Jdeme se opalovat | e15.cz

Jdeme se opalovat

ZDROJ: Ženy - E15

Olga Jandová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máme tu léto a s ním i sluneční paprsky. Celý rok netrpělivě očekáváme až nám na těle vykouzlí onen  zlatavý nádech, pro který mnozí chodí polehávat do umělých rakví solárií. My vám poradíme, co udělat, aby byl výsledný efekt co nejlepší a dlouho vydržel.

Abyste místo čokoládové královny nepřipomínaly červeného raka a nevzdychaly zavřené doma pod nánosem studených obkladů. Většinou následuje nevzhledné loupání, které také není zrovna hodno obdivu…

Hydratace zvenčí i zevnitř

Základem je zdravá dostatečně hydratovaná pokožka jak zvenčí, tak zevnitř. To znamená 1x týdně peeling celého těla, kterým odstraníme odumřené a suché částečky kůže, 2x denně dokonale namazat celé tělo vhodným kosmetickým přípravkem a vypít minimálně 2 litry čisté vody za den.

Pokud se právě nacházíme v tropických oblastech nebo se rozhodly sportovat, raději ještě jeden litr přidejme a konzumujme pouze originálně balenou zaručující stoprocentní hygienu. Za zmínku stojí též pokrývka hlavy, aby nedošlo k úžehu – nezaměňovat s úpalem, který vzniká i bez přímého slunečního záření přehřátím organizmu.

Nyní se zaměřme na ochranu pokožky. Kosmetické opalovací přípravky můžeme rozdělit na před a po opalování. První kategorie má za úkol kůži připravit na samotný akt, dostatečně hydratovat a maximálně chránit před škodlivými vlivy slunečního záření.

Faktory nejen ochranné


Označení SPF nám říká, kolikrát můžeme svůj pobyt na slunci znásobit, abychom nepřišly k újmě na zdraví. Údaj je samozřejmě pouze orientační, záleží také na klimatickém pásmu, v kterém se právě nacházíme, denní době a počasí. Jiná intenzita slunečního záření bude v poledne u moře a jiná po ránu u Máchova jezera…

Na výběr máme mezi krémy, mléky, oleji, balzámy na rty a citlivé oční partie – díky minimu potních žláz nejsou přirozeně chráněny před slunečním zářením a jinými povětrnostními vlivy, speciálními pleťovými přípravky s pěstícími účinky a celou řadou vlasové kosmetiky.

V době mezi 11. a 14. hodinou bychom se raději neměli cíleně vystavovat slunečnímu záření, má velkou intenzitu a u citlivé pokožky může i přes vyšší ochranný faktor natropit neplechu. Týká se především malých dětí a těhotných žen.

Nespoléhejme příliš u opalovacích přípravků na označení voděodolné nebo dlouhotrvající a raději po koupání aplikaci opakujme. Dávno také víme, že oděv není dokonalá ochrana před slunečními paprsky, například bílé bavlněné tričko se rovná zhruba ochrannému faktoru číslo 6.

Když je slunění příliš


Druhá je skupina přípravků na regeneraci a případné zklidnění alergických reakcí. Vysušená pokožka potřebuje načerpat ztracenou vláhu a živiny. Pokud jsme náhodou na sluníčku usnuly nebo nějak zanedbaly přípravu, poslouží nám mazání s obsahem b-panthenolu, Tea tree oleje nebo Aloe Vera – šikovní pomocníci při léčbě různých drobných poranění. Z domácích surovin je to například obyčejný bílý jogurt nebo měkký tvaroh. Hojící se loupající kůži nikdy nestrháváme, prodloužily bychom tím zbytečně dobu léčby! Pravidelně ošetřujeme do úplného zhojení.

K prodloužení a zkvalitnění opálení slouží též řada potravinových doplňků a tělové kosmetiky s obsahem betakarotenu, který má dvojí účinek. Zaprvé coby antioxidant chrání kůži před volnými radikály a zadruhé díky jeho přirozené barvě v kombinaci s pigmentem vzniklým při opalování pokožka dříve zhnědne.

Sluneční záření je pro lidský organizmus nepostradatelné. Prokázané jsou blahodárné účinky na psychiku, kdy s prvními slunečními paprsky u většiny lidí mizí deprese, chmury a nastává i na tvářích jasno. Dále tu máme vliv, díky němuž se vytváří v těle vitamín D, jeho nedostatek může hlavně u dětí způsobit deformaci kostí. V přiměřeném množství pomáhá léčit kožní onemocnění a jeho nedostatek zapříčiňuje poruchy imunitního systému.

Naopak ale časté vystavování bez účinné ochrany UV filtru může působit až rakovinotvorně především u lidí se zvýšeným výskytem pih a pigmentových znamének. Ti by proto měli jednou za půl roku navštěvovat preventivně kožního lékaře, který zkontroluje případné změny na těchto útvarech. Nadměrné opalování též způsobuje předčasné stárnutí pleti, častější výskyt vrásek a u těhotných může způsobovat pigmentové skvrny které ne vždy zmizí.

Tak tedy vzhůru za sluníčkem a pamatujme, že všeho moc škodí!

Autor: Olga Jandová
13. července 2009

Autor: Olga Jandová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video