JAK přežít dlouhé cesty autem | e15.cz

JAK přežít dlouhé cesty autem

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dlouhá cesta autem na hory nebo k moři! Při těch slovech máte hrůzu v očích a ježí se vám chlupy na těle. Poradíme vám, jak se připravit a na co rozhodně nezapomenout, abyste se vyhnuli stresu a nepříjemnostem a cestu si užili.

NEPODCEŇUJTE PŘÍPRAVU

Než sednete do auta, zkontrolujte, zda je v pořádku a máte pohromadě všechny doklady. Naplánujte si trasu. Zjistěte, zda se tam v době vaší dovolené nechystají uzavírky. K tomu vám může pomoci třeba GPS nebo internetové plánovače tras.

„Pokuste se naplánovat si i přestávky, nonstop jízda může být nebezpečná pro vás i pro ostatní. Profesionálové odpočívají většinou jednou za čtyři hodiny, ale řidičům zvyklým pouze na kratší trasy bych doporučila zastávky častější,“ říká dopravní psycholožka Vlasta Rehnová. Délka přestávek by se měla prodlužovat úměrně k délce jízdy. Nesedejte za volant bezprostředně po obědě.

POZORNOST JE ZÁKLAD

Ospalý řidič může mít stejně pomalé reakce jako řidič opilý. Před cestou si proto dostatečně odpočiňte. Pokud cestujete sami, připravte si dostatek hudby.

„Vyberte si rytmicky pestrou hudbu a přelaďujte. Mně osobně se osvědčilo zpívat si nebo si povídat sama pro sebe. Vhodné je také pouštět si mluvené slovo, které pomáhá udržet pozornost. Vyhněte se relaxační muzice, která uspává,“ doporučuje psycholožka.
Poslouchejte své tělo. Cítíte-li se unavení, zastavte a klidně se patnáct minut prospěte. I takto kratičký spánek je lepší než se snažit únavu překonat.

ZABAVTE DĚTI

Děti v autě podle odborníků zvyšují stres řidiče a výrazně rozptylují jeho pozornost. Jestli chcete cestu s dětmi zvládnout, je nutné připravit si už před cestou hračky k zabavení. Děti milují písničky v autě a hry à la slovní kopaná nebo koho si myslím…

Za zadní sedačky nikdy nepokládejte žádné věci, které by
mohly při brzdění spadnout a ublížit jim. „Odmalička je učte, že za jízdy se na řidiče/řidičku nemluví a nebudete se jim věnovat. Jak je naučíte se v autě chovat, v takovém prostředí budete jezdit,“ říká Vlasta Rehnová.

Jestliže někam cestujete celá rodina a situace to vyžaduje, protože děti se vytrvale domáhají vaší pozornosti, přesedněte si aspoň na chvíli za nimi na zadní sedačku.

MYSLETE NA JÍDLO A PROTAŽENÍ

Je výhodou brát si na cestu svoje vlastní jídlo a pití – ideálně v přenosném chladiči. Jídla z automatů většinou obsahují hodně tuků, cukru a soli – nezasytí a například děti budou vinou cukru ještě neklidnější.

Během odpočinkových přestávek se pořádně protáhněte a dopřejte dostatek pohybu i dětem. Zastavujte tam, kde se nebudete muset obávat, že dítě vběhne do silnice, a kde může
pobíhat a poskakovat, aby ze sebe dostalo nastřádanou energii. Při řízení se soustřeďte na jízdu a neřešte jiné problémy zároveň. Netelefonujte. Nejezděte nikdy pod vlivem léků, zvlášť pokud neznáte svoji reakci na ně.

Autor: Jana Benešovská (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video