Jste hruška, jablko nebo chilli paprička? Zhubněte podle typu postavy! | e15.cz

Jste hruška, jablko nebo chilli paprička? Zhubněte podle typu postavy!

Jana Vašáková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nastavte si dietu a cvičení podle tvaru svého těla. Zeštíhlovací program vytvořený na míru dokáže s vašimi problematickými partiemi opravdové zázraky!

Máte barokní tvary zadních partií a stehen, zatímco vaše kamarádka se sice může pochlubit celkem štíhlými boky, ale zase si věčně stěžuje na tukový polštář na břiše? Každá z vás je ukázkovým příkladem jiného typu postavy. Zatímco vy jste typická „hruška“, ona spadá do škatulky s označením „jablko“.

Že je podle vás taková typologie k ničemu? Jste na omylu. To, kde se vám při tloustnutí nejvíce hromadí tuk, je důležité při stanovování správného postupu při hubnutí. Ale také vám to pomůže najít novou motivaci: pro každý typ tlouštíků je totiž příznačné bohužel i jiné spektrum onemocnění, jež jsou pro ně nejrizikovější.

Chilli paprička:

Ladné křivky si pořídíte v posilovně

„Chilli papričky“ mívají relativně rovnou postavu. Rozdíly mezi šířkou ramen, pasu a boků nejsou na první pohled příliš výrazné. Ve „štíhlejším období“ mívají dokonce blízko k chlapeckému typu postavy. Když potom přiberou na váze, tukové zásoby se usazují hlavně ve středu těla, což vede ke zvýšení rizika srdečních onemocnění nebo cukrovky.

chili papričkaAutor: Ženy - E15

Papričková dieta

Těmto typům žen prospívají zdravé tuky, které snižují nebezpečí vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Patříte-li k nim, do svého jídelníčku byste měla zařadit alespoň dvakrát do týdne tučnější rybí maso, libové maso, panenský olivový nebo řepkový olej a obden hrst ořechů nebo semínek v přírodní podobě. Sázkou na jistotu jsou i složené sacharidy s vyšším obsahem vlákniny, například ovoce, zelenina a luštěniny.

Zpevnění svalů zabírá!

Co se týče cvičení, vsaďte hlavně na posilování. Pevné svaly totiž přispějí k vyrýsovanějším křivkám a zdůrazní vaši ženskost. Ideální je zajít do posilovny dvakrát týdně a posilovat s těžšími závažími v menších sériích. Posílení vašeho těla tak bude ucelenější. Občas zařaďte i lekci aerobního cvičení, jako je například jogging nebo běh. Prospějete tím svému srdci a podpoříte svou výdrž.

Jídelníček pro chilli papričku

Snídaně:

* Omeleta ze 2 vajec a 1 šálku žampionů, krájené kapie a strouhané mozzarelly
* 2 plátky krůtí slaniny
* 1/2 celozrnné bagety se lžičkou kvalitního margarínu

Svačina:

* 1/4 šálku mandlí a rozinek

Oběd:

* 1 šálek fazolové polévky
* Salát: 2 šálky čerstvého špenátu, 1/3 šálku podušených krájených hub, 1 vejce nakrájené natvrdo, 1 nakrájený plátek krůtí šunky, 1 lžíce nastrouhaného parmazánu, 1 lžíce zálivky vinaigrette

Svačina:

* 1/4 šálku müsli, 3/4 šálku nízkotučného mléka

Večeře:

* 1 grilovaný plátek lososa se lžičkou medu a sójové omáčky, 1/2 šálku neloupané vařené rýže, 6 grilovaných hlaviček brokolice potřených lžičkou olivového oleje
* 1 šálek salátu se 1/4 šálku slunečnicových semínek a lžičkou italské zálivky

Dezert:

* 1 šálek bílého jogurtu
* 1 broskev

800 kcal ze sacharidů
700 kcal z tuků
500 kcal z bílkovin

Hruška:

Omezte tuky a kila půjdou dolů

Ženy typu hruška „skladují“ svoje tukové zásoby hlavně v oblasti boků, pozadí a stehen, zatímco horní část těla mají relativně štíhlou. Jakmile začnou ubírat na váze, jako první hubnou v břišních partiích. Obrys jejich těla tak trochu připomíná známou Věstonickou venuši.

hruškaAutor: Ženy - E15

Hubnoucí past

Zeštíhlet ve spodní části těla je pro hrušky těžká výzva. Podle některých teorií tuk v partii boků a zadečku původně sloužil jako zásobárna rezervní energie na dobu mateřství a kojení, a tak je mimořádně odolný vůči hubnoucím snahám. Dalším problémem, který často trápí ženy s postavou hrušky, je celulitida. Pomerančová kůže ztěžuje prokrvení, což v konečném efektu vede ke zpomalenému ubývání kil. Ale nezoufejte, rozhodně jsou cesty, jak z toho ven!

Válka proti tuku

Klíčem k hubnutí je snížení příjmu těch „nezdravých“ tuků, mezi které patří především ztužené tuky nacházející se například ve smažených jídlech či sušenkách. Z nich si totiž organismus vytváří tukové zásoby velmi lehce, zatímco skladování přijatých sacharidů a bílkovin stojí vaše tělo víc vydané energie. „Hrušky“ by se měly soustředit na celozrnné pečivo, luštěniny, kuřecí a rybí maso. V jídelníčku samozřejmě nesmí chybět ani ovoce a zelenina.

Posilovací kúra

Bez cvičení to nepůjde. Oblé boky zeštíhlíte hlavně díky aerobním aktivitám, při kterých trénujete spodní část těla – jako je třeba běh nebo jízda na kole. Naordinujte si je třikrát týdně po dobu nejméně třiceti minut a dvakrát je doplňte posilovacím cvičením. V posilovně se zaměřte hlavně na horní část těla. Vyvážíte tak hruškovitý tvar těla s „těžkým spodkem“.

Jídelníček pro hrušku

Snídaně:

* 1 balíček ovesné kaše, 1 střední banán, 1/2 šálku pomerančového džusu

Svačina:

* 6 pšeničných krekrů, mozzarella

Oběd:

* Sendvič ze dvou krajíčků celozrnného chleba se lžičkou light majonézy, 1 plátek rostbífu, 1 plátek nízkotučného sýra, listový salát a rajče
* 5 baby karotek
* 10 celerových paliček
* 1/2 šálku hroznového vína

Svačina:

* 1 šálek bílého jogurtu, 1 jablko

Večeře:

* Vykostěná grilovaná kuřecí prsa s omáčkou s 1/2 šálku černých fazolí a 1/4 šálku krájených čerstvých rajčat
* 1 šálek zelených fazolek vařených v páře
* 1 šálek zelených salátů a 2 lžíce strouhaného nízkotučného sýra se lžící nízkotučného dresinku
* 1 celozrnný rohlík

Dezert:

* 1 čokoládový pudink bez cukru

750 kcal ze sacharidů
370 kcal z bílkovin
370 kcal z tuku

Jablko:

Hlídejte si hlavně příjem sacharidů

Obezitu typu jablko neomylně poznáte podle tuku soustředěného zejména v oblasti břicha. Zároveň se kolem vnitřních orgánů hromadí takzvaný viscerální tuk. Není sice viditelný okem, ale zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob, cukrovky druhého typu a rakoviny prsu. Když s tukovými buňkami zabojujete, výsledky se dostaví velmi rychle. Už pět kilogramů zhubnutých v pase může znamenat zmenšení některých zdravotních rizik o celou polovinu.

nullAutor: Ženy - E15

Vláknina nade vše

„Jablkům“ vyhovuje mít v jídelníčku víc zdravých tuků a zároveň míň sacharidů, než tomu bylo u „hrušek“. Například mononenasycené tuky obsažené v ořeších a semínkách v přírodní podobě, avokádu a panenském olivovém či řepkovém oleji prospívají srdci a zároveň podporují proces spalování. A když už sacharidy, tak takové, které obsahují vlákninu! Tyto požadavky splňují například luštěniny, obiloviny a celozrnné pečivo, ovoce nebo zelenina. Vláknina je pro „jablka“ klíčová, protože působí jako čistička střev, pomáhá uvolňovat energii pozvolna, nezvyšuje hladinu cukru v krvi a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Začněte od středu těla

Ani v případě postav typu „jablko“ nemůže chybět správně namíchaný mix pohybových aktivit. Měly by to být ideálně tři čtyřicetiminutové bloky aerobního cvičení – například plavání, běhu, jízdy na kole nebo třeba míčových her. Přispějete tak k posílení nohou a vybalancování spodní a horní poloviny těla. K vytvarování postavy vám pomůže cvičení, které posiluje mimo jiné i střed těla – například pilates nebo powerjóga. Ideální frekvence je dvakrát týdně.

Jídelníček pro jablko

Snídaně:

* 1 míchané vejce s 1/4 šálku špenátu a 2 lžícemi strouhané mozzarelly, 1 plátek šunky, 1 celozrnný toast se lžičkou kvalitního margarínu

Svačina:

* 1 jablko a 1 šálek bílého jogurtu

Oběd:

* Salát: 2 šálky míchané zeleniny, 1/2 rajčete, vařená kuřecí prsa, 1 vejce natvrdo, 1/2 avokáda, 1 lžíce nízkotučného sýra feta s dvěma lžícemi italského dresinku a 6 celozrnných krekrů

Svačina:

* 1 hruška a kousek sýra (korbáčik)

Večeře:

* 1 grilovaný steak ze svíčkové marinovaný ve směsi ze lžíce sójové omáčky a pomerančového džusu
* 1 pečená brambora se lžící light zakysané smetany s pažitkou, 1/2 hrnku brokolice vařené v páře

Dezert:

* 1 šálek jogurtu se lžící ovesných vloček a 1 kiwi

600 kcal ze sacharidů
530 kcal z tuků
570 kcal z bílkovin

Autor: Jana Vašáková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video