Každé dvě minuty umírá jedna žena. Zbytečně | e15.cz

Každé dvě minuty umírá jedna žena. Zbytečně

Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rakovina děložního čípku zabíjí i u nás – ročně jí v ČR podlehne 400 žen. Každé dvě minuty na ni celosvětově umírá jedna žena. Přitom by stačilo se dát včas očkovat. Rakovina děložního čípku je totiž způsobena viry, proti kterým již existuje vakcína.

Nádor děložního čípku je po rakovině prsu druhým nejčastějším typem rakoviny u žen

.

Rakovinu děložního čípku způsobuje

(zkráceně HPV). Jde o jeden z nejstarších druhů organismů na Zemi a zároveň jeden z nejrozšířenějších. Známých je asi 300 druhů tohoto viru, z toho 120 se prokazatelně přenáší na člověka. Způsobuje nejen smrtelnou rakovinu děložního čípku, ale má na svědomí
. Ty sice smrtelné nejsou, ale jejich léčba je velmi obtížná.

Nebezpečnost těchto virů ještě zesiluje jejich rozšíření. 80 % sexuálně aktivní populace ve vyspělých zemích se za svůj život nakazí podle studie z časopisu Vaccine alespoň jedním typem.

Autor: Ženy - E15


Viry se přenáší především pohlavním stykem. Na rozdíl od jiných pohlavních infekcí ale v případě HPV virů nezabrání jejich přenosu ani používání kondomu. K přenosu stačí dotyk kůže.Přenašečem je většinou muž. Když se virus dostane do těla ženy, ne vždy způsobí infekci. Někdy se také může infekce sama vyhojit. Virus, se kterým žena přišla do styku, nemusí ihned propuknout v rakovinu. Pokud je však imunita oslabená, začnou se množit rakovinné buňky. Celý proces může trvat různě dlouhou dobu, v rozmezí od 2 měsíců po prvním pohlavním styku až po dobu několik desítek let.

Jako u většiny nádorových onemocnění,

. V době, kdy se nějaké objeví, bývá už rakovinnými buňkami napadená větší část břicha, která už se nedá chirurgicky beze zbytku odstranit. Proto je důležité chodit na pravidelné gynekologické prohlídky.

Autor: Ženy - E15

Žena může být nakažena již při pohlavním styku se svým partnerem. Pokud je muž nosičem viru, dochází k opakovanému přenosu viru při každém pohlavním styku. Onemocnění se může dokonce opakovaně rozvinout, pokud byla žena už dříve infikovaná. Většina žen se nakazí HPV virem již při prvním pohlavním styku.

Samotné nákaze virem se dá jen těžko zabránit

, která vás ochrání i proti genitálním bradavicím. Silgard v 99,5 % případech zabrání tomu, aby se z nákazy stala rakovina u čtyřech nejčastějších HPV virů.

Očkování se doporučuje podstoupit mezi 9. a 26. rokem života, nejvhodnější doba je ještě před prvním pohlavním stykem.

V Rakousku se například již očkují všechny děti, aby se zabránilo šíření viru. U nás je očkování dobrovolné a zdravotní pojišťovny na něj přispívají. 250 000 žen ročně umírá, protože se neočkovaly a nechodily včas na gynekologické prohlídky.

na další informace o rakovině děložního čípku a možnostech, jak se bránit

.


Autor: Komerční prezentace
14. dubna 2009

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video