Je pro vás odpočinek luxus? 3 důvody, proč si nikdy pořádně neodpočinete | E15.cz

Je pro vás odpočinek luxus? 3 důvody, proč si nikdy pořádně neodpočinete

Je pro vás odpočinek luxus? 3 důvody, proč si nikdy pořádně neodpočinete
ZDROJ: Ženy - E15

mk

Také občas podléháte pocitu, že odpočinek je luxus, který si nemůžete dovolit? Možná si jen při vysokém pracovním tempu nevědomky osvojujete špatné psychologické návyky, které přispívají k vašemu celkovému vyčerpání. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštějí na svém duševním zdraví řadoví zaměstnanci i manažeři?

Nemáte jasnou hranici mezi pracovním a soukromým světem

Notebooky, mobilní telefony a přenosný internet sice ulehčují práci, ale zároveň mažou hranici mezi pracovním a soukromým životem. Lidé stali dostupnými prakticky kdekoli a kdykoli a zapomínají vypnout, což může být příčinou dalšího stresu. „Nastavte si jasné hranice mezi soukromím a zaměstnáním. Na dovolené především odpočívejte. Zkuste zapomenout i na pocit vlastní nepostradatelnosti. Nedělejte si z relaxace pracovní aktivitu, která z vás odčerpá poslední zbytky síly,“ radí Jan Grund, bývalý manažer velké výrobní společnosti a současný manažer wellness hotelu Grund Resort Golf&Ski.

Budujete závislost na euforických zážitcích

Mnozí lidé ve volném času vyhledávají nejrůznější zátěžové aktivity, věnují se extrémním sportům a dalším mezním činnostem, neboť jsou přesvědčeni, že si mohou odpočinout a vyčistit mysl pouze v extrémních situacích. Stávají se vlastně závislými na euforických zážitcích. Jakmile tyto příjemné prožitky odezní, dostavují se opět negativní emoce v různých formách: špatná nálada, zklamání, pocity prázdnoty a vyčerpání.

Odpočíváte stylem, který vyčerpává

Umění odpočívat je dovednost, která se nedostaví sama, musíte se ji naučit. „Především záleží na způsobu, jakým se k relaxaci stavíte. Někteří lidé si totiž dělají z odpočinku další „pracovní povinnost“, aniž by si toho byli vědomi. Třeba v posilovně nebo obecně v situacích, které nutí jejich mysl fungovat v modu výkonu. Lidé namísto skutečného uvolnění řeší otázky, zda ve fitku nazvedali dostatečné množství kilogramů, nastříleli plánovaný počet gólů nebo ujeli patřičný počet kilometrů. Nejlepší je zapomenout na křečovitou snahu o dosahování výsledků a zkrátka jenom odpočívat,“ upozorňuje Jan Grund.

Autor: mk
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!