Jak si vybrat fitcentrum? | e15.cz

Jak si vybrat fitcentrum?

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přestěhovaly jste se do nové lokality, rozhodly jste se začít se svým tělem něco dělat, nebo chcete změnit své dosavadní cvičební prostory, se kterými nejste spokojeny? Podle čeho zvolit to správné zařízení pro vás?

O výběru vhodného fitcentra, cvičebního studia, posilovny, či jak to chcete nazývat, rozhoduje několik základních faktorů. Ty jsou pro každého potenciálního návštěvníka v podstatě stejné. Co se ale liší, je jejich umístění na škále priorit každého cvičence. Pro někoho je hlavní cena, jiný dá přednost blízkosti k bydlišti, další ocení vybavenost atd. Pojďme se nyní představit nejdůležitější atributy vhodné posilovny.

Money, money, money


Asi nejčastěji zmiňované kritérium na prvním místě pomyslné hodnotové škály fitcentra je cena. Jakkoli to může vypadat přízemně, je třeba přiznat, že pokud to myslíte s cvičením opravdu vážně, budete muset navštěvovat posilovnu i několikrát týdně a pravidelně, takže tato bohulibá činnost může výrazně zatížit vás osobní rozpočet. Přestože nelze volit fitko jen čistě podle ceny vstupného, peníze ve finále budou hrát velice důležitou roli v konečném výběru většiny z vás.

Je problematické hovořit o nějaké ideální či přiměřené ceně za návštěvu fitcentra. Jiná bude cenová úroveň služeb na zapadlé vesnici a jiná v centru velkoměsta. Obecně se dá ale říci, že pokud jste našly posilovnu se vstupným kolem 50 korun, aniž by byly nějak výrazně omezeny další kritéria (viz níže), můžete si gratulovat. Ve větších městech a bohatších oblastech je cena do 100 Kč stále ještě standardem.

Je to moc drahé?


Pokud je cena za jednu návštěvu ještě vyšší, je třeba již zauvažovat nad tím, zdali se nabízené služby vyplatí za takovouto částku využívat. Ne vždy ale vysoká cena za jeden vstup musí znamenat vyškrtnutí zařízení ze seznamu potenciálních cílů pro pravidelné cvičení. Stále častěji bývají totiž lepší fitcentra provozována na úrovni klubového členství. Pro nečleny se tak může jedna návštěva vyšplhat do nehorázných cenových výšek.

Členové si naopak za paušální poplatek mohou dopřávat nadstandardních služeb za přiměřené peníze. Vždy je dobré se seznámit s podmínkami a kompletním ceníkem jednotlivých zařízení. Drtivá většina posiloven také nabízí výhodné časové permanentky, takže nákupem poukazu na čtvrtletní neomezený vstup lze cenu za jednu návštěvu stlačit poměrně úspěšně na akceptovatelnou hranici.

Autor: Ženy - E15


Co je uvnitř, to se počítá


Neméně důležitým faktorem fitcenter bývá jejich vybavenost. Jestli vám zařízení posilovny sedne, obvykle zjistíte až při její návštěvě. Většinou není nezbytně nutné cvičit na nejnovějších a nejmodernějších strojích, přestože to je samozřejmě plus, pokud to výrazně neovlivní cenu vstupu. Dbejte ale na to, aby fitko obsahovalo dostatek přístrojů, činek a laviček proto, abyste mohly bez problémů procvičovat všechny svalové partie.

S interiérem se pojí i jeho velikost. Stísněná a přeplněná posilovna nezaujme tolik jako prostorná a liduprázdná. Většina žen si vůbec raději vybírá prázdnější místa, kde mají větší pocit soukromí a necítí na sobě kritické pohledy ostatních cvičenců. K vybavenosti dále patří i zázemí v podobě dobře vybaveného baru, čistých sprch a šaten či např. klimatizace, kterou oceníte především v letních měsících.

Služby


Pokud od fitcentra očekáváte více než jen cvičení s činkami a pocení na rotopedu, budete se jistě zajímat o doplňkové služby vybíraného zařízení. Ty mohou mít mnoho podob. Nejčastěji bývají vyhledávány masáže, hodiny aerobiku, sauna či bazén. Jestliže chcete hojně těchto nabídek využívat, vyplatí se porovnat ceny těchto služeb jednotlivě s cenou např. členského klubového poplatku v jiném zařízení.

V něm toto můžete zpravidla využívat v rámci předplaceného paušálu. Dalším kritériem pro výběr fitcentra bývá i úroveň obsluhujícího personálu. Spokojíte-li se s nějakým Frantou, který na vás zpoza baru zavolá, že ten stroj je přeci na nohy, výrazně ušetříte oproti hodině aerobiku s mistryní světa v této disciplíně. Tento faktor by měli zvážit především začátečníci.

Jak hledat?

Pokud jste si již promyslely své nároky na fitcentrum, je potřeba nějaké vyhovující najít. Obvykle nejlepší a nejjednodušší formou bývá doporučení od někoho z přátel, který má s návštěvou zařízení zkušenosti. Dalším účinným způsobem je v moderním světě techniky internet. Kdo není na internetu, jako by neexistoval. Pro komerční subjekty toto tvrzení platí dvojnásob.

Autor: Ženy - E15
http://www.fitkastudia.cz/Stačí tak zasednout na několik desítek minut k počítači a vyhledávat fitcentra ve vašem okolí. K tomu často poslouží různé komunitní, diskusní i tematické servery. Další možností je využití služeb některého vyhledávače, který je schopen dle vámi zadané pozice vyhledat nejbližší vhodná zařízení ve vašem okolí. Podle případných webových stránek navíc můžete zjistit otevírací dobu, ceník i podobu cvičebního prostoru hezky z pohodlí domova.


Autor: Josef Kraus
25. listopadu 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video