Jsem plodná? Zjišťování diagnózy u ženského lékaře | e15.cz

Jsem plodná? Zjišťování diagnózy u ženského lékaře

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už dva roky neberu antikoncepci. Teď to od Vánoc zkoušíme, ale pořád se nic neděje: Olivii je 38 let a ještě nikdy nebyla v jiném stavu.

Sama zdůrazňuje, že předtím vždy pečlivě dbala na antikoncepci. V červnu přišla do ordinace a chtěla zjistit, zda je vůbec plodná.

Když k nám přijde žena s pochybnostmi o své plodnosti, poskytujeme jí nejdříve neinvazivní diagnostiku. Zkoumáme společně s ní, jaké má pochybnosti a čeho se vlastně obává. Při gynekologickém vyšetření sledujeme především možný výskyt infekci. Potom provedeme odběr krve. Vzorek posíláme do speciální laboratoře, kde zjistí hladinu různých hormonů: hormonů vaječníků, podvěsku mozkového (hypofýzy), nadledvin a štítné žlázy.
Pacientka pak přijde v dalším termínu, a to někdy mezi 12. a 14. dnem menstruačního cyklu, tedy těsně před tím, než má nastat ovulace. Doporučujeme jí, aby s sebou přivedla i svého partnera. Chceme se seznámit také s jeho představami o možnosti budoucího dítěte.

Ultrazvukem můžeme přesněji vyšetřit, nevyskytují-li se v děloze myomy, jak vypadá sliznice, a hlavně se snažíme objevit v pravém nebo levém vaječníku asi dvoucentimetrový váčeK -folikul. Existence folikulu prozrazuje, že vaječná buňka dozrává. Žena to sama může sledovat na obrazovce. Někdy je zobrazení tak zřetelné, že z něj opravdu něco pochopí i naprostý laik.

Může se stát, že folikul neobjevíme, protože cyklus právě náhodou proběhl bez ovulace. Pak je možné vyšetření opakovat v následujícím cyklu. Na třetí termín, asi o týden později, chceme, aby se dostavil také partner. Měl by si pokud možno nechat udělat spermiogram a hormonální analýzu (andrologické vyšetření). Na straně muže je stejně velká možnost poruchy jako na straně ženy. Muž často na objednané vyšetření nepřijde, přestože ho o to partnerka prosí. Buď prostě „nemá čas“, nebo prohlašuje, že o nějakou takovou léčbu by stejně nestál.

U takových a podobných dvojic je zřejmé, že si dítě nepřejí oba stejně silně. Některé ženy nicméně chtějí mít jasno nejdřív „na své straně“, aspoň pro sebe. Ženu pak čeká druhé ultrazvukové vyšetření, při němž nás zajímá, co se stalo s folikulem -po ovulaci by měl zmizet. Následuje také druhé hormonální vyšetření krevního vzorku. Jde o to, zda „žluté tělísko“ správně funguje ve druhé fázi cyklu. V krvi by mělo být dostatečné množství hormonů žlutých tělísek (progesteronu).

Při čtvrté schůzce probíráme s oběma partnery výsledky všech vyšetření a jejich důsledky pro dvojici. Víme již, jde-li o hormonální poruchu, a řekneme si, zda je třeba opakovat vyšetření v dalším cyklu a zda se má muž podrobit andrologickému vyšetření.

A ještě jeden test
Další jednoduchý test prokáže, jestli se semenné buňky a hlen děložní sliznice spolu vůbec „snesou“. Krátce před ovulací pozorujeme hlen pod mikroskopem, a to do dvanácti hodin po pohlavním styku. Měly by se v něm čiperně pohybovat spermie. Na takový test může pacientka přijít sama od sebe, bez předchozího objednání. Nejsou-li zjištěny poruchy v hormonální rovnováze a mužův spermiogram je rovněž v pořádku, zjistíme, jak fungují vejcovody -nejprve opět neinvazivní metodou kontrastního ultrazvukového vyšetření.
Kontrastní prostředek by se měl z děložní branky roztéci dělohou až do vejcovodů. Ultrazvuk pak ukáže jejich propustnost.

Dalším možným diagnostickým krokem je podrobnější vyšetření funkce vaječníků a dělohy a jejich možných chorobných změn laparoskopií. Pacientka je uvedena do narkózy a pak se řezem velikosti knoflíkové dírky přímo (endoskopicky) zkoumají orgány dutiny břišní. Objevíme-li poruchy (např. endometriózu nebo srůsty), můžeme je hned operativně korigovat.

Mnohdy zjistíme, že ani muž, ani žena nejsou naprosto neplodní. a objevíme jen určité omezení plodnosti. Taková snížená plodnost znamená, že statistická pravděpodobnost otěhotnění do dvou let bez lékařské péče je nízká. Neznamená však, že by to bylo nemožné.

Jestliže máme podezření na nadměrné zatížení škodlivými látkami, doporučujeme chemické vyšetření moči. Mnohé látky ovšem vyžadují ke svému zjištění rozbor krve, nebo dokonce nákladnou analýzu vlasového vzorku. A je mnoho substancí, které se rutinně zjistit vůbec nedají.

Zdroj: Maminkou ve čtyřiceti, autoři Christine Biermann, Ralph Raben, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, www.portal.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video