Jak se vypořádává tělo s tím, když přestanete kouřit? | e15.cz

Jak se vypořádává tělo s tím, když přestanete kouřit?

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Že je kouření pro organismus silnou zátěží, není nic nového. Co se odehrává v těle poté, co se rozhodnete s tímto zlozvykem přestat? Je to pro něj úleva, nebo naopak stres?

Není žádným tajemstvím, že kouření tabáku dokáže tělo stimulovat jak pozitivně (zvýšení soustředění, výdrže i uvolnění), tak negativně (vyšší krevní tlak, rakovina plic). Pokud je člověk pravidelný kuřák, jeho tělo a mysl si na kouření silně zvyknou a tak přerušení přísunu nikotinu a dalších látek způsobí určité fyziognomické změny.

Samozřejmě nejvýraznější změny náhlá absence nikotinu způsobí v mysli člověka. Ten pociťuje silné nutkání si zapálit, dodržovat svůj malý rituál a uklidnit svého ducha pomocí vdechnutí tolik žádaného tabáku. Reakce těla ovšem není náhlá, nýbrž postupná. Co lze tedy očekávat a za jak dlouho to nastane?

První den

Navyklému kuřákovi bude i pár hodin bez cigarety připadat jako věčnost. Nicméně již do půl hodiny od poslední cigarety se z tabákové „opice“ začíná tělo vzpamatovávat. Nejprve se to projeví na cévní soustavě. Dojde k poklesu krevního tlaku, který byl nikotinem vyhnán vzhůru, sníží se také tep a zaznamenat můžete lepší prokrvení končetin.

Po osmi až deseti hodinách dochází k urovnání hladiny kyslíku v krvi, resp. se navyšuje na úkor jedovatého oxidu uhelnatého, který se do krve dostal spalováním tabáku.

Zhruba na konci prvního dne začne docházet také k čistění dýchacího ústrojí. Člověk cítí nutkání vykašlávat hleny a další nečistoty, jichž se tělo usilovně snaží zbavit.

V tomto stádiu už mozek reaguje na tyto změny tím, že se usilovně snaží vytvořit v člověku potřebu nikotin dodat. Začíná něco, co se běžně označuje za abstinenční příznak v psychické rovině.

První týden

Tím, že se tělo a mozek neotupuje nikotinem a jedy obsaženými v cigaretě, začíná opět pookřávat a regenerovat. To se projevuje především na nervových receptorech. Díky tomu lze již od druhého dne vnímat lepší čich a chuť. Ovšem absence drogy způsobuje zvýšenou nervozitu a podrážděnost.

Již třetí den většina odvykajících kuřáků hlásí výrazné zlepšení dýchání tím, jak se plíce pročistily a uvolnily z křečovitého sevření, které tlačilo na průdušky. Takto to pokračuje několik následujících dní, přičemž několikrát denně člověk pocítí chuť si zapálit, dostavuje se často bolest hlavy a hladina stresu se nepříjemně zvyšuje.

Někteří lidé také problematicky spí, což se drží i několik týdnů. Postupujícím časem se ale při pevné vůli pocity nutkání dát si cigaretu snižují. Také stav plic a srdce se stává lepším a lepší. Začíná to nést ovoce.

Překonejte měsíc

Po prvním měsíci můžete cítit nárůst výkonnosti svého těla. Navzdory tomu, že jste v prvních dvou měsících mohli přibrat pár kilo, lépe se vám chodí do schodů, běhá či plave. Už se tak lehce nezadýcháte a vaše fyzická výkonnost jde nahoru. Rovněž touto dobou již pomalu odpadají psychické potíže způsobené ztrátou drogy.

Lépe spíte, nejste tolik podráždění a lidé s cigaretou už vás také tolik nepřitahují jak dřív. Nárůst hmotnosti už po dvou měsících také není tak velký, pokud vůbec nějaký je. Zhruba po půl roce se již můžete zbavit chronického kuřáckého kašle a nemocnost také ubývá. Cítíte se lépe, svěžeji a zdravěji.

Nezanedbatelné je rovněž zvýšení kapacity plic, které se může vyšplhat až na 10 %. Pokud jste měli problémy s dýcháním, nyní je můžete hodit za hlavu.

Když nekouříte léta

Po roce abstinence už na sobě subjektivně nepozorujete až tolik změn. Statistika ale hovoří jasně. Riziko cévních příhod, mrtvice či infarktu jste v tuto chvíli snížili až o polovinu, přičemž s každým rokem se pravděpodobnost dále zmenšuje. Také se vám nestává tak často, že byste onemocněli běžnými nemocemi.

Rovněž pravděpodobnost, že byste měli utržit rakovinu plic, se výrazně snižuje, přestože jen pozvolna. Poloviční hodnoty dosáhnete až po deseti letech nekouření. Zhruba po stejné době se vyrovnáte s nekuřáky také co se kvality a zdraví zubů týče. A po zhruba patnácti letech nekouření už jsou zdravotní následky jen minimální.

Samozřejmě záleží na intenzitě a délce kouření, které ovlivnily poškození organismu, nicméně po patnácti letech se již zpravidla tělo dokázalo natolik zregenerovat, že jím můžete směle konkurovat nekuřákům.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video