Jak zabránit pylům, aby nám zkazily jaro? | e15.cz

Jak zabránit pylům, aby nám zkazily jaro?

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co se vám vybaví, když se řekne jaro? Pokud je to třeba probouzející se příroda, šimravé sluneční paprsky a rozkvetlé stromy a květiny, pak zřejmě patříte mezi šťastnější část lidstva, která se nepotýká z každoroční sezónní alergií.

Ta bývá nejčastěji vyvolána právě pylem z kvetoucích rostlin. Pro ty, kdo trpí tzv. polinózou neboli alergií na pyly, pak jaro znamená spíš sennou rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku. Alergici zkrátka poznají, že „jaro je ve vzduchu“.

Sezónní alergií na pyly trpí u nás odhadem až patnáct procent populace,“ vypočítává alergoložka MUDr. Blanka Haindlová. „Většinou se objeví v období od předškolního do adolescenčního věku, tedy mezi 5–20 rokem života. Náchylnější bývají děti, které se narodily do plné pylové sezóny,“ dodává lékařka.

Autor: Ženy - E15V případě, že se příznaky alergie objeví, je třeba vyhledat lékaře, který sadou testů zjistí, který konkrétní alergen reakci vyvolává a navrhne plán prevence a léčby. Sennou rýmu, jakkoliv se může zdát neškodná, rozhodně není radno podcenit. „Neléčená alergie a s ní spojená senná rýma může vést asi ve třetině případů až k propuknutí astmatu, když se alergie rozšíří dále do horních i dolních cest dýchacích,“ varuje MUDr. Haindlová.

Alergii lze léčit s pomocí metody zvané specifická imunoterapie, která pracuje na principu očkování. „Odborný alergolog aplikuje injekčně do organismu pacienta stále vyšší a vyšší dávky alergenu, na který se prokázala reakce. Tělo pak začne samo postupně vytvářet potřebné protilátky,“ vysvětluje MUDr. Blanka Haindlová.

Autor: Ženy - E15

 Cerex, volně prodejný přípravek proti alergiím

Léčba alergie bývá podpořena podáváním léků, tzv. antihistaminik, které doporučí lékař. Pro případ nečekané alergické reakce by však neměl v žádné domácí nebo cestovní lékárničce chybět některý z volně prodejných léků, které potlačují alergické reakce.

Nejdůježitejším faktorem pri boji s alergií je zejména prevence, tedy snaha o co nejmenší kontakt s alergenem. V článku 10 tipů pro sezónní alergiky  přinášíme návod, jak si udržet dráždivé pyly co nejdále od těla.


Zdroj: Aspen

27. 3. 2009


Související články:
10 tipů pro sezónní alergiky
Trápí vás alergie? Braňte se všemi dostupnými prostředky
Zbavte svou domácnost roztočů!
Biopotraviny a potravinové alergie
Sinice - když koupání ohrožuje zdraví
Jak zvládnout toxiny ve vašem těle?

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video