Jak vyzrát na puchýře | e15.cz

Jak vyzrát na puchýře

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Puchýře známe všechny. Nové boty, silonky a neštěstí je na světě. Pokud vás zajímá, jak vznikají puchýře a jak s nimi účinně bojovat, čtěte dál.

Jak vznikají puchýře?

Na první pohled je odpověď jednoduchá – z bot špatné velikosti. Někdy vskutku stačí málo –podlehnout kouzlu těch pěkných nových lodiček a místo pomalého „rozšlápnutí“ se vydat rovnou na celodenní maratónský běh.

Nohy trpí a nejčastěji za to mohou špatně vybrané boty. Poradíme vám, jak v obchodě konečně najít ty pravé.

Ačkoliv jsme náš dnešní článek začali povídáním o otlakovém puchýři, bylo by trestuhodné nezmínit i jeho „milé“ příbuzné. Ke vzniku puchýřů nám můžou přispět extrémní teploty (spáleniny či naopak omrzliny), chemikálie (nevhodná kosmetika, saponáty, rozpouštědla či čistící prostředky, ale také jed, který se nám dostane do těla po bodnutí hmyzem) či nákaza (plané neštovice, opary či lišej).

Žádný puchýř, dobrý puchýřLéčba puchýřů nebývá vždy jednoduchá, a tak i zde, stejně tak jako u spousty jiných dermatologických onemocnění, je ze všeho nejdůležitější prevence. Opatrnosti není nikdy dost – zkuste se naučit přemýšlet dopředu:

  • při pobytu na sluníčku používejte krémy a mléka s vysokým ochranným faktorem
  • na zimní túry se vybavte dokonalou výstrojí (i pro nouzový bivak) i správnou taktikou výstupu a znalostí horského prostředí
  • Mimo dosah dětí uložte jak šňůru od rychlovarné konvice (tolik láká, aby za ni zatáhly …), tak také všechny čistící prostředky, rozpouštědla a chemikálie. Nezapomeňte, že chemie a vaše kůže nejdou dohromady a je-li to potřeba důsledně noste rukavice
  • Sledujte příznaky. Ještě než se vytvoří puchýř, obvykle cítíme pálení v místě, kde se puchýř tvoří. Pokud se jedná o opar, honem rychle pro vhodnou mastičku na opary, pokud to vypadá na otlakový puchýř z bot, je nejlepší vzít širokou náplast bez polštářku a přelepit postižené místo, a tak zabránit většímu tření. V obou případech máme ještě šanci, že se puchýř vůbec neudělá.

Propíchnout či nepropíchnout?


Pokud se nám přeci jen puchýř vytvořil, máme v zásadě dvě možnosti – propíchnout a nepropíchnout. Obě teorie mají své zaryté příznivce i odpůrce.

Ti, kteří se zuby nehty brání propíchnutí puchýře zcela správně argumentují možností zavlečení infekce. Navíc tělní tekutina, která se v puchýři shromažďuje, chrání postižené místo před dalším poškozením a udržuje také sterilní prostředí, aby se mohla v klidu tvořit nová pokožka.

Na opačné straně pomyslné barikády stojí ti, kteří tvrdí, že je lepší puchýř propíchnout dříve, než praskne sám. Tento způsob má svůj význam také v případě, že se nám vytvořil větší puchýř a my potřebujeme jít ještě velký kus cesty a puchýř nám na noze vadí. Když se propíchne tak sice můžeme pokračovat relativně bez potíží, ale poté se déle hojí. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, pak nezapomeňte na protiargument zavlečení infekce a jak ono inkriminované místo, tak i veškeré pomůcky, které použijete, důkladně otřete desinfekcí.

Trendem je mokré hojení


Pokud jste přesvědčeni, že poranění a odřeniny potřebují k lepšímu hojení kyslík a že strup ránu chrání, pak na to honem rychle zapomeňte. Klinické výzkumy ukazují, že rána se mnohem lépe hojí ve vlhkém prostředí a když není zcela vysušená. Odborně se tomuto způsobu léčby říká hydrokoloidní hojení a v nemocnicích se používá již více než 20 let.

Na tomto principu fungují jak hydrogelové absorpční náplasti na puchýře (COMPEED náplast na puchýře, náplast PREL Blue, URGO náplasti na puchýře, absorpční náplast na puchýře od firmy VIACELL), tak např. přípravek Hemagel.

Pro otrlé: na puchýře s jehlou a nití.


Zajímavý způsob řešení problému puchýřů je popsán v bakalářské práci „Metodický plán výcviku přežití v krizových situacích“. Inu, posuďte sami. Podotýkám, že následující řádky jsou určeny pouze otrlým jedincům.

„K tomu, aby puchýř nepraskl, nebo se neroztrhl pod tlakem a aby se z něho nestala bolestivá otevřená a hnisající rána, podívejte se na následující:

  • Obstarejte si jehlu na šití a čistou, nebo sterilizovanou niť (obojí vyvařte ve vodě)
  • Propíchněte jehlu skrz puchýř a po odtoku tekutiny z puchýře jím protáhněte nit
  • Odejměte jehlu a ponechejte oba konce nitě viset mimo puchýř. Niť bude absorbovat tekutinu zevnitř puchýře a odvádět ji mimo něj. Tak zmenší velikost díry a zajistí, že se díra neuzavře
  • Kolem puchýře dejte polštářek“

Inu, proti gustu, žádný dišputát. Ať už zvolíte strategii pro boj s puchýři jakoukoliv, přeji vám pohodlné boty a příjemnou cestu barevným podzimem.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video