Jak se motivovat ke cvičení | e15.cz

Jak se motivovat ke cvičení

ZDROJ: Ženy - E15

Jan Schnier

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Musím začít cvičit. Pravidelně. Věta, kterou si alespoň jednou v životě řekne každý průměrný člověk. Pohyb je zdravý, a navíc, přiznejme si, kdo by nechtěl lépe vypadat. Jenže kde vzít motivaci? Na začátku se nakupují parádní tepláky. Podruhé už přijdete pozdě, máte rýmičku nebo byste prostě radši šli do kina. Tak začnete znovu. Zítra. Ale už doopravdy.

ZÁKLADEM JE MÍT DŮVOD

Partner si možná zvykl, že na túře daleko nedojdete, ale co vy? Chcete se definitivně usadit v kategorii peciválů? Začátek je nejtěžší. „Musíte dostat chuť změnit se,“ říká osobní trenérka Petra Brusová. „Existují dva druhy motivace, vnější a vnitřní.“ V reálném životě to popisuje tak, že potkáme po letech kamarádku, která vypadá skvěle a starostlivě se přeptá na naše zdraví. Dostaneme negativní impulz, díky němuž si uvědomíme, že je čas něco dělat. Prohlédněte si proto fotoalbum z mládí nebo si vytiskněte fotku člověka, kterému byste se chtěli podobat. Najděte kalhoty, v nichž se cítíte skvěle, a proto je chcete nosit už navěky. Nebo naopak navštivte přátele z mládí a zeptejte se jich přímo na vaši postavu. Zdravé naštvání pomáhá.

DOBŘE SI VYBERTE

Pokud nenávidíte jógu, nepřemáhejte se, i když vám ostatní tvrdí, jak se po ní cítí báječně. Vyberte si aktivitu podle vlastních potřeb. Když se budete chystat do tělocvičny, zjistěte si detaily. Například jak vypadají šatny, jestli máte kde zaparkovat a kolik času strávíte nad rezervačním systémem. „Alfou a omegou je potom váš lektor, guru i trýznitel. Musí mít dostatek zkušeností a taky vám vyhovovat svým stylem a tempem vedení lekce,“ upozorňuje Petra Brusová. Vybírejte taky podle svých časových možností. Pokud musíte tréninku obětovat jiný oblíbený program, brzy povolíte, ale stavit se po cestě z práce na hodinu v tělocvičně ještě nikoho nezabilo.

A nevydržíte-li u jednoho sportu, nevadí. Navštivte nové sportovní zařízení v sousedství, proběhněte si novou trasu. Vyzkoušejte všechno od spinningu po hopsání s obručí. Potkáte lidi, kteří vám cvičení mohou zpříjemnit.

VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE

Ve chvíli, kdy si najdete na cvičení parťáka, budete mít hned menší chuť se vymlouvat. Přece nepůjde sám.

Obecně taky platí, že čím víc lidem se o svém sportovním odhodlání zmíníte, tím trapněji byste se cítili, když selžete. Nejlepší je propojit příjemné s užitečným, což dokáže právě kolektivní sport. Pravidelně potrápíte tělo a zároveň se potkáte s přáteli, na které byste jinak těžko hledali čas. Doma počítají s tím, že v úterý chodíte na volejbal, a vy po zápase nerušeně proberete, co je nového. Zapojit taky můžete přímo rodinu. Místo podvečerní televize si s dětmi zakopejte na hřišti a v neděli po obědě je učte bruslit.

VYTVOŘTE SI ZÁVISLOST

Cvičte dvakrát až čtyřikrát týdně. Dopřejte si osmačtyřicetihodinovou pauzu, ale příští trénink vyznačte v kalendáři červenou tužkou. Udělejte z pohybu neměnnou součást rozvrhu, podobně jako si čistíte zuby nebo venčíte psa. Smyčka zvyku spočívá ve třech bodech. Chování (vezmu si s sebou věci na převlečení), rutina (cvičím) a odměna (koupím si něco pěkného).

Mozek si vyhodnotí, že dané chování za to stojí. Postupně si spojí cvičení s příjemnými pocity a nebude jinou odměnu chtít. Když začnete polevovat, vraťte se k bodu jedna. Myslete na to, jak budete zdraví a krásní i za dvacet let. A hlavně letos v létě v plavkách.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Jan Schnier

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video