Každý čtvrtý Čech má potíže s trávicím ústrojím | e15.cz

Každý čtvrtý Čech má potíže s trávicím ústrojím

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V České republice má během roku 25 procent lidí potíže s trávicím ústrojím. Jen čtvrtina z nich vyhledá lékaře, ostatní své zdravotní problémy řeší sami.

Příčinou většiny potíží jsou špatné stravovací návyky, nadměrný příjem tuků a koření, některé léky proti bolesti, alkohol a také špatný životní styl. Žaludek je orgánem, který reaguje i na emoční stavy člověka, řekl Bohumil Seifert z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Poměrně hodně lidí trpí nepříjemným pálením žáhy. Zhruba pětina lidí pociťuje pálení každý den. Jednou za měsíc potrápí více než třetinu populace. Možnou příčinou tohoto nepříjemného stavu může být i pomalá funkce střev a lékaři jej řeší předpisováním prokinetik a doporučením konzumace potravin s vyšším obsahem vlákniny.

Polovina populace má v žaludku mikroorganismus Helicobacter pylori, který narušuje žaludeční sliznici a může vyvolat žaludeční vřed. O tom, zda člověk onemocní, rozhoduje jeho přirozená imunita s stravovací návyky. Žaludečními vředy trpí desetina Čechů, většinou starší muži. Choroba je však na ústupu.

Podle Seiferta ale přibývá vředů, za jejichž vznikem stojí dlouhodobé užívání většího množství nesteroidních antirevmatik, která se používají na tlumení bolestí kloubů, páteře a dalších zánětlivých onemocnění. Prodej těchto léků, které jsou bez předpisu, neustále stoupá.  Seifert uvedl, že každý praktický lékař ročně pošle do nemocnice alespoň dva pacienty se závažnými obtížemi, které tyto léky vyvolaly. V USA na komplikace s nesteroidními antirevmatiky umírá stejný počet lidí jako na astma.

Do rizikové skupiny patří lidé, kteří již měli žaludeční vřed, užívají velké množství léků proti bolesti, jsou starší 65 let a nechávají si předepisovat léky od více lékařů a ještě si nějaké dokupují. Léky totiž mohou mít různá jména a může to být stejný preparát.

Snižuje se počet případů rakoviny žaludku. Od roku 1970 do roku 2000 klesl v ČR na polovinu.
 
Pět až deset procent lidí trpí refluxní chorobou jícnu, což je onemocnění, při němž se jim dostává žaludeční obsah zpět do jícnu. Lékaři při něm doporučují jíst častěji malé porce. Z jídelníčku je třeba vyškrtnout pečivo, čokoládu, cibuli, česnek, kolu, tučné, džusy i kávu a alkohol. Reflux mohou vyvolat i některé léky. Zhoršuje ho i obezita a těžká práce.

Uvedeno ve spolupráci s www.merrylinka.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video