Jak se nakazíme mykózami | e15.cz

Jak se nakazíme mykózami

ZDROJ: Ženy - E15

Barbora Neubergerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přestože mykózy dle klasifikace onemocnění patří mezi infekční choroby, mnoho z nás je z tohoto pohledu podceňuje. Větší pozornost jim začneme věnovat až v okamžiku, kdy nám začnou komplikovat život. Přitom právě u mykóz případná prevence může velmi pomoci.

Mezi mykózy řadíme onemocnění, jejichž původci jsou kvasinky, dermatofyty a oportunní vláknité mikromycety, jež označujeme jako plísně. „Dermatofyty napadají kůži, nehty, případně vlasy. Je to dáno tím, že se živí keratinem, který uvedené struktury hojně obsahují. Kvasinky napadají spíše sliznice.

Mezi ženami je patrně nejznámější Candida albicans, která je původcem vaginálních mykóz. Kvasinky ale napadají i další sliznice, například dutiny ústní nebo jícnu. Ke svému životu potřebují vlhko a teplo. Náchylnější jsou k jejich infekci lidé trpící diabetem, kvasinky totiž mají rády cukr. Například oportunní vláknité mikromycety se běžně vyskytují na kůži i nehtech, málokdy však vyvolávají infekci,“ vysvětluje docentka Ivana Kuklová z Dermatovenerologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Přečtete si: Proč ženy trápí poševní kvasinky

K přenosu je třeba kontakt

Původci infekce se množí sporami. Jejich proces rozmnožování je
složitý a zahrnuje v sobě fázi sexuální i asexuální. Spory dermatofytů se vyskytují především na podlahách a rohožích společných sprch, umýváren, fit center, v hotelových kobercích, v saunách a kolem bazénů.

Zdrojem infekce jsou například i přezůvky na návštěvách. Je nutné si uvědomit, že spory mohou za příznivých podmínek přežívat i roky,“ dodává lékařka. Dalším zdrojem mykóz jsou i domácí zvířata, v tomto případě se jedná o tzv. zoofilní dermatofytózy, jejichž hostitelem mohou být psi, kočky nebo morčata.

Důležité faktory

Mykózy patří mezi velmi rozšířené infekční nemoci. „Vyskytují sečastěji u dospělých lidí a seniorů. To je dáno více faktory. Z části tím, že staří lidé jsou celoživotně vystaveni jejich působení. Dalším důvodem je, že právě u této věkové skupiny často dochází k poruchám periferního prokrvení. I to jefaktor, který významně ovlivňuje vznik onemocnění,“ vysvětluje docentka Kuklová.

Mykózy způsobují dlouhodobé, obtížné a život znepříjemňující onemocnění. V některých případech navíc mohou nejen obtěžovat, ale dokonce i ohrozit život. „Takzvané systémové mykózy, které se vyskytují zejména u jedinců s oslabenou imunitou, mohou znamenat vážné ohrožení. Jsou to kvasinkové či jiné mykózy například u HIV-pozitivních osob nebo u onkologických pacientů, u nichž v důsledku léčby došlo k poškození imunity. Tito pacienti jsou ohroženi mimo jiné plicní mykózou, kterou způsobují oportunní mikromycety. V tomto případě jde o přenos vzdušnou cestou,“ dodává dermatoložka.

Nejlepší je prevence

U mykóz platí více než kde jinde, že nejúčinnější v rámci boje s nimi je prevence. „Po každé koupeli je nutno kůži řádně osušit, a to především v kožních záhybech a meziprstích.

Ve společných šatnách, umývárnách, kolem bazénů a v dalších sportovně-rekreačních zařízeních by pacienti neměli chodit bosi, ale měli by používat vlastní dobře omyvatelnou obuv, neměli by si půjčovat cizí obuv sportovní ani domácí.

Při pocitu svědění v meziprstích nohou je vhodné použít lokální antimykotikum. Potivost nohou lze zmírnit nošením bavlněných ponožek, prodyšné obuvi a v létě samozřejmě obuvi s volnou špičkou.

V rámci úklidu a hygieny je dobré používat dezinfekční přípravky na bázi chloru, které dokáží zničit spory,“ doporučuje lékařka.
Léčba mykóz je rozdělena na lokální a celkovou. „Kromě lokální a celkové terapie pomocí antimykotik se objevují novinky v podobě fotodynamické terapie nebo léčby laserem, v tuto chvíli však zatím nelze říci, zda se tento druh terapie v praxi osvědčí,“ uzavírá
odbornice.

SLEVÍN.CZ - KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Barbora Neubergerová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video