Je lépe být hubený a líný nebo baculatý a fyzicky aktivní? | e15.cz

Je lépe být hubený a líný nebo baculatý a fyzicky aktivní?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obecně je zvýšený obsah tělesného tuku zvaný nadváha či obezita spojen s řadou zdravotních potíží. Bylo však prokázáno, že nadváha (POZOR ne obezita) sama o sobě nemusí vadit a zhoršovat zdraví, pokud je ovšem člověk fyzicky aktivní.

V současné době je k stanovení stupně nadváhy či obezity nejpoužívanější parametr BMI (body mass index - hmotnost v kilogramech vydělená druhou mocninou výšky v metrech). Normální je hodnota mezi 19 až 24,9, od 25 do 29,9 znamená nadváhu, v rozmezí 30 až 39,9 již určuje obezitu a přesáhnete-li 40, jedná se o obezitu ohrožující život.

Často je doporučeno obézním jedincům shodit opravdu jen pár kilo, aby dosáhli rozmezí nadváhy a pokud jsou fyzicky aktivní - postačuje i dostatečný přirozený pohyb, udělají mnoho pro své zdraví a další životní prognózu. Je známo, že i mnoho aktivních sportovců může mít BMI na rozhraní nadváhy a obezity a jsou v pohodě. Jde totiž také o to, zda naši váhu tvoří spíše svaly, nebo tuková tkáň. K jejímu měření se používají přístroje na principu bioimpedance (rozdílu v elektrické vodivosti tukové tkáně a tkání ostatních). U mužů je normální, když tuk tvoří 10 až 20 procent jejich hmotnosti, u žen 20 až 30 procent.

Důležitým ukazatelem je však nejen množství , ale i rozložení tuku v těle, které udává hodnota obvodu pasu. Hodnota větší než 80 cm u žen a 94 u mužů signalizuje, že se tuk hromadí v centrální části těla - rizikové oblasti. Přesáhne-li obvod pasu 88 cm u žen a 102 cm u mužů, je nutné začít se změnou životního stylu; ta by měla zahrnovat úpravu jídelníčku a stravovacích zvyklostí, větší pohyb a třeba i snahu o odstranění nadměrného stresu.
 
Snižovat hmotnost se doporučuje postupně, rozumné je hubnout asi 2 kg za měsíc. Pokud uvedená režimová opatření nepostačují nebo je obezita komplikována dalším závažným zdravotním problémem (např. diabetes 2.typu nebo porucha lipidového spektra, hypertenze apod.), může lékař na základě zvážení celkového zdravotního stavu pacienta doporučit podporu zařazením vhodného léku, který hubnutí zefektivní a urychlí.

Uvedeno ve spolupráci s www.merrylinka.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery