Jste v klimakteriu? Jak zmírnit příznaky v horkém létě | e15.cz

Jste v klimakteriu? Jak zmírnit příznaky v horkém létě

ZDROJ: Ženy - E15

Kateřina Fejková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ne všechny ženy prožívají klimakterium stejně. Těm šťastnějším se návaly horkosti vyhnou, ale zhruba 75 % žen jimi trpí. Existují ženy, které obzvláště v letním období projevy menopauzy nesou velmi těžce.

Klimakterium na organismus působí velmi individuálně. Většina žen jako nejnepříjemnější příznaky menopauzy popisuje právě nekontrolovatelné návaly horka doprovázené zvýšeným pocením. I „snášenlivost“ potíží v různých ročních období je individuální. Některé ženy tvrdí, že návaly horkosti jsou v parném létě oproti ostatním obdobím méně intenzivní, protože rozdíl mezi tělesnou a venkovní teplotou není tolik citelný a potí se vlastně všichni, pro jiné ženy klimakterické obtíže ve velkých vedrech jsou naopak obtížně snesitelné.

Slunce působí pozitivně na psychiku

Co hraje „pro“ letní období, je blahodárný vliv slunce. Ženy v přechodu se často musejí vyrovnávat s výkyvy nálad, podrážděním, nervozitou a dalšími nepříjemnými příznaky hormonální nerovnováhy. Psychické obtíže v létě mohou zmírnit sluneční paprsky. „Je vědecky dokázané, že počasí má vliv na naše chování, jednání a náladu. Obecně platí, že hezké počasí a sluníčko působí na naši mysl velmi pozitivně. Paprsky slunce se totiž obrazně řečeno dotýkají mozkových center, která ovlivňují lidské emoce, a mozek tak produkuje větší množství takzvaných hormonů dobré nálady. Na tomto principu funguje i léčba fototerapií, která ulevuje od depresí,” přibližuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Je-li tedy léto bohaté na sluneční světlo, psychické obtíže způsobené menopauzou jsou mírnější. Pocení, ke kterému vyšší teploty přispívají, je sice nepříjemné, ale rozhodně ne škodlivé! Pot totiž vyplavuje nežádoucí látky, a tím se tělo lépe vyrovnává se zátěží a nevnímá tak intenzivně stresové situace. Přesahují-li však teploty vzduchu výrazně snesitelnou hranici, mohou se naopak podrážděnost, plačtivost, přecitlivělost, deprese a jiné klimakterické psychické problémy ještě prohloubit.

Návaly horka se dají ovlivnit stravou

Návaly horkosti jsou při menopauze sice přirozené, ovšem na jejich vyvolání nebo intenzitě se mohou podílet i určité potraviny. Stravovací návyky jsou důležité a změnou jídelníčku můžete leccos ovlivnit. Je dokázáno, že návaly horka vyvolávají například alkohol, káva, kořeněná a ostrá jídla, tučná strava, cukr nebo sůl. Ženy by se jim proto měly v období menopauzy spíše vyhýbat.

„Proti horkosti naopak příznivě působí produkty ze sóji obsahující rostlinné hormony fytoestrogeny, které částečně kompenzují nevyvážený stav hormonů, pokrmy z červené řepy, bílkoviny a potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny, které jsou významné pro tvorbu hormonů a jsou dobré na nervy. Doporučuji také zvýšit přísun stravy s vyšším obsahem selenu, který snižuje návaly horka, a vápníku, který najdeme v mléčných výrobcích, luštěninách, brokolici nebo rybách. Vhodné jsou i potravinové doplňky přímo určené pro klimakterické období,” radí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.
Nebojte se zeptat svého lékaře, nebo se poradit v lékárně o nějakých vhodných doplňcích stravy, i ty vám mohou výrazně ulevit. Na trhu se jich nabízí skutečně široká škála, vyzkoušejte, které vám budou sedět nejvíce.

Běžně v lékárnách jsou k dostání na příklad tyto přípravky:

Sarapis plus
GS Merilin
Minapent
Klimalady

Sportem proti návalům horka, depresím i kilogramům navíc

Podle odborníků návaly horka negativně ovlivňuje i zvýšená hladina cholesterolu. Kromě zdravého stravování je tak ideální zapojit i pravidelný pohyb. Sportování působí také proti zvyšování tělesné hmotnosti, za které často mohou hormonální změny. Fyzická aktivita funguje i proti depresím, neboť se při pohybu vylučují endorfiny - hormony štěstí.

Pro ženy ve zralém věku se doporučuje svižná chůze, jízda na kole, plavání nebo třeba populární nordic walking. Skutečný pokles hladiny cholesterolu i kilogramů ovšem zaručí pouze pravidelné cvičení a střídání jeho intenzity. Pozitivní zdravotní přínos má kombinace dynamického pohybu s následným strečinkem, při kterém se tělo a svaly zklidní a protáhnou.

Bylinky pomáhají udržet hormonální hladinu i psychickou pohodu

Od zdravotních i psychických obtíží, které s sebou klimakterium přináší, uleví také pročištění organismu. Doba dovolených je ideální k celkové detexikaci organismu.

„Už babky kořenářky v dávných dobách věděly, že tyto zázračné rostlinky umějí pomoci od návalů horka, výkyvů nálad, poruch spánku i depresí, které jsou způsobené úbytkem ženských hormonů. V přechodu pomáhá například červený jetel, který obsahuje přírodní estrogeny a z něhož si můžete udělat čaj. Hormonální hladinu udržuje také andělika čínská, kterou lze dostat v podobě tinktury, olej z pupalky dvouleté, hluchavka, chmel nebo hloh,” doporučuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Klimakterické obtíže zmírňují také odvary z třezalky nebo rakytníku, které účinkují jako přírodní antidepresiva, kokoška pastuší tobolka, jež pomáhá vyrovnávat vysoký i nízký tlak, od bolestí hlavy zase uleví sedmikráska, levandule nebo kopretina. Při návalech horka působí příjemně také čaj ze šalvěje.

Autor: Kateřina Fejková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video