Jak si poradit s obědovými meníčky tak, abyste shazovali kilogramy. | e15.cz

Jak si poradit s obědovými meníčky tak, abyste shazovali kilogramy.

ZDROJ: Ženy - E15

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdravé hubnutí není jen otázkou diet, drahých potravin nebo zázračných tabletek. Velmi často stačí „jen“ správná úprava jídelníčku a nevelká dávka pravidelného pohybu. „Díky tomu si tak dnes i dietáři mohou v restauracích dopřát meníčka,“ vysvětluje odbornice z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment Kristýna Galová, „ta totiž nemusejí být žádnou překážkou v tom, dát svůj stravovací režim do pořádku.“

Zlaté pravidlo. A jde to i s kačenkou

Ať už chodíte na obědy do jakékoli restaurace a dáváte si k jídlu cokoli, mějte vždy na paměti základní stravovací pravidlo: Zohledňujte skladbu celodenního jídelníčku. Pokud bude vyvážený, můžete si i při redukci nadváhy dovolit na obědě přílohu a čas od času zhřešit jídlem, které by žádný dietolog nedoporučil. V rámci meníčkových obědů si pak můžete dát i nezahušťovanou polévku typu masový či zeleninový vývar, ideální ale je, když víte, z jakých surovin se jídlo připravuje.

Spolu s odbornicíKristýnou Galovou jsme pro vás vybrali sedm jídel, která se v našich restauracích pravidelně objevují. Nutričně jsme je zhodnotili a navrhli, jak je upravit tak, abyste se s nimi nemuseli bát hubnout.

1. Penne s kuřecím masem a drcenými rajčaty

cca 1500kJ, 9g Tuky, 18g Bílkoviny, 65g Sacharidy

Komentář Kristýny Galové: Obědová klasika těch, kdo koketují s myšlenkou hubnutí. A mají pravdu. Jednou za týden jsou těstoviny vhodnou obědovou variantou a v pořádku je i energetická hodnota a skladba živin. K dokonalosti chybí snad už jen více čerstvé zeleniny pro doplnění vlákniny.

2. Segedínský guláš speciál s houskovým knedlíkem

Guláš = 1900kJ, 40g T, 14g B, 10g S 4 Knedlíky = 1400kJ, 2g T, 67g S, 11g B

Komentář Kristýny Galové: Tohle je naopak česká omáčková klasika. Velmi oblíbená, ale stejně jako svíčková s pěti knedlíky je i segedín pro zdravý životní styl nevhodný. Obsahuje hodně nasycených tuků z tučného masa, a přitom málo kvalitních bílkovin, zásmažku či jíšku s moukou. A knedlíky? Ty mají nízkou výživovou hodnotu, o vysokém glykemickém indexu ani nemluvě. Pokud si ale dáte místo šesti dva, energii rychle ušetříte.

3. Vepřová panenka v bramboráku, salát COLESLAW

Vepřová panenka 100g – 610kJ, 20g B, 5g T
Bramborák – 90g - 1500kJ, 59g S, 16gB
Salát Coleslaw – 559kJ, 1g B, 12g S, 8g T

Komentář Kristýny Galové: Vepřová panenka je sama o sobě v pořádku. Bramborák z ní ale seškrábejte. Je smažený, obsahuje hodně tuku a má vysoký glykemický index. Místo něj si radši dejte malou porci vařených brambor s čerstvou pažitkou.

I když zní salát Coleslaw velmi zdravě, pozor na něj. Většinou nikdy neznáme jeho přesné složení. A pokud navíc obsahuje dressing nebo jinou zálivku, může to být nenápadný rozvraceč hubnoucích pokusů. Objednejte si místo něj radši samotnou zeleninu, kterou dochutíte trochou kvalitního rostlinného oleje, balzamico octa nebo citronové šťávy.

4. Gratinovaná brokolice se sýrovou omáčkou

Hodnota jen pro brokolici gratinovanou se sýrem – cca 1100kJ, 11g B, 18g s, 15g T

Komentář Kristýny Galové: Omáčkám, které se k podobným jídlům dodávají, se vyhněte obloukem. Bývají velmi často instantní a velmi nezdravé a ani ty domácí, zahušťené jíškou nebo smetanou, nejsou žádná výhra. Místo nich si nechte zeleninu zapéct pouze se sýrem. I na něj si ale dejte pozor, ať neobsahuje víc jak 40 % tuku v sušině.

5. Caesar salát - trhané lístky římského salátu s hoblinkami parmazánu, originální dresink

2273kJ, 38g B, 27g S, 31g T
Komentář Kristýny Galové: Není Ceasar jako Ceaser. Dřív, než si na zdánlivě zdravou laskominu uděláte chuť, poptejte se, jaké ingredience obsahuje. Receptura může být totiž různá, a tak zjistěte, zda-li je v salátu použito grilované kuřecí maso, nebo častější varianta – maso smažené v trojobalu a krájené na kostky. Originální dressing si pak nechte naservírovat zvlášť a použijte ho jen malé množství. Porci tuku a energie snížíte i tím, že smažené krutony vyměníte za krutony opražené nasucho.

6. Pečená kačenka, dušené zelí, variace knedlíků

Kačena - 3200kJ, 23g B, 2g S, 70g T
Zelí dušené – 400kJ, 4g B, 15g S, 5g T
4 knedlíky- 1400kJ, 11g B, 67g S, 2g t

Komentář Kristýny Galové: Další z domácích klasik, na kterou dá sotvakdo dopustit. A nemusí. I když je kachní maso tučné, můžete ho použít, pokud jde o maso z prsou, bez kůže a bez výpeku. Jistější to ale budete mít s masem kuřecím, nebo krůtím pečeným bez kůže. Dušené zelí s minimem zahuštění není také žádná tragédie. A pokud si ho dáte dvojitou porci a vynecháte knedlíky, může být i toto jídlo vhodnou alternativou.

7. 150g Kuřecí steak na rozmarýnu, brambor

Kuřecí steak asi 100g – 550 kJ, 28g B, 2g T, 1g S
Brambory 200g- 660kJ, 3,5g B, 36g S, 0,6g T
Komentář Kristýny Galové: Poloviční porce brambor a salát z čerstvé zeleniny změní toto jídlo na ambrozii pro všechny, kdo touží po zdravé stravě.

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery