Jedenáct otázek a odpovědí o diabetes melitus | e15.cz

Jedenáct otázek a odpovědí o diabetes melitus

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Diabetes mellitus neboli tzv. cukrovka je v České republice velice rozšířené onemocnění. Tentokrát odpovídalo na čtenářské dotazy ohledně cukrovky několik fundovaných odborníků.

Dobrý den. Rád bych se zeptal na možnost posilování při diabetu 2. typu. Hlavně pak na možnost úpravy jídelníčku ve prospěch získání větší svalové hmoty.
Posilování, myšleno v rozumné míře, je vhodné i při diabetu 2. typu. Zvětšení svalové hmoty zvýší celkové množství inzulinových receptorů v těle a pomůže tak rychleji snížit cvičením případný stav vysoké glykémie, například po dietní chybě. Co se týká množství bílkovin u diabetika za účelem zvýšení svalové hmoty: pro diabetika s normální funkcí ledvin je doporučována dávka 1,3-2 g bílkoviny na 1 kg normální tělesné hmotnosti, v případě nefropatie, tj. postižení ledvin, se množství bílkoviny upravuje.

Při diabetu musíme vždy myslet na případné orgánové komplikace, mezi které postižení ledvin patří, proto bych doporučovala se určitě vyhnout nadměrnému příjmu bílkovin. Volte kvalitní bílkovinu z potravy, rozhodně nedoporučuji směsi Amino suplementů nabízených ve fitness centrech. Jako vhodnou pohybovou aktivitu bych určitě nevynechávala aerobní trénink, kdy je ulehčen vstup glukózy do svalových buněk.
MUDr. Marie Skalská, STOB 


====Lékaři mi zjistili cukrovku. Jsem zaměstnán jako řidič, rozvážím pečivo. Mohu s cukrovkou i nadále vykonávat tuto práci? Slyšel jsem, že to zákon nedovoluje. Co je na tom pravdy? ====
Zákon diabetikovi nezakazuje řízení motorového vozidla. Klade však důraz na správnou léčbu diabetu. Záleží na mnoha okolnostech. Jaký typ diabetu máte, zda si pícháte inzulin či zda jste léčen tabletkami a jakými. Jak jste na tom s kompenzací diabetu a především zda míváte či nemíváte hypoglykémie. Proberte tuto otázku se svým diabetologem.
MUDr. Jan Brož, Diacentrum.cz

Mohu mít inzulinovou rezistenci, když mám normální hladinu cukru v krvi? Prodělala jsem už několik různých odběrů krve.
Pojem inzulinové rezistence znamená, že inzulin není optimálně funkční v porovnání s optimálním stavem organismu (zejména s ohledem na váhu či BMI), neznamená nutně, že takový člověk musí mít diabetes. Tedy i u nediabetika inzulinová rezistence stoupá například s věkem, ve vyšším věku je vyšší než v mládí, ale její míra není taková, aby diabetes způsobila. Tedy ano, člověk může mít určitou míru inzulinové rezistence a nemít diabetes.
MUDr. Jan Brož, Diacentrum.cz


Zkuste si zapisovat minimálně týden vše, co sníte. Poté se snažte svůj týdenní příjem snížit o 2000 kJ za den oproti tomu, co jste zvyklá. Již při tomto snížení byste měla hubnout cca 0,5-2 kg týdně. Jestli nechcete počítat kJ, zaměřte se na snížení příjmu tuků ve vašem jídelníčku, a to hlavně těch skrytých, jejichž zdroji jsou například uzeniny, tučná masa, tučné sýry, tučné mléčné výrobky, omezte jednoduché cukry. Doporučovala bych vám skupinový kurz redukce hmotnosti, kde jako diabetik můžete využít i finančních bonusů.
MUDr. Marie Skalská, STOB

Dobrý den, přítel má cukrovku 1. typu diagnostikovanou ve 30 letech. I jeho otec má stejný typ cukrovky od mládí. Prosím, jaká je pravděpodobnost dědičnosti pro naše budoucí děti? Liší se nějak u dívky a chlapce?


