Jídlo v pravý čas | e15.cz

Jídlo v pravý čas

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O druhu jídla a vhodném času jeho konzumace koluje mezi lidmi mnoho různých mýtů a polopravd. Nemusíte se nutně trápit dělenou stravou nebo trpět hlady po páté odpoledne. Stačí si ujasnit pár základních faktů ohledně načasování a druhu stravy.

Celý příjem potravy se točí kolem počtu kalorií, poměru tuků, cukrů a bílkovin a také času, kdy je vhodné do těla energii dostávat. Není vůbec ideální mořit své tělo hladovkou. Pokud dodržujete pravidelné stravování (lépe šest menších porcí, než tři velké) a dostatečným způsobem energii vydáváte (fyzická práce či cvičení), pak vaše linie bude ladná a ručička váhy nebude dosahovat nepříjemných cifer.

Ráno


Tvrzení, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, berte opravdu vážně. Organismus se po spánkové hibernaci potřebuje pořádně nastartovat, aby mohl podávat požadovaný výkon. K tomu samozřejmě potřebuje energii. V dnešní uspěchané době bývá snídaně často opomíjena. Místo toho se v práci skočí na nějakou tu svačinku a pak se zajde na vydatný oběd. A přesně toto jsou základní chyby, které vás pomalu ale jistě budou přibližovat k rozměrům členek amerického klubu přátel piva.

Pokud se vydatně a zdravě nasnídáte, budou vaše tělo i mysl plné energie a vy bez problémů zvládnete všechny pracovní úkony náročného dne. Navíc pořádná snídaně způsobí, že svačina a oběd mohou být lehčího rázu, než jste normálně zvyklé. Co tedy posnídat? Pokud se zaměříme na zmíněné hlavní složky potravy – cukry, tuky a bílkoviny, tak snídaně je bezesporu záležitostí cukrů. Ty představují velký a především rychlý zdroj energie.

Ideální je pak zkombinovat sacharidy s dalšími užitečnými látkami – vitamíny a vlákninou. Pro snídani se tak nabízí např. müsli, ovesné vločky, cornflaky apod. Ty lze dochutit klidně i rozinkami, medem, ovocem a na závěr vše zalít mlékem, které je zase bohaté na bílkoviny. Takováto snídaně šampiónů je výživná i chuťově dobrá. Během snídaně si můžete dovolit polaskat své mlsné jazýčky sladkými věcmi. Med, rozinky i hroznový cukr jsou v tuto denní dobu snesitelnými pochoutkami. 

Poledne


Dřív, než se dostaneme k obědu, je třeba zmínit ještě dopolední svačinu. Jakmile pocítíte první náznaky hladu, bez ostychu sáhněte nejlépe po nějakém ovoci. Dopoledne stále ještě můžete do sebe dostávat beztrestně nějaké ty cukry, kterými právě ovoce hojně disponuje. Navíc samozřejmě obsahuje velké množství vitamínu a vlákniny, čímž tělu také značně prospějete. Dobrou alternativou může být např. ovocný jogurt nebo jogurtový nápoj. S tím byste měly vydržet až do oběda.


Oběd je klasicky velké jídlo, u nějž je nejlepší kombinovat všechny základní složky stravy. Na scénu se nám dostávají bílkoviny, rovněž nějaké tuky a přítomny jsou i sacharidy. Těch je ale třeba k obědu již ubrat a především vyměnit jejich lehce vstřebatelnou podobu za tu déle stravitelnou. Zdrojem takovýchto sacharidů jsou zejména přílohy. Mezi ty hlavní lze zařadit rýži, těstoviny a brambory. Nedodají tělu nárazově hodně energie, která by se nemusela stihnout zpracovat, a navíc obsahují i bílkoviny.

Autor: Ženy - E15

Přeneseme-li výše uvedené do reálné podoby, tak se nám zde nabízí obraz ideálního oběda. Ten by měl zahrnovat nějaké méně tučné maso – drůbež, ryby, libové hovězí. K tomu za přílohu servírovat např. rýži, těstoviny (ideálně celozrnné či z tmavé mouky), nebo brambory. Žádoucí je také doplnit oběd o trochu té zeleniny. Malým dezertním salátem s octovou, citrónovou či jogurtovou zálivkou rozhodně nic nezkazíte. Naopak se vyvarujte různých dortíků, zákusků a dalších zbytečných kalorií.

Večer


Nyní je třeba uvést jednu důležitou skutečnost. Pokud máte během dne dostatečný výdej energie nebo si jdete třeba odpoledne či na večer zacvičit, pak se rozhodně neřiďte často artikulovanou radou o tom, že po páté hodině se nemá jíst. Je to samozřejmě nesmysl, speciálně pokud navečer cvičíte, nebo chodíte spát později v noci. Trápit tělo hladovkou je spíše kontraproduktivní. Přesto by měly být odpolední jídla již mnohem lehčí. Typickou svačinou je tak především zelenina. Velké rajče, jedna paprika či část okurky spolehlivě zažene první příznaky hladu.

Samotná večeře by měla být ve znamení co největší eliminace sacharidů a přísunu většího množství bílkovin. I zde dobře poslouží libové maso. Přílohy byste ale měly co nejvíce omezit a nejlépe je úplně nahradit třeba zeleninovou směsí. Pokud se vám na večer nechce vařit, vhodnou večeří může být i celozrnné pečivo s nízkotučným sýrem či šunkou. Opět zde pak přijde prostor na doplnění žaludku zeleninou, která má minimální kalorickou hodnotu, ale obsahuje značné množství vitamínů i vlákniny.

Autor: Ženy - E15


Žijete-li aktivním životem dlouho do noci a večeři jste snědly kolem 6. hodiny večerní, nemusíte mít obavy ani z tzv. druhé večeře. Ta by ovšem již neměla obsahovat prakticky žádné cukry a tuky. Zbývá tu tak prostor pro bílkoviny. Vhodný může být neochucený tvaroh, nízkotučný sýr a trocha zeleniny. Nic nezkazíte ani sklenicí dobrého vína k onomu sýru. Je zde ale třeba mít na paměti, že alkohol obsahuje značné množství kalorií. Časté mejdany tak vaší linii mnoho neprospějí.

Autor: Josef Kraus
17. června 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video