Jak se pozná melanom od neškodného mateřského znaménka? | e15.cz

Jak se pozná melanom od neškodného mateřského znaménka?

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo by nechtěl mít pěkně opálené tělo do bronzova, když letní dny utíkají jako voda. Ale pozor, slunce je zrádné! Z nenápadného flíčku na těle se najednou může vyklubat rakovina kůže. Poznáte, kdy vám hrozí?

Mateřské znaménko se na těle objeví již při narození, mírně vystupuje nad povrch kůže, a pokud se nezvětšuje, nemění tvar nebo nekrvácí, není nebezpečné. Vážná situace je když znaménko začne bolet, svědět, tehdy se ze znaménka začne vyvíjet melanom, a z něhož později vznká rakovina kůže.

Název melanom se objevil již ve starověku, kdy se jim prý označovali pihy nebo mateřská´znaménka. Melanom je obvykle černé, až modročerné barvy, přičemž se vzácně vyskytuje i jako bezbarvý útvar. Ano, melanom může vzniknout z mateřského znaménka, ale také i na zcela zdravé kůži.

Vzhled melanomu je rozmanitý, vyskytuje se v různých formách, většinou na nekrytých částech těla nebo kdekoliv na těle. Jsou to velké ložiska s hladkými okraji, kulatého nebo oválného tvaru. Povrch je obvykle hladký, skvrnitý, žlutohnědě až do černa zbarvený, někdy s růžovými až bílými flíčky. Jindy je melanom menší, tvaru kruhu či podkovy s nepravidelnými okraji. Melanom se vyskytuje asi ve stejné míře u mužů a žen.

Nepodceňujme prevenci!

Pokud již máte podezření na vznik melanomu, urychleně vyhledejte odbornou pomoc. Při vyšetření lupou se rozlišují různé znaky, kterými se mateřské znaménko odlišuje od melanomu. Ale to je jen začátek.

Kožní lékaři jsou na pracovištích vybaveni dermatoskopem, což je v podstatě počítačový analyzátor, který přesně určí o jaký typ kožního nádoru se jedná a mohou ihned zahájit účinnou léčbu. Nezhoubné typy melanomů se odstraní chirurgicky, v některých případech je doporučena i další imunologická léčba.

Velkým přínosem jsou pravidelně pořádané Evropské dny melanomu, které se zpravidla konají v jarních měsících jednou ročně. Letos se uskutečnil již jedenáctý ročník, při němž kožní lékaři v celé Evropě, u nás v Praze a krajských městech, bezplatně každého vyšetří. Za uplynulá léta se počet zájemců zvyšuje a nejen to, v průměru se každoročně podaří zcela vyléčit až polovina objevených melanomů bez dalších zdravotních komplikací.

(Ne)bezpečné slunce

Všude se mluví o tom, že se ozónová díra zvětšuje, čímž dochází ke zvýšenému účinku slunečního záření a každý ví, že spektrum slunečního záření má dvě části, z nichž jedna, ultrafialová, pokožce škodí. Zejména když nepoužíváme účinné ochranné prostředky, opalujeme se bez postupné přípravy a chceme zhnědnout hned první den při pobytu na slunci.

Nerozvážné opalování bez dostatečné ochrany může být spouštěčem závažného kožního onemocnění, proto se nevyplácí podceňovat zásady pro pobyt na slunci a není na škodu si některé z nich zopakovat:

  • Vždy se opalujeme postupně, zpočátku jen několik minut.
  • Používáme spolehlivé krémy s ochranným faktorem odpovídající našemu fototypu
  • U vody a moře používáme ochranné krémy se zvýšenou odolností proti pocení a vůči vodě
  • Ochranný krém průběžně obnovujeme po každém vykoupání
  • Při podezření na výskyt melanomu se slunci vyhýbáme a co nejdříve navštívíme lékaře
Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video