Jak se vyhnout jarnímu nachlazení | e15.cz

Jak se vyhnout jarnímu nachlazení

ZDROJ: Ženy - E15

Denisa Streublová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příchod jara jistě všechny vítáme. Den se prodlužuje, sluníčko svítí a otepluje se. Ale pozor, i na jaře na vás může zaútočit rýma a nachlazení stejně jako v zimě a teplejší počasí, které usnadňuje šíření virů, jim v tom dost nahrává.

Hlavně neprochladnout


Sluníčko nás láká k odkládání vrstev, ale jakmile zapadne nebo se jen schová za mraky, cítíme najednou, jaká je zima. Jsme-li jen lehce oděny, můžeme prochladnout snadno. Dobrým řešením je vícero tenkých vrstev (punčocháče nebo legíny pod sukni, svetřík přes tričko), které můžeme kdykoli odložit a v případě potřeby zase obléknout. Nemělo by vám být ani horko ani zima.
Nebezpečné je prudké střídání teplot. Když spěcháte do práce, kde míváte přetopeno, odložte si již cestou tam. Doma hodně větrejte.

Na oblečení nezapomínejte ani při venkovních sportovních aktivitách. Pokud víte, že se zapotíte, volte funkční prádlo, které dobře odvádí pot a rychle schne. Při rychlém pohybu (jízda na kole nebo na kolečkových bruslích) chraňte krk a hrudník, abyste nenastydly.

Zrádná taky mohou být otevřená okénka v dopravních prostředcích. Příjemný vánek vás může nepříjemně ofouknout. Stejně tak byste se měla vyhnout sezení na zemi nebo na chladných kamenných či železných površích. Kromě nachlazení samotného by vám hrozil i nepříjemný zánět močových cest.

Prevence je důležitá


Náš organismus je po dlouhé zimě, kdy jsme trpěly nedostatkem světla a možná i vitamínů, značně oslaben. Pokud na sobě pociťujete jarní únavu, vězte, že jste vhodným terčem i pro nachlazení nebo virózu, protože na vaši imunitu je toho zkrátka moc. Pomohou vám babské rady i lékárenské přípravky. V lékárně seženete léky, které aktivují imunitní systém na sliznicích (např. Preventan), laktobacily a probiotika, které celkově harmonizují organismus, dále přírodní výtažky podporující imunitní systém jako betaglukany z hlívy ústřičné, echinaceové kapky a sirupy, léky obsahující propolis nebo čaje a byliny podporující imunitu – lapacho, zelený čaj, šípek, lipový a bezový květ apod.).

Mezi tradiční a osvědčené „babské“ rady patří především vyvážená strava, dostatek spánku, veselá mysl a otužování se. Dbejte na dostatek vitamínů dodávaných přírodní cestou, tedy ze zeleniny a ovoce. Obecně platí, že čím delší vzdálenost ovoce a zelenina cestuje, tím víc vitamínů ztratí, proto je nejlepší volit tuzemské ovoce a zeleninu: jablka, mrkev, červená řepa, celer, křen, cibule, zelí. Teď na jaře již lze sehnat i čerstvou jarní cibulku a ředkvičky. Rychlým řešením je řeřicha nebo klíčky čočky či fazole mungo. Obojí můžete pěstovat doma a nezabere to delší dobu než tři čtyři dny. Řeřicha má ostrou chuť a je výborným zdrojem vitamínu C. Klíčky osvěžíte salát a jiné pokrmy a tělu dodoáte vitamín B.

Imunitu naopak podkopává nadbytek sladkého, které podporuje množení kvasinek a plísní v těle . Je možné, že vám na jaře chybí energie a doplňujete ji čokoládou. Zkuste její množství omezit nebo nahradit např. ovocem nebo ořechy v medu (jsou tak syté, že jich nesníte moc a organismus tedy sladkým medem příliš nezatížíte). Vyhýbejte se sušenkám a výrobkům z bílé pšeničné mouky.

Pravidelný režim

V dnešní uspěchané době je samozřejmě těžké mít pravidelný režim. V samém shonu nemáte čas vůbec na nic, natož abyste se dobře vyspala a v pravidelných intervalech jedla. Zkuste ale chodit spát vždy v přibližně stejnou hodinu a snažte se zamezit spánkovému deficitu, který byste pak doháněla o víkendu. Ve chvílích volna si udělejte čas na pohyb na čerstvém vzduchu, byť by mělo jít třeba jen o půlhodinovou procházku.

Myslete pozitivně. U mnoha lidí je oslabená imunita důsledkem stresu a špatné nálady, takže veškeré jejich nemoci jsou vlastně psychosomatického původu. Ne nadarmo se říká „veselá mysl, půl zdraví“. Zkuste tedy někdy vypnout, nemyslet na nezaplacené složenky, termíny, které nestíháte a jiné věci, jež vás tíží, a místo toho se radovat z jarního počasí a rozkvetlé přírody.

Autor: Denisa Streublová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video