Jak vybírat sluneční brýle | e15.cz

Jak vybírat sluneční brýle

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sluneční brýle jsou nejen módním doplňkem, ale především důležitou pomůckou při ochraně zraku.

Stejně jako může mít sluneční záření škodlivý vliv na lidskou pokožku, může působit negativně i na náš zrak. Vystavování očí UV paprskům dokáže vyvolat zánět rohovky, projevující se přecitlivělostí a pálením očí nebo může mít daleko rozsáhlejší důsledky v podobě šedého zákalu nebo onemocnění sítnice. Proto bychom měli svým očím poskytnout dostatečnou ochranu.

Zásady při výběruNa trhu exstuje nepřeberná škála slunečních brýlí. Při jejich nákupu bychom ovšem měli mít na paměti, že nejde jen o módní záležitost, ale především o ochranu našeho zdraví a je tedy při výběru nutné dodržovat určité zásady.

1) brýle musí mít UV filtr

Sluneční brýle, resp. jejich filtry, se dělí do čtyř standardizovaných kategorií podle stupně ochrany proti ultrafialovým paprskům UVA a UVB a označují světelné podmínky, pro něž jsou brýle dané kategorie vhodné.

Kategorie 0 a 1 jsou spíše módním doplňkem a jsou vhodné pouuze při slabém slunečním záření nebo jako ochrana proti prachu nebo větru. Kategorie 2 se hodí se pro běžé nošení a středně silné sluneční záření. Kategorie 3 a 4 pak pro silnější a velmi silné sluneční záření, například na hory nebo k moři. Tento filtr je ovšem nevhodný pro osoby řídící motorová vozidla.

Nejste-li si jistí, zda vaše brýle UV filtr obsahují můžete si jej nechat přeměřit. V profesionálních prodejnách optiky vám tuto službu poskytnou většinou zdarma a na počkání.

2) brýle musí dobře sedět na obličeji

Tvar brýlí by měl zabraňovat průniku světla zepředu i zezadu. Existují brýlové čočky se speciálním zakřivením, takže nepropouštějí záření zespoda ani ze stran očí. Brýle by vás neměly tlačit, padat, sklouzávat z nosu a podobně.

3) vhodný barevný filtr

Barva skel a ochrana proti ultrafialovým paprskům jsou dvě rozdílné věci. Tmavá barva skel vám tedy ještě nemusí zajistit dostatečnou ochranu, důležitá je již výše zmíněná kategorie UV filtru. Nejvhodnější pro denní nošení nejvhodnější je hnědá, žlutá a šedá barva skel. Módním trendům jako jsou oranžové, červené, růžové odstíny se raději vyhýbejte.

4) bezpečnost

Brýle by měly být bezpečné i při rozbití, proto při výběru raději dávejte přednost brýlím se skly z bezpečnostního netříštivého plastu.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery