Jak probíhá ovulace | e15.cz

Jak probíhá ovulace

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co všechno se v našem těle děje při ovulaci, jak probíhá a jak zvýšit šanci na oplodnění?

Ovulace je děj, při kterém se  přibližně v polovině každého menstruačního cyklu uvolňuje z vaječníku zralé vajíčko.

Vajíčko obalené vrstvami buněk obsahují tvz. folikuly. Folikuly také produkují hormony estrogeny a progesteron, díky kterým může normálně probíhat menstruace, těhotenství a mají také pozitivní účinek i na další orgány. Pokud se zásoby folikulů vyčerpají, žena se stává neplodnou a vzniká klimaktérium čili přechod. Obvykle se tak děje kolem 50. roku věku ženy.

Co předchází ovulaci? Přibližně 40-90 dnů před menstruací se 10-20 folikulů vyčlení, začnou růst a zrát. Jen jeden folikul  se stane dominantním, roste dále, ostatní zanikají. Pokud dozraje více folikulů, vzniká vícečetné těhotenství. 36-40 hodin před ovulací je vajíčko zralé a když hladina estrogenů dosáhne určité výše, je spuštěna ovulace (přibližně za 18 hodin).

Při ovulaci pukne folikulu, vyplaví se vajíčka, zachytí se břišním ústím vejcovodu a pak se pohybem řasinek ve vejcovodu přesouvá k děloze. Po ovulaci z folikulu zůstane blanka s výstelkou buněk, do kterých se ukládá žluté barvivo a vytváří se tak žluté tělísko (corpus luteum). Nedojde-li k oplodnění vajíčka, žluté tělísko zaniká a dojde k menstruaci. Pokud vajíčko oplodněno je, zajišťuje žluté tělísko produkci progesteronu  do 3. měsíce těhotenství.

Bez ovulace se vajíčko neuvolní a žena nemůže otěhotnět. Šance na otěhotnění se zvýší tím, že žena bude dobře znát dobu své ovulace. Doba ovulace je u každé ženy jiná, může být každý měsíc různá, ovlivňuje ji také stres nebo nemoc.

Pokud chcete otěhotnět, je dobré pohlavní styk naplánovat tři dny a méně před ovulací, protože vajíčka mohou být oplodněna do 24 hodin, jinak odumírají. Nedá se přesně říci, kdy doba začíná, ale protože spermie přežívají v těle ženy až po dobu 4 dnů, měly b být v těle ženy 3 dny před předpokládanou ovulací.

Lze poznat, kdy nastala ovulace? V polovině cyklu, kdy ovulace nastává, mohou některé ženy cítit bodavou bolest v podbříšku, může se objevit lehké zvýšení teploty, nebo mírného výtoku.  Mnoho žen ovšem vůbec žádné příznaky nezaznamená.


 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video