Odpověď na vaši otázku je velmi složitá. V současné době je známo asi 300 genů (lidský genom má asi 21 000 genů), které se podílí na riziku vzniku diabetu nebo jeho komplikací. Z nich 19 je ve výlučném postavení, to znamená, že i odchylka na jednom z nich může způsobit diabetes. Je to však daleko komplikovanější, některé skupiny genů mohou působit s vysokým procentem rizika, jiná seskupení působí protektivně. Je to celý vědní obor, který se v posledních letech prudce rozvíjí.

Nejsem odborníkem na tuto problematiku, mohu vám proto odpovědět pouze statisticky – z výsledků studií. Z těch vyplývá, že dědičnost ze strany otce (diabetik 1. typu) je asi 8%, ze strany matky (diabetička 1. typu) je asi 4%. Riziko je potom vyšší, jsou-li otec i matka dítěte diabetiky 1. typu. Tam ovšem záleží na jednotlivých genotypech. Proto existuje možnost individuálního vyšetření v genetických laboratořích (například Laboratoř molekulární genetiky FN Motol). Chci ale zdůraznit, že zatím nikdo neumí stanovit: „Vaše dítě onemocní ano/ne“.

Výsledek vyšetření může pouze konstatovat vyšší či nižší genetické riziko. Vznik diabetu je ale ovlivňován mimo genetických i vnějšími faktory, a těch je mnoho. Diabetes mellitus 1. typu se může projevit v jakémkoliv věku. Od novorozeneckého až do vysokého stáří. 
JUDr. Václav Letocha, Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda-li můj otec, který si píchá inzulin, může sportovat, případně jaký sport by byl vhodný. Je mu 65 let.

Inzulin není překážkou sportování. Sportovní aktivitu volte úměrně věku, fyzické kondici a pohybovým schopnostem. Čím jednodušší a koordinačně nenáročný pohyb, tím lepší. Volte takový sport, který je tatínkovi blízký a bude ho bavit. Naprosto optimální je např. tzv. Nordic walking, kdy se k chůzi ještě používají hůlky.

Zde jsou zásady při fyzické aktivitě u diabetika léčeného inzulinem:
• Cvičit asi jednu hodinu po jídle, vyhnout se velké fyzické aktivitě v době maximálního působení inzulinu.
• Monitorovat glykemii před, během i po cvičení s odstupem několika hodin.
• Necvičit při glykemii nad 16 mmol/l (či 14 mmol/l + ketolátky v moči).
• Snížit obvyklou dávku inzulínu o 25–50 % před cvičením event. i po cvičení.
• Před cvičením sníst navíc 20–40 g sacharidů při glykemii pod 7 mmol/l.
• Během cvičení jíst každou hodinu navíc 10–40 g sacharidů (sušenky, sladké nápoje).
• Inzulin aplikovat do místa, které není cvičením příliš zatíženo, vhodné je do břicha.
MUDr. Marie Skalská, STOB 

Dobrý den, matka manžela měla cukrovku, ale nevím který typ. Můj 8letý syn má v poslední době stále žízeň a chodí na záchod. Měřila jsem mu cukr u známého a měl 6,5. Máme navštívit lékaře?

Jedna naměřená gykémie (hladina cukru v krvi) v podstatě nic neznamená, není-li extrémně nízká nebo vysoká. Navíc neuvádíte, zda měření bylo nalačno nebo po jídle. Máte-li dojem, že močení je časté, a to hlavně v noci (dvakrát a více) a jestli se záchod lepí, že je syn unavený a hubne, navštivte lékaře a popište mu tyto příznaky.
 
Pokud lékař zváží tyto příznaky, pošle Vás k diabetologovi, kde synovi provedou orální glukozový toleranční test, který buďto potvrdí nebo vyloučí cukrovku. Testu se nebojte, jde o změření glykemie nalačno, poté syn sní nebo vypije předepsanou stravu a pak v několika časových odstupech mu bude opět měřena glykémie. Měření se vynáší do grafu, podle jehož tvaru se pozná diagnóza.
JUDr. Václav Letocha, Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR 


Dobrý den, zakrátko budu mít narok na nové inzulinové pero, už jsem to s doktorem probíral. Slyšel jsem o peru s pamětí, které by mi vyhovovalo. Jaké jsou jeho další výhody a kolik se doplácí? Jak je to s inzulinem – je možné plnit jej tím, na který jsem zvyklý?


