Káva: nápoj velebený i zatracovaný | e15.cz

Káva: nápoj velebený i zatracovaný

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Horkou kávu si denně vychutnávají miliony lidí na celém světě. Pěstování, zpracování a distribuce pražených kávových zrn zaměstnává spoustu lidí a leckteré státy jsou na kávě přímo ekonomicky závislé. Proč je právě káva tolik oblíbená?

Pradávná historie

Divoce rostoucí káva pochází z východní Afriky, i když se dlouho mělo za to, že je původem z Arábie – proto je i její latinské jméno Coffea arabica. Za omyl mohou patrně první mořeplavci, kteří se s kávou poprvé setkali při svých výpravách do Arábie.

Někdy v první polovině šestnáctého století se Turkům povedlo získat klíčivá semena kávovníku a ten se postupně začal pěstovat i v jiných zemích. Mezi největší pěstitele kávy zprvu patřila Indie, Jáva a Cejlon, aby se v osmnáctém století začaly kávovníky ve velkém pěstovat i ve střední Americe a v Karibiku.

Oblíbeným nápojem byla káva hlavně v Turecku, odkud se její věhlas šířil i do evropských zemí. U nás se objevila první kavárna na Malé Straně v Praze, kde se podávala jako „turecká káva“. Kaváren příbývalo a „turek“ tak dobyl i české země.

Posezení s přáteli u kávy se brzy stalo vyhledávaným zážitkem. Chuť kávy a její příjemná vůně spolu s povzbuzujícími účinky získávaly stále více příznivců. A jakmile se začalo s domácí přípravou kávy, bylo rozhoduto o jejím vítězném tažení.

Když se káva sklidí

Plody kávy jsou zelená zrna bez chuti a vůně, uložená v červených bobulích. Ty se sklízejí postupně ze čtyř druhů kávovníku (je známo na padesát druhů této rostliny): arabský Coffea arabica) má nižší obsah kofeinu, kávovník robusta má oproti tomu více než dvojnásob kofeinu.

Dalším pěstovaným druhem je kávovník Davwevrey (C. excelsa), původem z Brazílie, a čtveřici uzavírá liberijský kávovník (C. liberica), vyznačující se velkými zrny a natrpklou chutí, kvůli níž je vhodný do směsí. Typické aroma a barvu získávají kávová zrna pražením v horkém vzduchu a následným prudkým ochlazením. Jen tak si uchovají éterické oleje, dodávající jim charakteristickou vůni a chuť. Rozpustná káva se vyrábí jako sušený prášek z extrahovaných a mletých pražených zrn. Možná vás napadne, proč jsou tak drahé kávy bez kofeinu? Jejich výroba je hodně složitá, káva si i přes snížený obsah kofeinu musí uchovat vonné a chuťové látky.

Co všechno obsahují kávová zrna?

Podle toho, jak je káva upražena, ponechává si spoustu látek: pochopitelně kofein, obsahuje ale také tuky a vosky, i některé minerály – například draslík, hořčík, fosfor, mangan, vápník a železo.

Kofein je alkaloid vstřebávající se v tenkém střevě, odkud se rovnoměrně šíří do těla pomocí tělních tekutin. Po vypití šálku kávy máte nejvyšší obsah kofeinu v organizmu asi po půl hodině, poté se kofein v játrech rozpadá na mnoho různých látech a vyloučí se z těla.

Pijte kávu s klidným svědomím

Je pravdou, že kofein je návyková látka, přesto se nechová jako klasické drogy, a jak bylo v posledních letech zjištěno, jeho účinky jsou pozitivní. Povzbuzující účinky kávy zahání únavu, a u leckoho zvyšují výkonnost. Pití kávy snižuje i riziko výskytu Parkinsonovy choroby (několik šálků denně), vědci se domnívají, že podporuje v mozku produkci dopaminu, látky chránící proti této nemoci.

Kdo má rád espreso, dostává s každým šálkem množství antioxidantů, látek k léčení (i prevenci) srdečních onemocněních, rakoviny a psychických potíží. Lékaři, zabývající se výzkumem kávy, a jejím vlivem na lidský organizmus, zjistili, že může mít preventivní účinky na vznik cukrovky. Pozoruhodné je i zjištění, že antioxidantů obsahuje káva víc než ovoce a zelenina.

Nic se ale nemá přehánět

Několika šálky se opravdu myslí tak čtyři až pět šálků, nalít do sebe několikrát denně půllitr silného „turka“ zas tolik zdraví neprospívá. Nadměrné pití kávy může působit nespavost, nervozitu a neklid, někdy i nepravidelnosti srdečního rytmu.

Krevní tlak se pitím kávy dlouhodobě nezvyšuje, pokud jste na kávu zvyklí, výkyvy v krevním tlaku se ani nevyskytnou. Za přiměřené množství kávy denně konzumované se doporučuje asi tři sta miligramů kofeinu, vyšší dávky silné kávy požité v krátké době mohou vést k některým výkyvům v podobě nespavosti, poruchám trávení, podrážděnosti i ztrátě energie.

Otravu pitím kávy si lze přivodit až po vypití zhruba padesáti šálků v krátké době (některé prameny jich uvádí až dvěstě, tolerance ke kofeinu je individální). Objeví se třes, zhoršené vidění a křeče. Jinak patří popíjení kávy k milým chvílím odpočinku, zpříjemní nám den a v přiměřeném množství rozhodně zdraví neuškodí.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video