Je pro vás odpočinek luxus? 3 důvody, proč si nikdy pořádně neodpočinete | e15.cz

Je pro vás odpočinek luxus? 3 důvody, proč si nikdy pořádně neodpočinete

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Také občas podléháte pocitu, že odpočinek je luxus, který si nemůžete dovolit? Možná si jen při vysokém pracovním tempu nevědomky osvojujete špatné psychologické návyky, které přispívají k vašemu celkovému vyčerpání. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštějí na svém duševním zdraví řadoví zaměstnanci i manažeři?

Nemáte jasnou hranici mezi pracovním a soukromým světem

Notebooky, mobilní telefony a přenosný internet sice ulehčují práci, ale zároveň mažou hranici mezi pracovním a soukromým životem. Lidé stali dostupnými prakticky kdekoli a kdykoli a zapomínají vypnout, což může být příčinou dalšího stresu. „Nastavte si jasné hranice mezi soukromím a zaměstnáním. Na dovolené především odpočívejte. Zkuste zapomenout i na pocit vlastní nepostradatelnosti. Nedělejte si z relaxace pracovní aktivitu, která z vás odčerpá poslední zbytky síly,“ radí Jan Grund, bývalý manažer velké výrobní společnosti a současný manažer wellness hotelu Grund Resort Golf&Ski.

Budujete závislost na euforických zážitcích

Mnozí lidé ve volném času vyhledávají nejrůznější zátěžové aktivity, věnují se extrémním sportům a dalším mezním činnostem, neboť jsou přesvědčeni, že si mohou odpočinout a vyčistit mysl pouze v extrémních situacích. Stávají se vlastně závislými na euforických zážitcích. Jakmile tyto příjemné prožitky odezní, dostavují se opět negativní emoce v různých formách: špatná nálada, zklamání, pocity prázdnoty a vyčerpání.

Odpočíváte stylem, který vyčerpává

Umění odpočívat je dovednost, která se nedostaví sama, musíte se ji naučit. „Především záleží na způsobu, jakým se k relaxaci stavíte. Někteří lidé si totiž dělají z odpočinku další „pracovní povinnost“, aniž by si toho byli vědomi. Třeba v posilovně nebo obecně v situacích, které nutí jejich mysl fungovat v modu výkonu. Lidé namísto skutečného uvolnění řeší otázky, zda ve fitku nazvedali dostatečné množství kilogramů, nastříleli plánovaný počet gólů nebo ujeli patřičný počet kilometrů. Nejlepší je zapomenout na křečovitou snahu o dosahování výsledků a zkrátka jenom odpočívat,“ upozorňuje Jan Grund.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery