Je káva zdravá? | e15.cz

Je káva zdravá?

ZDROJ: Ženy - E15

Monika Herzigová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Káva byla často považována za cosi tajemného. Není divu, že v posledních třech stoletích bylo provedeno nespočet výzkumů týkajících se jejího vlivu na lidský organismus.

Při posuzování vlivu kávy na lidské zdraví musíme brát v úvahu mnoho hledisek, například v jakém množství je káva podávána. Za přiměřené množství jsou považovány tři šálky kávy denně. Ty by u zdravého člověka neměly působit negativně, naopak byla zjištěna řada kladných vlivů. Káva ovlivňuje naši náladu, bdělost, pozornost a schopnost soustředění, duševní výkon nebo spánek, povzbuzuje srdce, mozek, nervy, ledviny i svaly nebo nás chrání před některými nemocemi.

Kofein, nejvýraznější složka kávy

Káva obsahuje řadu látek, jejich množství je závislé na odrůdě kávovníku, na klimatických podmínkách, na způsobu pěstování a sběru kávových zrn a na technologii následného zpracování. Nejvíce probádanou složkou kávy je právě kofein.
Kofein působí jako stimulant centrálního nervového systému. Kofein z kávy se dostává ze žaludku a střev, odkud putuje do krevních vlásečnic a krví je roznášen do dalších orgánů. Specifikem kofeinu je schopnost proniknout i do mozkových buněk. Celá řada látek se přes ochranné mechanismy organismu k mozku vůbec nedostane. Kofein působí na nervový systém mírně stimulačně.

Dobrá nálada


Povzbuzující účinky kávy zná lidstvo stovky let. Podle pověsti žil v Africe v 9. století pasák koz, který si všiml, jak jeho kozy přišly domů v dobrém rozmaru. Chtěl znát příčinu a také ji našel. Kozy okusovaly bobule kávovníku.

Konzumenti kávy jsou pozornější, koncentrovanější, dokáže vytvořit lepší atmosféru a zahnat deprese. Není divu, že nejvíce kávy na obyvatele se vypije v chladné Skandinávii a nejméně ve slunném středozemí.
Někteří lidé si kávu dávají s oblibou před spaním pro dobrý spánek. Přestože má káva povzbuzující účinky, před nástupem aktivní fáze předchází fáze únavy. Pokud tuto fázi dobře odhadneme, může nám káva napomoci i ke spánku.

Trávení


Káva pomáhá při trávení. Kofein povzbuzuje produkci žaludečních šťáv a žluči. Pozor však u lidí trpících na žaludeční vředy, vředy dvanácterníku a jiné nemoci trávícího ústrojí. V tomto případě je lepší se kávě raději vyhnout.

Káva a sport


Kofein byl v roce 2005 vyjmut ze seznamu zakázaných látek. Z provedených výzkumů je patrné, že kofein zvyšuje výkonnost u vytrvalostních sportů. Krátkodobým a vysoce intenzivním aktivitám příliš neprospívá.

Parkinsonova choroba


Více než čtyři miliony lidí trpí tímto neurologickým onemocněním. Projevuje se ztuhlostí svalů, třesem, sníženou pohyblivostí , problémy s rovnováhou nebo s mluvením. Lékaři se shodují na tom, že původ této nemocí se skrývá v kombinaci genů, životního stylu a životního prostředí. Provedená studie ukázala, že lidí pijící kávu mají o 31 % menší šanci výskytu Parkinsonovy nemoci.

Alzheimerova choroba


Alzheimerova choroba je jednou z nejběžnějších podob demence. Studie ukázaly, že lidé přijímající kofein mají nižší riziko vzniku této nemoci.

Kávou proti rakovině


Dříve se často tvrdilo, že káva obsahuje rakovinotvorné látky. Tato tvrzení nebyla moderními výzkumy potvrzena, dokonce bylo zjištěno, že káva může mít v případě rakovinového onemocnění ochranný účinek.

Krevní tlak


Některé studie ukazují, že pití kávy nemá vliv na dlouhodobý vzestup krevního tlaku. Tlak se prý může přechodně zvýšit, než se vytvoří tolerance na kofein, poté zase klesne na normál. Toto se týká lidí, kteří netrpí poruchou kardiovaskulárního systému. Lidé s vysokým krevním tlakem by kávu neměli pít.

Káva a těhotenství


Konzumace kávy v období těhotenství ve větším množstvím může mít negativní vliv plod. Může dojít ke snížení porodní váhy, zrychlení tepové a dechové frekvence a ke vzniku chudokrevnosti jak u plodu, tak u matky.
**

Autor: Monika Herzigová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery