Je to atopický ekzém? | e15.cz

Je to atopický ekzém?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovo „ekzém“ velmi zlidovělo, lidé se jím naučili nazývat nejrůznější svědivé projevy na kůži, vyrážku nebo šupinky. Z lékařského hlediska má však ekzém jasnou definici: ekzém je povrchový neinfekční zánět kůže. Je důležité vědět, že existuje mnoho druhů ekzémů a každý z nich má rozdílné příčiny. Jedním z nich je atopický ekzém.

Atopický ekzém (nebo-li atopická dermatitida) je nejčastějším kožním onemocněním v populaci. Pokud bychom vzali 100 dětí školního věku, pak cca každých 20 z nich má atopický ekzém. U dospělých nalezneme na každých 100 obyvatel celkem 5-10 pacientů s atopickým ekzémem.

Atopický ekzém je chronický kožní zánět neinfekčního charakteru (tzn. není nakažlivý). Má jasný genetický základ, přenáší se tedy dědičně z generace na generaci. Pojem „atopie, atopický“ je odvozen od řeckého slova „atopos“ = něco, co není na svém místě. Současná medicína označuje obecně atopii jako vrozenou schopnost kůže a sliznic reagovat alergicky na různé cizí částice z vnějšího prostředí. Mezi atopie se tak z lékařského hlediska řadí nejen kožní atopie (atopický ekzém/ atopická dermatitida), ale i respirační atopie (alergická rýma, astma).

Atopický ekzém má velmi pestré a proměnlivé projevy, nicméně pro všechny formy atopického ekzému jsou charakteristické tyto 4 základní rysy: chronický průběh, suchost kůže, svědění, přítomnost kožního zánětu (začervenání, zhrubění, šupinky, praskliny).

Onemocnění se může objevit v kterémkoliv věku, nejčastěji však začíná do 6 let života dítěte. Atopický ekzém se tak může projevovat po celý život jedince (s různým kolísáním), u řady lidí ale může v dospělosti vymizet. U 10 % dospělých může atopický ekzém paradoxně začít až v dospělosti.

Podle věku se rozlišují tyto formy atopického ekzému:

  • Forma kojenecká začíná kolem 3. měsíce věku, lokalizován hlavně na tvářích, bradě, ve kštici (červené pupínky, puchýřky, šupinky, výrazné svědění)
  • Forma dětská mezi 3. - 10. rokem věku, projevy se stěhují na typická místa – loketnía podkolenní jamky – a dále na zápěstí (suchá zhrubělá kůže se šupinami, popraskání kůže, svědění může ustoupit)
  • Forma dospívajících věk 12 - 16 let, v pubertě může dojít k přechodnému zhoršení stavu danému hormonálními vlivy, projevy hlavně na víčkách, krku, dekoltu, loketní a podkolenní jamky, hřbety rukou (suchá červená ložiska se šupinami, zhruběním kůže, prasklinami)
  • Forma dospělých neliší se od formy dospívajících, projevy jsou více lokalizované (ruce,nohy, oční víčka, krk), silné svědění

Rada:

V případě suchosti kůže, svědění nebo vyrážky, které přetrvávají více než 2 týdny (i přes promazávání vhodnými krémy), vždy myslete na možnost atopického ekzému. Vyhledejte lékaře – dermatologa, nepodceňujte tuto nemoc, protože Vám může do budoucna způsobit nemalé fyzické i psychické potíže.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video