Jak překonat jarní únavu

Název je lehce zavádějící, protože jarní únava nemá mnoho společného s nástupem jara, ale naopak je to reakce organismu na příliš dlouho trvající zimu (ne nadarmo jsou ve Skandinávii stejné symptomy nazývány pojmem „zimní deprese“). Její vznik podporuje vícero faktorů:
- nedostatek slunečního světla a s tím spojená nerovnováha ve vylučování serotoninu a melatoninu
- nedostatek vitamínů a minerálů ve stravě
- málo pohybu
- přebytek toxinů v těle
Meteorologové hlásí, že letošní zima se projevovala extrémně nízkým počtem slunečních dnů, což jsme na sobě určitě všechny pocítily. Sluneční svit podporuje tvorbu serotoninu, který odpovídá za dobrou náladu a energičnost. Je-li slunečního světla málo, serotonin se produkuje v omezené míře a my spíše cítíme působení jeho protějšku melatoninu. Ten způsobuje únavu a ospalost a pod jeho vlivem jsme často ospalé celý den, ale paradoxně se nám pak v noci hůře usíná. K únavě a apatii se mohou přidat i další symptomy: přejídání, větší chuť na sladké, přibývání na váze či pokles sexuální touhy. Řešením je samozřejmě cesta na jih za sluncem, ale tu si ne vždy můžeme dovolit. Slunce můžete hledat i v soláriích, ale nezapomeňte na nebezpečí spojená s UV zářením. Bezpečnější je fototerapie, která využívá neškodné polarizované světlo a kterou najdete v nabídce některých wellness center.
Dopřejte organismu vitamíny
V zimě se nám hůře dodržují pravidla zdravé výživy. Jednak dáváme přednost hutným jídlům před salátům a jednak nabídka čerstvého ovoce a zeleniny není nijak slavná. Skladováním a cestováním přes půlku světa navíc ztrácejí mnoho vitamínů a minerálů.
Obohaťte si jídelníček čerstvou jarní zeleninou (ředkvičky, cibulka, řapíkový celer) a nezapomínejte taky na bylinky, které můžete zakoupit čerstvé nebo si je samy pěstovat (řeřicha, pažitka, petržel, kopr). V tomto období lze doporučit i vitamínové a minerální doplňky (kupujte ovšem ty, které jsou registrovány jako léky).
Pohyb vám vrátí energii
K tělesné a duševní únavě paradoxně přispívá i nedostatek pohybu. Ne všechny fandíme indoorovým sportovním aktivitám jako je squash, spinning nebo aerobic a taky ne všem se poštěstí vyrazit v zimě na hory.
Neváhejte a pokud to počasí jen trochu dovolí, vyrazte na procházku. Pokud je sucho a nemrzne, zkuste i běh, kolečkové brusle nebo cyklistiku. K získání ztracené kondice vám pomohou bioenergetická cvičení, která nabízejí některá fitness centra.
Zbavte své tělo jedů
Dlouhá zima, kdy se potýkáme s chřipkami a nachlazením a nevhodně se stravujeme, má za následek i hromadění toxinů v těle. Kvůli nim se cítíme unavené, trpíme bolestmi hlavy a zažívacími problémy. Pomůže nám jarní detoxikace organismu.
Nejdrastičtější, ale zároveň nejrychlejší a nejúčinnější je jedno- až třídenní půst, při kterém smíte pít bylinkové čaje, zeleninové vývary a ovocné šťávy (ideálně z čerstvého ovoce).
Zvolíte-li mírnější metodu, počítejte s úpravou jídelníčku (vyřaďte červené maso a uzeniny, cukr, kávu a černý a zelený čaj) a místo půstu si jednou do týdne dopřejte ovocný nebo zeleninový den, kdy nebudete jíst nic jiného než čerstvé ovoce nebo zeleninu (pro diuretické účinky lze doporučit především mrkev nebo celer).
S detoxikací vám pomohou i bylinky, hlavně kopřiva. Pijte jeden šálek kopřivového odvaru po dobu tří týdnů.
Z Toskánska pochází recept, který detoxikuje a dodává vitamíny zároveň – rozmixujte stroužek česneku a hrst čerstvých petrželových listů ve 250 ml mrkvové šťávy a 125 ml celerové šťávy.
Věříme, že vám naše rady pomůžou přelom jara a zimy překonat. Pokud ovšem patříte mezi senzitivnější část lidské populace, je možné, že se vám samotným nepodaří zvítězit nad psychickými problémy spojené s jarní únavou – skleslostí a apatií. Přetrvávají-li dlouhé týdny, není od věci navštívit psychologa či psychiatra. Když ani únava samotná časem neodezní, je taktéž na místě navštívit lékaře, neboť by se mohlo jednat o chronický únavový syndrom.