Kalorické pokušení jako droga | e15.cz

Kalorické pokušení jako droga

ZDROJ: Ženy - E15

Ilona Laužanská (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chipsy, čokoláda nebo třeba hamburger. Každý z nás má několik oblíbených dietních hříchů, které ho dokážou během vteřiny svést na špatnou cestu. Proč někdy prostě nedokážete zůstat u jednoho sousta?

Už pár týdnů dodržujete jídelníček jako vystřižený z učebnice zdravé výživy a každou volnou chvilku trávíte v tělocvičně. A tak dojdete k závěru, že si zasloužíte sladkou odměnu v podobě svého oblíbeného dezertu. Jenže koketování s drobným prohřeškem se vzápětí změní ve zběsilý útok na nejbližší cukrárnu. Na vině jsou mimo jiné i procesy, které se v tu chvíli odehrávají ve vašem mozku. Odhalte nebezpečné potraviny, jež působí jako spouštěč nezřízeného přejídání!

Jídlo a závislost

Jeden punčový zákusek otevře dveře koňakové špičce a sáčku sladkých perníčků… Tenhle proces funguje na podobném principu jako užívání lehkých drog, které může vést k závislosti na tvrdších drogách. V tomto případě roli návykových látek suplují nezdravé potraviny. Podle odborníků mají vaše oblíbené lahůdky schopnost dostat váš mozek mimo kontrolu a přimět vás k neuváženému přejídání. Když pomyslíte na své oblíbené jídlo, aktivuje se část mozku zvaná nucleus accumbens, která hraje důležitou roli při vzniku pocitu blaha a rozkoše, ale také závislosti. Ano, je to ta stejná část mozku, kterou stimulují i drogy a alkohol!

Vzápětí se začne do vašeho organismu uvolňovat dopamin, jenž vyvolává mimo jiné i pocit slasti. Zmocní se vás silná touha po jídle, která vás na chvíli takřka zbaví chladné rozvahy.

Zaměstnejte svůj mozek

Podle jedné australské studie může být puzení po nezdravých jídlech tak silné, že se v takovou chvíli těžko soustředíte na jinou činnost. Jak se tedy zachovat ve chvíli, kdy váš osobní „spouštěč přejídání“ zaútočí na váš mozek? Zaměstnejte se co nejdřív něčím jiným. Jako první pomoc může zafungovat třeba jednoduchá hra na mobilním telefonu nebo MP3 přehrávač s vaší oblíbenou písničkou.

Studie rovněž prokázala, že když jste vystavení obrázkům jídel či slovům, která jsou s nimi spojená, pocity hladu se zintenzivní. Raději se proto vyhýbejte ulicím, které lemují fastfoody nebo cukrárny s výkladními skříněmi plnými lákavě naaranžovaných sladkostí. Když zvolíte trošku delší okliku, spálíte pár kalorií navíc.

Bojujte s přejídáním s pastou a kartáčkem

Jakmile se zakousnete do měkoučké koblihy nebo křupavého řízku, jídlo rychle ovládne vaše smysly. Dojde k produkci hormonu inzulinu, který sníží hladinu krevního cukru, a k uvolnění břišních svalů. To ve vás může vyvolat pocit, že potřebujete sníst mnohem víc, abyste se cítili opravdu naplnění. Jak utnout touhu po dalším kalorickém lákadle? Pokud možno si vyčistěte zuby mentolovou zubní pastou. Mentolová příchuť totiž dokáže chuť k jídlu spolehlivě přebít.

A vyčištění zubů navíc vydá vaší psychice pokyn „Je po jídle!“ Pokud jste v restauraci nebo na návštěvě u přátel, zatněte tipec přejídání alespoň s pomocí mentolového bonbonu.

Zrádné tuky a cukry

Proč mezi vaše spouštěče přejídání patří hranolky a nadýchané dorty, a ne třeba zeleninový salát? Tučná jídla, jako je např. slanina, totiž obsahují nasycené tuky. A ty znesnadňují regulaci apetitu, takže vám pak dělá problém rozpoznat moment, kdy máte plný žaludek. Tento účinek navíc může přetrvat až po dobu tří dnů, než váš organismus nasycené tuky zpracuje. Proto tučné a sladké záškodníky raději do svého jídelníčku nepouštějte.

Tlumiče nezřízeného apetitu

Dietní stálice - grep

Nedávná americká studie opět potvrdila dobrou pověst tohoto pomocníka dietářů. Adepti na hubnutí, kteří si ke každému jídlu dopřáli i polovinu grapefruitu, byli při redukci váhy vesměs úspěšní. V průměru se během tří měsíců zbavili 1,6 kilogramu.

Zásobárna energie - brambory

Nepodléhejte vábení diet bez sacharidů! Klidně si dopřejte brambory, třeba i v podobě bramborového salátu. Odlehčenou verzi získáte zcela jednoduše tak, že tučnou majonézu vyměníte za octový dresink. Podávejte vychlazené!

Zabiják hladu - bílkovinová snídaně

Američtí vědci nedávno přišli se zjištěním, že vás bílkoviny ráno zasytí na delší dobu než v průběhu dne. Do svého ranního hodování můžete proteiny zařadit například v podobě dvou vajec a malého bílého jogurtu.

Odpuzovač kalorií - žvýkačka

Lidé, kteří vykročí do nového dne se žvýkačkou v ústech, snědí k obědu až o 67 kalorií méně než ostatní. A i při dalších jídlech se milovníci žvýkaní zpravidla drží na uzdě. Volte ale samozřejmě žvýkačky bez cukru!

Autor: Ilona Laužanská (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video