Jak zabránit pylům, aby nám zkazily jaro? | E15.cz

Jak zabránit pylům, aby nám zkazily jaro?

Redakce

Co se vám vybaví, když se řekne jaro? Pokud je to třeba probouzející se příroda, šimravé sluneční paprsky a rozkvetlé stromy a květiny, pak zřejmě patříte mezi šťastnější část lidstva, která se nepotýká z každoroční sezónní alergií.

Ta bývá nejčastěji vyvolána právě pylem z kvetoucích rostlin. Pro ty, kdo trpí tzv. polinózou neboli alergií na pyly, pak jaro znamená spíš sennou rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku. Alergici zkrátka poznají, že „jaro je ve vzduchu“.

Sezónní alergií na pyly trpí u nás odhadem až patnáct procent populace,“ vypočítává alergoložka MUDr. Blanka Haindlová. „Většinou se objeví v období od předškolního do adolescenčního věku, tedy mezi 5–20 rokem života. Náchylnější bývají děti, které se narodily do plné pylové sezóny,“ dodává lékařka.

Autor: Ženy - E15V případě, že se příznaky alergie objeví, je třeba vyhledat lékaře, který sadou testů zjistí, který konkrétní alergen reakci vyvolává a navrhne plán prevence a léčby. Sennou rýmu, jakkoliv se může zdát neškodná, rozhodně není radno podcenit. „Neléčená alergie a s ní spojená senná rýma může vést asi ve třetině případů až k propuknutí astmatu, když se alergie rozšíří dále do horních i dolních cest dýchacích,“ varuje MUDr. Haindlová.

Alergii lze léčit s pomocí metody zvané specifická imunoterapie, která pracuje na principu očkování. „Odborný alergolog aplikuje injekčně do organismu pacienta stále vyšší a vyšší dávky alergenu, na který se prokázala reakce. Tělo pak začne samo postupně vytvářet potřebné protilátky,“ vysvětluje MUDr. Blanka Haindlová.

Autor: Ženy - E15

 Cerex, volně prodejný přípravek proti alergiím

Léčba alergie bývá podpořena podáváním léků, tzv. antihistaminik, které doporučí lékař. Pro případ nečekané alergické reakce by však neměl v žádné domácí nebo cestovní lékárničce chybět některý z volně prodejných léků, které potlačují alergické reakce.

Nejdůježitejším faktorem pri boji s alergií je zejména prevence, tedy snaha o co nejmenší kontakt s alergenem. V článku 10 tipů pro sezónní alergiky  přinášíme návod, jak si udržet dráždivé pyly co nejdále od těla.


Zdroj: Aspen

27. 3. 2009


Související články:
10 tipů pro sezónní alergiky
Trápí vás alergie? Braňte se všemi dostupnými prostředky
Zbavte svou domácnost roztočů!
Biopotraviny a potravinové alergie
Sinice - když koupání ohrožuje zdraví
Jak zvládnout toxiny ve vašem těle?

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.