Pero s pamětí se jmenuje HumaPen Memoir. Lze do něj vkládat inzulinové náplně pouze od výrobce Eli Lilly (jejich název začíná vždy Hum…). Pokud jste léčen těmito inzuliny, lékař vám předepíše pero na poukaz, maximální možný doplatek je 540 Kč. Některé lékárny požadují doplatek nižší. Pero si pamatuje posledních 16 dávek inzulinu a čas, kdy byly aplikovány. Manipulace s perem při výměně náplně je jednoduchá. Pokud se spletete při nastavování dávky, dávku lze opravit otočením knoflíku zpět, aniž by došlo ke ztrátám inzulinu.
MUDr. Terezie Skokanová, Eli Lilly


Četla jsem o tzv. konverzačních mapách. Myslíte si, že by se pro mou 8letou dceru hodily?


V letošním roce probíhají edukace využívající konverzační mapy určené dospělým. Tematicky jsou orientované na dospělé pacienty především s diabetem 2. typu. To by pro tak malé dítě nebylo vhodné. Konverzační mapy určené pro edukaci dětí (především s diabetem 1. typu) připravujeme na jaro roku 2010. Informace o těchto edukacích pro dětské pacienty budou k dispozici u dětských diabetologů koncem března 2010. Další informace můžete získat na bezplatné DiaLince 800 112 122 nebo na webových stránkách www.zivotsdiabetem.cz.
MUDr. Terezie Skokanová, Eli Lilly 1


Dobrý den, moje dcera, které je osm let, má rok diagnostikovanou cukrovku 1. typu. Píchá si inzulin přes den sama, ráno a večer pak jí ho píchám já. Jak mám zjistit, že si inzulín píchá ve škole dobře? Mám poprosit učitelku nebo mám dceři důvěřovat?
Dobrý den, o tomto problému víme již dlouho – naše sdružení pomáhá rodinám s diabetickým dítětem již dvacet let. Dříve museli rodiče spoléhat pouze na informaci od dítěte, neměli možnost zpětné kontroly. Od poloviny letošního roku se však situace radikálně změnila, společnost Eli Lilly přišla s novým inzulinovým perem HumaPen Memoir, které umožňuje zpětnou kontrolu posledních šestnácti aplikovaných dávek.
 Pokud používáte inzuliny Eli Lilly, požádejte vašeho diabetologa o předpis tohoto pera. Potom budete mít jistotou – na displeji si budete moci zkontrolovat datum, hodinu a velikost aplikované dávky.
JUDr. Václav Letocha, Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR


====Mojí kamarádce oznámili diabetes s tím, že si musí začít rovnou píchat inzulin. Má trochu nadváhu, ale jinak žije docela zdravě. Je z toho dost na dně – jak jí mohu pomoci? ====
Diabetes mellitus, je-li správně léčen, život nezkrátí. První období s inzulinem je těžké, nemoc si vyžaduje relativně pozornost a pro mnoho pacientů je to období neradostné. Po čase se s nemocí seznámí a zjistí, že se život příliš nezměnil a že to zdaleka není tak zlé, jak se to na počátku zdálo. Kamarádce můžete pomoci tím, že při ní budete stát jako přítel, či přítelkyně, tak jak to ve správných kamarádstvích chodí.
MUDr. Jan Brož, DiaCentrum.cz

Další informace můžete získat na bezplatné DiaLince 800 112 122 nebo na webových stránkách www.zivotsdiabetem.cz.

Odborná spolupráce:
MUDr. Marie Skalská, STOB
MUDr. Jan Brož, Diacentrum.cz
JUDr. Václav Letocha, Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR
MUDr. Terezie Skokanová, Eli Lilly

9. ledna 2010

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video