Jitrocel větší (Plantago major) | e15.cz

Jitrocel větší (Plantago major)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rostlinu lze v léčitelství použít velmi podobně jako jitrocele kopinatého.

Čeleď
Plantaginaceae - jitrocelovité

Rod
Rod Plantago zahrnuje přibližně 250 až 300 druhů, které rostou takřka po celém světě, jen výjimečně však v tropech, kde pouze v horských a vysokohorských oblastech.

Popis

Autor: Profimedia
Vytrvalá bylina. Listy v přízemní růžici k zemi přitisklé až vzpřímené, čepel vejčitá až eliptická, celokrajná až nepravidelně zubatá, tuhá, s 3 až 11 žilkami, lysá až roztroušeně chlupatá, na vrcholu tupá, na bázi srdčitá, uťatá až klínovitá, v řapík se zužující, řapík na bázi pochvovitě rozšířený. Stvoly přímé až vystoupavé, oblé. Klasy válcovité, u vrcholu zúžené, husté, v dolní části oddálené skupiny květů. Květy nenápadné, žlutavě bílé až hnědavě bílé. Kvete v VI až X.

Stanoviště
Rumiště, podél cest, pole, meze, kraje luk, pastviny, hráze, suti, zahrady, preferuje půdy vlhké, na živiny bohaté, hlinité, písčité až kamenité, dobře snáší sešlap i různé znečištění půdy.

Rozšíření
V ČR hojný od nížin až po vrcholy hor (nalezen i na Sněžce). Roztroušeně roste v současnosti téměř po celém světě, hranice jeho původního rozšíření je obtížné stanovit, patrně je to ale takřka celá Evropa a Asie.

Léčitelství
Rostlinu lze v léčitelství použít velmi podobně jako jitrocele kopinatého.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video