4), může dojít k přemnožení těchto kvasinek a problém zvaný mykóza je na světě.

Prvním příznakem tohoto onemocnění je silné svědění, dalšími projevy pak otok, prokrvení zevní části rodidel, výtok, pálení při močení a bolestivost při pohlavním styku.

Nejčastější příčinou vzniku vaginální mykózy je především:

Nesprávná nebo přehnaná hygiena

Ženy trpící vaginální mykózou bývají až přehnaně čistotné. Používají parfémovaná mýdla, výplachy, parfémované vložky či toaletní papír. Všechny toto hygienické prostředky ovlivňují a zhoršují křehkou poševní rovnováhu. Snažte se proto provádět intimní hygienu bez mýdla. Používejte speciální přípravky, které obnovují přirozené pH.

Chlorovaná voda

Na vaginální mykózu jsou náchylné také ženy, které se často koupou v chlorované vodě (například v bazénu), neboť chlor narušuje přirozené pH v pochvě. Na poševní rovnováhu má naopak pozitivní vliv slaná voda, která vykazuje antiseptický účinek.

Užívání antibiotik

Při dlouhodobém užívání antibiotik existuje vysoké riziko, že budete trpět vaginální mykózou. Antibiotika totiž působí proti bakteriím a infekcím, ale zároveň ničí některé mikroorganismy, které udržují zdravé prostředí pochvy. Abyste se nepříjemnému kvasinkovému onemocnění vyhnuly, je dobré preventivně nasadit antimykotika (například ve formě vaginálního čípku).

Špatné stravování a pitný režim

Také stravování výrazně ovlivňuje vznik mykózy. Dejte si proto pozor na nadměrnou konzumaci sladkostí a snažte se dodržovat pravidelný pitný režim. Denně zkuste vypít dva až tři litry neslazených tekutin.

Nevhodné oblečení

Pozor na to, jak se oblékáte. Zvláště v teplých měsících se vyhněte těsným a neprodyšným džínům, přiléhavému syntetickému prádlu, punčochám nebo neprodyšným cyklistickým kalhotám. Jestliže vyrazíte na koupaliště, nenechávejte na sobě příliš dlouho mokré plavky. V opačném případě může dojít ke zvýšení vlhkosti a zapářce, což vytváří příznivé podmínky pro přemnožení kvasinek.

Těhotenství

Vaginální mykóza je v těhotenství poměrně častým jevem. Během těhotenství totiž v pochvě stoupá hladina estrogenů a následkem toho i hladina polysacharidu glykogenu. Poševní sliznice je tak vnímavější vůči vaginální infekci. V případě příznaků kvasinkového onemocnění by těhotná žena měla navštívit svého ošetřujícího lékaře, který navrhne postup léčby.

http://www.shutterstock.com/cat.mhtml?lang=en&search_source=search_form&version=llv1&anyorall=all&safesearch=1&searchterm=pregnancy&search_group=&orient=&search_cat=&searchtermx=&photographer_name=&people_gender=&people_age=&people_ethnicity=&people_number=&commercial_ok=&color=&show_color_wheel=1#id=75983827

Vznik vaginální mykózy výrazně ovlivňuje také stres, neléčená cukrovka nebo vysoká dávka hormonální antikoncepce (obsažená například v tabletce na zabránění početí po styku).

Co při léčbě vaginální mykózy zabírá

?

V prvé řadě to jsou antimykotika určená k lokální léčbě, ať už ve formě vaginálních čípků či krému. V případě opakovaného onemocnění lékaři rovněž doporučují pravidelné užívání probiotik obsahujících lactobacily – například formou mléčných výrobků nebo vaginálních čípků.

Také není od věci změnit jídelníček. Zvláště snížit příjem bílé mouky a cukrů. Kuřačky by se rovněž měly zbavit svého zlozvyku, a zanevřít tak na oblíbené cigarety.

Autor: Alena Klimková
25. května 2011

Autor: Alena Klimková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video