Kalanetika: cvičení, které změní nejen vaši postavu | e15.cz

Kalanetika: cvičení, které změní nejen vaši postavu

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nemáte rádi cvičení na strojích, jste neradi upocení a uřícení? Pak by pro vás mohla být kalanetika tím, co hledáte.

Mít pěknou postavu a držení těla je snem téměř každé ženy, ale cesta k vysněnému cíli bývá dlouhá a trnitá. Cvičit a třeba se ještě trápit dietami je pro zaměstnanou ženu víc než náročné.

Co to je kalanetika?

Jednoduše řečeno – je to cvičení na zpevnění svalů a tvarování postavy. Ale rozhodně se nemusíte bát, že byste si kalanetikou vypěstovali svaly hodné kulturistického přeborníka. Jde o cvičení přirozené a bezpečné, vhodné pro ženy i muže všech věkových kategorií.

Výsledky cviků jsou navíc vidět velice brzy, už po pěti lekcích (trvajících zhruba hodinu) jsou na postavě znát viditelné změny k lepšímu. Zpevňují a pozvednou se hýždě, srovná se držení těla, zploští se vystrčené břicho.

Odborné knihy o kalanetice udávají, že i přes zdánlivou nenáročnost a vlastně i nenápadnost cviků, jde o cvičení velmi vydatné, a jedna hodina poctivě odcvičené kalanetiky se vyrovná mnoha hodinám aerobiku.

Nenápadná žena změnila život mnohým

Zakladatelka kalanetiky, paní Callan Pinckneyová, dobře věděla, co dokáže tělo postižené nějakým defektem či bolestí. Narodila se s vadou kyčlí, pokřivenou páteří a vybočenýma nohama, a strávila tak prvních sedm let života v dlahách.

Jako studentka se v šedesátých létech vrhla do dobrodružného života, zcestovala Evropu, část Afriky, Indie a Japonska. Nakonec skončila v Londýně, kde se musela podrobit operaci obou kolenou, trpěla také značnými bolestmi zad.

Callan se nechtěla smířit s omezeným pohybem, a sama postupně objevovala a zkoušela cviky, které ji ulevovaly od bolestí a vracely hybnost. Nakonec se dostala do takové formy, že si mohla ve vlastním domě otevřít cvičebnu pro zájemce o tento druh cvičení. Cvičí se bez hudby a přístrojů, protože se člověk může lépe soustředit na prováděný úkon a zvolí si pro sebe vyhovující tempo.

Nechuť maskovaná výmluvami

Jistě to znáte: potřebuji cvičit (bolí mně záda, občas ramena, hrbím se, na hýždích raší celulitida…), ale mám stovky výmluv, proč nemohu. Jednou je to nedostatek času, podruhé program s rodinou, příště únava z práce, jindy se to nehodí po právě prodělané nemoci.

V tomhle je člověk opravdu vynalézavý! Někdo se hájí tím, že nemá cenu cvičit, protože těžké kosti mu stejně nedovolí zhubnout, taky se v domácnosti a na zahradě dost naběhá, tak kdy ještě cvičit? Raději se natáhnout a odpočinout si, že?

Schovejte osobní váhu

Kalanetická cvičení mají jednu obrovskou výhodu: výsledek na postavě vidíte v krátké době, pokud ještě vylepšíte pitný režim a odlehčíte stravu ve prospěch zeleniny a ovoce (jaro a léto je nejvhodnější doba), pak si v krátké době budete pořizovat novou garderobu.

Nevažte se, rozhodně ne zpočátku, spíš tak po třech, čtyřech týdnech. Mohli byste být zklamáni tím, že nevidíte pořádný váhový úbytek. Je to tím, že se vám odbourává tuk (zabírá víc místa) a nabývají vám svaly (jsou těžší), čímž postava získává jiné proporce.

Zlepšuje se koordinace pohybů, rovnováha, dochází k tělesnému i duševnímu uvolnění. V cvičení neomezuje ani poúrazový stav, ani věk, jen se musíte přizpůsobit svému tělu, nespěchat a nepřepínat se.

Kde a jak cvičit?

Ve větších městech jistě najdete kurzy kalanetiky, kde můžete cvičit pod dozorem odborné lektorky. Pro dosažení dobrých výsledků stačí dvakrát týdně hodinový program, jakmile se dostanete do formy, postačí denně patnáctiminutové cvičení a jednou týdně hodinový program.

Komu by cvičení dělalo zpočátku potíže, může si hodinu dělit přestávkami, záleží opravdu jen na vašich možnostech a kondici (ta se bude s každou hodinou zlepšovat). Cvičení kalanetiky najdete i na cd – s výkladem a ukázkami sérií cviků. Podle následujících jednotlivých lekcí pak můžete sami cvičit doma.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video