Jak zvyšovat odolnost vůči stresu | e15.cz

Jak zvyšovat odolnost vůči stresu

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zvyšovat svou odolnost vůči stresu můžete tím, že si budete plánovat, jak zvládnete obtížné situace, že se naučíte, jak se vyrovnat s nezdary, a že se pokusíte změnit svůj životní styl.

Krizový plán
Při vytváření krizového plánu se potřebujete zamyslet nad tím, jaké obtížné situace vás v nejbližší budoucnosti mohou potkat, případně v kterých obdobích byste mohli být méně odolní vůči stresu, a napsat si to. Můžete si zapsat: „Hledání nového zaměstnání“, „Odstěhování od rodičů“, „Zhoršující se nemoc babičky“, „Další přírůstek do rodiny“, „Odchod dětí z domu“ apod. Snažte se předvídat, jaké obtížné situace vás čekají v nejbližším období nebo třeba v příštím roce. Pochopitelně to můžou být i méně významné či důležité události. Jakmile jste si uvědomili, jaké náročné situace můžete očekávat, vypracujte si plán, jak tyto situace co nejlépe zvládnout. Promyslete si, jaké mohou být varianty vaší reakce, jak podobnou situaci řešili jiní lidé, s kým se můžete poradit, kdo vám může pomoci, co pro danou situaci už umíte, co nového se musíte naučit, jak se můžete připravit tím, že si to předem vyzkoušíte „nanečisto“. Naplánujte si také, jak budete čelit stresu, až daná situace nastane. Uvažte rovněž, jak tuto situaci zvládnete, pokud vše nepůjde podle plánu -mějte v záloze nouzový plán.
Měli byste znát řadu svých slabin a oblastí, v nichž můžete mít potíže. Napište si seznam situací, které by vám v budoucnosti mohly dělat potíže, a pak ke každé z nich připište, jakým způsobem budete tuto situaci řešit.

Jak se vyrovnat s nezdary
Je zcela normální, když se vám někdy něco nepodaří a budete sami ze sebe zklamáni. V takovém případě je důležité:
- Uvědomit si a smířit se s tím, že neúspěchy a potíže patří k životu a je třeba s nimi počítat. Uvědomte si, že určité zhoršení či nezdar ještě neznamená žádnou katastrofu.
- Přijměte to, co nemůžete ovlivnit. Některé situace nedokážete kontrolovat ani změnit. Nezbývá než přijmout fakt, že je to tak.
- Uvědomit si, že z nezdaru se můžete poučit. Jaké poučení vyvodíte ze své zkušenosti pro příště, abyste se podobného nezdaru vyvarovali?
- Naplánujte si, jak se do tohoto problému znovu pustíte a zvládnete jej.
- Používejte humor. Stres, naříkání a sebelítost nejsou moc zábavné. Neberte se moc vážně. Pokud si dokážete vytvořit odstup, uvidíte i komické aspekty situace, což může být královská cesta proti úzkosti a stresu.
- Opřete se o pevný a důvěryhodný vztah. Abyste mohli zvládnout svoje problémy, pokuste se takový vztah vytvořit nebo obnovit. Pokud je váš nejbližší vztah ovlivněný problémy či nejistotou, zkuste ho zlepšit.
- Využijte zkušenosti z minulosti. Pokud jste nyní v tísni, zeptejte se sami sebe, zda jste někdy nebyli v podobné situaci. Co jste tehdy udělali? Jestli to pomohlo, udělejte to znovu. Jinak zkuste experimentovat s novým přístupem.
- Cvičte. Pro tělo je celodenní nečinnost stresující. Dbejte proto na každodenní pravidelný pohyb. Pomůže vám to k překonání deprese, úzkosti, načerpáte novou energii.
- Odolejte přejídání, opíjení se a kouření. zkuste jíst do „polosyta“. Jezte spíše zdravé potraviny, omezte tuky a cukr. Jezte méně sladkostí a moučníků. Doplňte to spíše ovocem, zeleninou, celozrnným chlebem, vlákninou. Jezte v pravidelných intervalech a spíše méně. Pokud dlouho hladovíte, zákonitě hrozí přejedení. Společenské pití malého množství lahodného nápoje není nebezpečné, zvlášť když se ve společnosti cítíte dobře. Ovšem pokud pijete tak, abyste našli cestu k uvolnění napětí, okamžitě s tím přestaňte. Kouření souvisí s celou řadou nemocí a spíše zvyšuje napětí, než aby uklidňovalo. zkuste ho omezit nebo úplně přestat.
- Omezte příjem kofeinu. Kofein je stimulátor, který často souvisí s rozvojem psychického i tělesného napětí a s úzkostí. Je obsažen v celé řadě produktů -v kávě, čaji, kolových nápojích, v některých tabletách proti bolestem hlavy. Pořiďte si bezkofeinovou kávu. Pijte raději džusy a minerálky.

Změna životního stylu
Existují jednoduché změny, které byste měli provést ve svém každodenním životě, abyste byli vůči stresu odolnější.
- Zabudujte si do svého denního programu „relaxační okénka“. Mohou trvat jen několik minut, ale bude to velmi užitečně využitý čas. Zvykněte si pravidelně relaxovat.
- Každý den udělejte něco, co vám přinese potěšení. Pokud se při tom i uvolníte, tím lépe.
- Nedovolte, aby váš stres příliš narostl. Když vám něco dělá starosti, svěřte se s tím přátelům nebo odborníkům. Z jistěte si, kdo by vám mohl pomoci -vytvořte si telefonní seznam užitečných čísel, např. čísla svých přátel nebo linek důvěry.
- Uspořádejte si svůj denní program. Pokud vám dělá problémy stihnout vše, co chcete udělat, poraďte se s psychologem nebo jiným odborníkem.
- Doma i v zaměstnání se chovejte asertivně. Nenechte se stresovat tím, že vás někdo jen využívá. Přečtěte si knížku o zásadách asertivního chování nebo se přihlaste do kurzu asertivity.
- Vyhýbejte se nadměrné únavě a neberte si toho příliš moc. Naučte se rozpoznat, kde jsou vaše hranice, a nepřekračujte je. Když jste unaveni, udělejte si v práci přestávku a snažte se dělat něco příjemného nebo uklidňujícího.
- Nevyhýbejte se tomu, čeho se bojíte. Když zjistíte, že vám dělá potíže něčemu čelit, neutíkejte před tím, protože pak se toho budete bát ještě víc. Místo toho si naplánujte malé, postupné krůčky, kterými obávanou situaci postupně zvládnete.
- Nezapomeňte se ocenit a pochválit za své úspěchy. Nikdy sami sebe neponižujte a nepřemýšlejte stále jen o svých potížích v minulosti. Dívejte se dopředu a plánujte si, jak své problémy co nejlépe zvládnete a překonáte.


Zdroj: Deprese a jak ji zvládat, autoři Ján Praško, Hana Prašková, Jana Prašková, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, www.portal.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video