Jak probíhá ovulace

Co všechno se v našem těle děje při ovulaci, jak probíhá a jak zvýšit šanci na oplodnění?
Jak probíhá ovulace
1.3.2004 0:00 |

Ovulace je děj, při kterém se  přibližně v polovině každého menstruačního cyklu uvolňuje z vaječníku zralé vajíčko.

Vajíčko obalené vrstvami buněk obsahují tvz. folikuly. Folikuly také produkují hormony estrogeny a progesteron, díky kterým může normálně probíhat menstruace, těhotenství a mají také pozitivní účinek i na další orgány. Pokud se zásoby folikulů vyčerpají, žena se stává neplodnou a vzniká klimaktérium čili přechod. Obvykle se tak děje kolem 50. roku věku ženy.

Co předchází ovulaci? Přibližně 40-90 dnů před menstruací se 10-20 folikulů vyčlení, začnou růst a zrát. Jen jeden folikul  se stane dominantním, roste dále, ostatní zanikají. Pokud dozraje více folikulů, vzniká vícečetné těhotenství. 36-40 hodin před ovulací je vajíčko zralé a když hladina estrogenů dosáhne určité výše, je spuštěna ovulace (přibližně za 18 hodin).

Při ovulaci pukne folikulu, vyplaví se vajíčka, zachytí se břišním ústím vejcovodu a pak se pohybem řasinek ve vejcovodu přesouvá k děloze. Po ovulaci z folikulu zůstane blanka s výstelkou buněk, do kterých se ukládá žluté barvivo a vytváří se tak žluté tělísko (corpus luteum). Nedojde-li k oplodnění vajíčka, žluté tělísko zaniká a dojde k menstruaci. Pokud vajíčko oplodněno je, zajišťuje žluté tělísko produkci progesteronu  do 3. měsíce těhotenství.

Bez ovulace se vajíčko neuvolní a žena nemůže otěhotnět. Šance na otěhotnění se zvýší tím, že žena bude dobře znát dobu své ovulace. Doba ovulace je u každé ženy jiná, může být každý měsíc různá, ovlivňuje ji také stres nebo nemoc.

Pokud chcete otěhotnět, je dobré pohlavní styk naplánovat tři dny a méně před ovulací, protože vajíčka mohou být oplodněna do 24 hodin, jinak odumírají. Nedá se přesně říci, kdy doba začíná, ale protože spermie přežívají v těle ženy až po dobu 4 dnů, měly b být v těle ženy 3 dny před předpokládanou ovulací.

Lze poznat, kdy nastala ovulace? V polovině cyklu, kdy ovulace nastává, mohou některé ženy cítit bodavou bolest v podbříšku, může se objevit lehké zvýšení teploty, nebo mírného výtoku.  Mnoho žen ovšem vůbec žádné příznaky nezaznamená.


 

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Anonym | 7.8.2013 17:05

Dobrý den chci se zeptat dnes jsem měla plodný den...a s přítelem jsme měli pohlavní styk a během rána ze mě začalo vytékat sperma tak se chci zeptat co to znamena děkuji

Anonym | 9.5.2013 19:32

Dobrý den. Chci se zeptat. Dnes mam mít ovulaci tak jsme měli s manželem styk a po hodině ležení v klydu ze mě začlo vytékat sperma s nadechem krvce co to znamena? děkuji

eva | 18.7.2011 21:26

ovulace

daja87 | 14.9.2008 12:54

zvladneme to?

majka08 | 23.4.2008 12:29

těhotenství

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění