Jojo efekt nikdy víc. Nevěříte? Jde to! | e15.cz

Jojo efekt nikdy víc. Nevěříte? Jde to!

Inzerce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud jste pracně zvítězili nad nadváhou a libujete si v současné formě, neusněte na vavřínech, zbývá vám ještě poslední souboj s možným jojo efektem. Dá se nad ním ale vyzrát, a to už od začátku hubnutí, poradíme vám jak.

Jojo efekt často následuje po období radosti nad nově získanou figurou. Vede k němu mnoho cest, počátkem neúspěchu s dlouhodobým zhubnutím začíná většinou už špatným výběrem diety. K jojo efektu však přispívají ještě další faktory.

Jojo, jo... jo...

Jojo efekt, vysvětlovaný rovnicí - rychlý úbytek mnoha kilogramů rovná se rychle nabrané kilogramy zase zpět a něco navíc, nelze generalizovat. Hlavním problémem bývá, že po dosažení kýžené váhy jedinec okamžitě přehodí zpět do starých kolejí a svému tělu nepomůže s adaptací na nový stav. Pokud totiž člověk ihned po období sníženého příjmu živin tělu nastolí přebytek, dojde pouze k okamžité tvorbě nových tukových buněk.

Po dietě je totiž důležité pomoci tělu nejprve zpevnit ochablou svalovinu, a spíše než vrácení ke „starému dobrému režimu“ je prospěšnější celkový příklon ke zdravějšímu stravování. Chroničtí dietáři nedbající těchto rad se pohybují neustále na sinusoidě a každou z těchto vln si zhoršují zdravotní stav a přibývá jim tukové tkáně.

Jak se tedy hubne správně a trvale?

Základem nastavení správného redukčního režimu je výběr vhodné stravy doplněné o přiměřenou fyzickou aktivitu. Pokud budete brát dietu spíše jako nový životní styl, máte napůl vyhráno. Zapomeňte také na hladovění, tím způsobíte pouze zpomalení metabolismu, což naopak hubnutí zhoršuje. Abyste hladu předešli, snaže se jíst v pravidelných intervalech. Tělo si zvykne na to, že přísun živin nebude ohrožen a nebude mít tendenci ukládat tuky na horší časy.

Autor: Ženy - E15
Nebuďte na sebe ale také moc tvrdí a nezakazujte si milované potraviny, docílili byste pouze velkého tlaku, který by vám znepříjemňoval vaše úsilí. Pokud váš mls není vyloženě hříšný, čas od času se jím v malém množství odměňte, případně ho zkuste nahradit jeho méně tučnou variantou.

Často stačí opravdu málo, pokud například prahnete po čokoládových muffinech, nemusíte si zakazovat vůbec nic, stačí jen sáhnout po výběru správných ingrediencí, jako je například instantní směs Čokoládový muffin od společnosti Dietalegre®, které připravíte během chvilky v mikrovlnné troubě.

Hubnutí tak nemusí být nepříjemným obdobím, které je nutné přetrpět a pak se bát, zda nepřijde obávané „jojo“. Zkuste to nyní jinak, inspirovat se můžete i naším jednoduchým desaterem. Přejeme vám hodně štěstí!

Zapomeňte na hladovění!Autor: Ženy - E15

Desatero proti jojo efektu

  1. Nedržte drastické diety, změňte spíše přístup k jídlu
  2. Zahrňte do své stravy více bílkovin a dbejte na nízký přísun sacharidů
  3. Omezte rychlé cukry a doslazované produkty (cukrem nebo umělými sladidly)
  4. Snižte porce červeného masa a preferujte ryby a drůbež
  5. Vynechte konzumaci alkoholu, případně si jen dejte sem tam sklenici dobrého vína
  6. Zařaďte do jídelníčku hodně ovoce a zeleniny, ale i semena a ořechy
  7. Připravujte jídlo zdravěji, vynechte smažení, zkuste třeba přípravu v páře
  8. Začněte s pravidelným pohybem
  9. Převeďte požitek z jídla třeba na nový koníček nebo svou mysl zaměstnejte jinak
  10. Myslete pozitivně a mějte úsměv na tváři, ten občas okouzlí více než dokonalá postava ze žurnálu
Autor: Inzerce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery