Jak vyzrát na kocovinu? Víme, co pomůže! | e15.cz

Jak vyzrát na kocovinu? Víme, co pomůže!

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Žízeň, bolest hlavy a žaludek jako na vodě. Nevolnost po prohýřené noci se přihodí občas každému. Jak tomu předejít nebo napravit pošramocené zažívání?

Dá se vůbec rozumně pít?

Odborníci na alkoholismus mají jedno pravidlo: kocovině se vyhnete, když nebudete pít vůbec, ani kapku. Jenže o svátcích a Silvestru se nějaké té skleničce nevyhnete. A také není proč, když znáte svoji míru. Jenže si přiznejme, občas chytneme slinu a ráno je pak velmi, velmi nepříjemné.

Co jeden zvládne, druhého sklátí

Půl litru vína, dvě deci sektu a jeden „panák“ tvrdého alkoholu za večer nevypadá na kdovíjak přehnanou oslavu, přesto potrvá jedenáct! hodin, než se alkohol z těla zcela odbourá.

Čím to, že někdo takovou dávku snese bez potíží, druhý se ráno sotva postaví na nohy? Vinu na tom mají tělesná váha, duševní rozpoložení, i to, zda se jedná o ženu či muže. Důležité je před oslavu, ale i během ní, nepodceňovat co jíme, a kromě alkoholu myslet i na běžný pitný režim.

Jak chytře oslavovat?

Než pozvednete první sklenku k přípitku, pořádně si promastěte žaludek. Nemusí to být kdovíjak těžké jídlo, ale hlavně teplé. Během večera si samozřejmě dopřejte oříšky, olivy nebo jednohubku, ale nechte si místo na půlnoční svačinku, nejlépe masitou.

Budete-li pít víno či tvrdý alkohol, prokládejte přípitky chlazenou nesycenou vodou. Bublinky tělu odebírají kyslík, což ve spojení s alkoholem a cigaretami, druhý den způsobuje kruté bolení hlavy. Alkohol totiž tělo velmi dehydratuje, stejně jako cigarety, které kocovinu mnohonásobně zhorší.

A určitě se vyplatí nápoje nemíchat a pít jen jeden druh. Máte-li v úmyslu oslavu završit sektem či šampaňským, dejte si jen trošku - symbolicky. Bublinky jsou totiž zákeřné a snadno vás srazí na kolena.
Než půjdete spát vypijte velkou sklenici vody s rozpuštěným vitaminem C nebo si dejte pomerančový džus. Cukr a vitamíny totiž pomáhají tělu lépe alkohol zpracovat a ráno vstanete čilí jako rybičky.

Co dělat po bujaré oslavě

Se vstáváním opravdu moc nepospíchejte. Po probuzení dopřejte svému tělu regeneraci – doplňte tekutiny, nejlépe další sklenici vody s vitaminem C a skočte do sprchy. Střídání teplé a studené vás zaručeně probudí a osvěží. Ranní kávu si pro tento den odepřete a nahraďte ji zeleným čajem. Odstraňuje únavu a skleslost a uklidňuje nervový systém. Pokud se žaludek nebouří a dostanete hlad jezte jen lehká jídla. K snídani si dejte například

Havajský toast

Potřebujeme: 8 plátků toastového chleba, 150 g šunky, 200 g ananasového kompotu, 150 g tvrdého sýra, 50 g másla, kari koření

Toastový chléb z obou stran mírně opečeme. Ananas necháme okapat a sýr nadrobno nastrouháme. Plátky toastů potřeme máslem, na každý položíme plátek šunky, rovnoměrně rozložíme kousky ananasu a posypeme strouhaným sýrem. Zapékáme v předehřáté troubě 5-8 minut. Toasty můžeme ochutit špetkou kari. Nejíst po prohýřené noci nic je to nejhorší, co můžete udělat. Tělo potřebuje doplnit energii, aby se co nejrychleji vzpamatovalo. Nejlepším a nejjednodušším řešením je známý oukrop - česnečka, která vás zaručeně postaví na nohy.

Kombinace všech látek obsažených v česneku pomáhají rozproudit trávicí soustavu a nastartovat zažívání. Kromě vysokého obsahu vitamínu C, česnek obsahuje dále vitamín B, karoten, hořčík, jód, draslík, vápník a síru. A po obědě se vzchopte a jděte na procházku, čerstvý vzduch a mráz jsou spolehlivým životabudičem.

Oukrop

Na talíř dáme trochu česneku utřeného se solí, lžičku sádla a tenké skrojky chleba. Všechno přelijeme vařící vodou. Podle chuti můžeme přidat kmín či polévkové koření.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video