Jak se naučit žít s diabetem v praxi | e15.cz

Jak se naučit žít s diabetem v praxi

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cukrovkou dnes trpí kolem 350 milionů lidí po celém světě. Přestože má dnes lékařská věda mnohem více prostředků jak pacientům s cukrovkou maximálně ulehčit život, velká část stále zůstává na samotném pacientovi a pro řadu pacientů je obtížné se s touto diagnózou vyrovnat.

POMOC! MÁM CUKROVKU…

První dochovaná zmínka o diabetu pochází z Egypta z doby kolem 1550 př. n. l., ovšem funkční lék na tuto nemoc přišel až roku 1921, kdy chirurg Frederick Banting a jeho spolupracovník Charles Herbert Best extrahovali inzulín ze psí slinivky. Nejvýznamnějším průlomem v léčbě cukrovky Bal rok 1982, kdy byl uveden inzulín identický s tím, které produkuje lidské tělo. Jednalo se celosvětově o první lék, který využíval technologii rekombinantní DNA.

Zákeřnost cukrovky spočívá v tom, že o svém onemocnění často mnozí nevědí. Diabetes nebolí a její začátky jsou v podstatě bez projevů. Než vám cukrovku nakonec diagnostikují, může už být v pokročilém stadiu. Vyléčit se z ní nejde. Můžete ji leda dostat pod kontrolu.

LÉČBA DIABETU JE PLNĚ V RUKOU PACIENTA

„Cukrovkářů“ se týká řada omezení a doporučení. Diabetici musejí potraviny vážit, hlídat si příjem tuků a dávat přednost tukům rostlinným a samozřejmě se pravidelně stravovat tak, aby nedocházelo k výkyvům hladiny cukru v krvi.

„Pravdou je, že nemocní cukrovkou musejí po konzultaci s lékařem do svého života urychleně zahrnout pohyb. Ten snižuje inzulinovou rezistenci tkání, jeho zásluhou roste svalová hmota, a svaly - to jsou spalovače cukru, který přichází do organismu. Diabetici 2. typu zásluhou pohybu mimo jiné zhubnou, ale potřebují jej i diabetici 1. typu. Ovšem pravidelně a v rozumné míře, protože když to takový diabetik s diabetem léčeným inzulinem s pohybem přežene, může sám sebe ohrozit na životě tzv. hypoglykemií, tedy výrazným poklesem hladiny cukru v krvi. Proto u sebe tito nemocní musejí mít mimochodem kromě průkazu diabetika vždycky také kousek cukru, jímž hypoglykemii zaženou a spolu s ní i ohrožení na životě,“ říká MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Diabetik léčený inzulínem se musí také naučit pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi, zaznamenávat údaje k jednotlivým dávkám inzulínu (množství, datum, čas), vypočítat, kdy je potřeba aplikovat další dávku, a v neposlední řadě se musí naučit zacházet s pomůckami pro aplikaci inzulínu.

JAK SE NAUČIT ŽÍT S DIABETEM V PRAXI?

Problematika diabetu je velmi složitá, a pacientům přináší do života mnohá omezení. Základem, jak se s diabetem vyrovnat, je dozvědět se o této nemoci co nejvíce. Pomoci mohou mimo konzultací s ošetřujícím lékařem, také odborné publikace nebo edukační materiály.

Jedním z takových je např. moderní edukační program Konverzační mapy, který vznikl již v roce 2006 v Kanadě. Jedná se o jednoduchou vizualizaci toho, s čím se pacient s diabetem každý den potýká.

Celá lekce probíhá formou připomínající hru pod dohledem speciálně vyškolené edukační sestry a samotný princip Konverzačních map je založen na vzájemné interakci pacientů mezi sebou. Prvořadým cílem je, aby si pacient na základě různých diskuzí a cvičení udělal názor na problematiku diabetu sám a sám se rozhodl, co se svým tělem udělá.

Konverzační mapy nacházejí praktické uplatnění ať už při edukaci pacientů s diabetem či jejich rodinných příslušníků, pro které je často obtížné změnit jejich nezdravý životní styl a stravovací návyky.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery