Jitrocel prostřední (Plantago media) | e15.cz

Jitrocel prostřední (Plantago media)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tato léčivá bylinka má stejné použití jako jeho příbuzný jitrocel kopinatý.

Čeleď
Plantaginaceae - jitrocelovité

Rod
Rod Plantago zahrnuje přibližně 250 až 300 druhů, které rostou takřka po celém světě, jen výjimečně však v tropech, kde pouze v horských a vysokohorských oblastech.

Popis
Vytrvalá bylina s 1 až 3 přízemními listovými růžicemi. Listy přízemní růžice k zemi přitisklé až téměř přímé, čepel eliptická nebo vejčitá až obvejčitá, na vrcholu tupá, na bázi klínovitá a pozvolna v řapík zúžená, s 5 až 9 žilkami, celokrajná nebo

Autor: Ženy - E15
nepravidelně oddáleně zubatá, v mládí hustě chlupatá. Stvoly pevné, v počtu 3 až 7 v jedné růžici, zejména dole jemně rýhované a zejména nahoře přitiskle chlupaté. Klasy husté, válcovité, mnohem kratší než stvol. Květy bělavé se světle fialovými tyčinkami. Kvete v V až VIII.

Stanoviště
Louky, trávníky, okraje cest, křovin a lesů, sady, pastviny, kamenité stráně, meze, vzácněji na rumištích a železničních náspech, preferuje půdy vlhčí, s vyšším obsahem živin, hlinité až hlinitopísčité, zásadité.

Rozšíření

Autor: Ženy - E15
V ČR roztroušeně až hojně, nejčastěji v nížinách a pahorkatinách, nalezen však i ve vyšších horských polohách. Celkově roste v Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, na východě po Bajkal a ostrůvkovitě až po Sachalin. Zavlečen do Ameriky, Austrálie, do Tichomoří a na Nový Zéland.

Léčitelství
Rostlinu lze v léčitelství použít stejně jako jitrocele kopinatého.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video