Jarní alergie je tu. Co s ní? | e15.cz

Jarní alergie je tu. Co s ní?

ZDROJ: Ženy - E15

Archiv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro někoho zázrak, pro někoho útrapa. Probouzející se příroda během jara působí na řadu lidí blahodárně, očistně po zimě a doslova je nabíjí energií. Stále více jedinců ale jaro pociťuje jaké období ve skrze nepříjemné, protože pro ně znamená obtěžující kýchání, smrkání, svědění a zarudnutí kůže i litry slz z očí.

Farmacie a správné návyky

Postup proti jarní alergii může být dvojí – požívání nejrůznějších medikamentů a správné chování tlumící následky alergie. Maximálně účinná je samozřejmě kombinace obou přístupů. Míra opatření, které je třeba přijmout, závisí na intenzitě alergických reakcí a citlivosti každého člověka.

Zatímco někdo si občas kýchne a nechá ukápnout slzičku, takže si vystačí pouze s minimálním omezením, jiný zažívá skutečně nepěkné okamžiky silných reakcí organismu, na které je třeba někdy až drastických opatření.

Podíváme se nyní na ty základní způsoby, jak omezit vliv jarních alergenů na lidské tělo.

Minimální kontakt s alergenem

Samozřejmě tím úplně nejúčinnějším opatřením vůči alergii je vyhnutí se jejímu zdroji, tedy problematickému alergenu. Pokud víte, že nejste na určité druhy látek alergičtí (v případě jarních alergií se jedná především o pyly), pak je třeba v sezóně kvetení vybraných rostlin a stromů co nejvíce omezit pohyb v jejich blízkosti.

Nevíte-li, na co přesně jste alergičtí, vyhledejte péči alergologa, který to velice snadno a rychle zjistí. Základem je tedy vynechat procházky parkem, pohyb po louce, nesekat trávu na zahrádce apod. V případě, že jste alergií skutečně silně postiženi, je lepší co nejvíce zkrátit vlastní pohyb venku obecně.

Užitečným je také sledování tzv. pylového zpravodajství. Většina televizních i novinových předpovědí počasí poskytuje informace o aktuální sezoně toho či ono pylového alergenu. Využít můžete samozřejmě i moderních komunikačních kanálů – internetu, aplikací do mobilních telefonů apod.

Počasí a větrání

Výskyt alergenů v ovzduší je značně ovlivněn počasím. Pokud je teplé a suché, alergeny si vesele poletují v hojném počtu vzduchem. Jestliže prší, nebo je po dešti, je vzduch svěží, pyly jsou spláchlé a vy se nemusíte bát vyjít ven na vzduch. Z toho důvodu je vhodnější (pokud to jde), plánovat vycházky a pobyt venku právě na tuto dobu.

To se týká i větrání. To je samozřejmě v této době samo o sobě problematické. Neměli byste to s ním přehánět. Větrat byste měli krátce a intenzivně. Spát u permanentně otevřeného okna může být hodně rizikové. Naopak během deště a krátce po něm je ideální doba na to pustit čerstvý zdroj do pokoje.

Hygiena

Potlačit, utlumit a zklidnit alergické reakce lze také za pomoci správných hygienických návyků. To neznamená, že alergici jsou prasátka s mizernou hygienou. Jde o to, že v problematických obdobích je nutné provádět umývání a oplachy těla mnohem častěji. Pyly a další alergeny se totiž s oblibou lepí na tělo, ulpívají na chlupech a zůstávají zachyceny ve vlasech.

Z toho důvodu je třeba se při velkých obtížích třikrát až čtyřikrát denně nebo po každém příchodu z venku sprchovat. Častěji byste si také měli mýt hlavu šamponem a pořádně tak všechny alergeny vypláchnout. Vhodné je rovněž použití studené vody, která sice nemusí být z nejpříjemnějších, ale celkově ochladí a utlumí organismus a zbaví ho alergické reakce.

K hygieně se váže i zvýšená péče o úklid. Častěji perte ložní prádlo, utírejte nábytek od prachu a nečistot, vysávejte, zametejte a vytírejte podlahu. Také častěji měňte oblečení a svršky mnohem rychleji perte. Tím vším se můžete zbavit všudypřítomných alergenů.

Antihistaminika

Pokud navzdory výše uvedeným návykům stále trpíte nesnesitelně alergií, je třeba sáhnout po prostředcích moderní medicíny. Těmi jsou účinná antihistaminika, tedy prostředky proti alergii, které vám váš alergolog předepíše. Jedná se o nejrůznější preparáty, často specializované na konkrétní druh problémů či na zasažený orgán.
Nejrozšířenější, nejpoužívanější a nejúčinnější jsou orální tabletky různých značek, od různých firem a různých generických podob. Ty fungují na celkové utlumení organismu a jeho reakcí na okolní podněty.

Přestože není zakázáno po nich řídit, můžete se cítit při větších dávkách unaveni, což ještě umocňuje celková únava způsobená častým kýcháním, smrkáním, brečením, kašláním atd. Alergie prostě značně vysiluje a malátnost a únava je tak jejím typickým projevem i bez léků.

Kapky a spreje

V nejčastějších případech je alergická reakce provázena smrkáním a vlhnutím a zarudnutím očí. Nosní sliznice natéká, tvoří se mnoho tekutiny a postižený je nucen často smrkat, kýchat a brečet. Přesně na takové věci se používají oční a nosní kapky, popř. nosní spreje, které pomůžou k uklidnění a splasknutí sliznice.

Pro skutečně problematické případy, kdy ani tyto běžné preparáty nestačí k potlačení silných projevů alergie, je třeba sáhnout po prostředcích s obsahem kortikoidů. Ty ale není možné pro jejich vedlejší účinky a nemalou zátěž organismu užívat po delší dobu. Takže se hodí opravdu pouze na sezónní jarní alergii.

Autor: Archiv

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery