Kdopak by se potu bál?! | e15.cz

Kdopak by se potu bál?!

Olga Jandová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za jeden z největší kosmetických nešvarů především letního období považujeme nadměrné pocení. Zcela přirozený jev spojený s termoregulací těla je v moderní civilizované společnosti jednoznačně neodpustitelným estetickým prohřeškem.

Nelibý zápach způsobený rozkladem bakterií a mokré stopy v podpaží netřeba dlouze popisovat, zpocené nohy uvězněné celý den v uzavřených lodičkách zná z vlastní zkušenosti též většina žen.

Vliv na míru pocení nemá však jen okolní teplota vzduchu, ale například také strava, hormonální výkyvy nebo momentální psychický stav. Naším cílem je tedy poradit, jak nezatěžovat okolí svým tělesným pachem a udělat vše pro to, abychom se cítily celý den svěží.

Hygiena nade vše


Nemusíme snad zdůrazňovat, že základem je pravidelná hygiena. Na suchou pleť použijeme sprchové oleje, krémy a gely s obsahem zvlhčujících látek. Předejdeme tak nepříjemnému svědění pleti a pocitu pnutí, většinou provázené vysušenou až šupinatou pokožkou.

Není tudíž od věci 1x týdně provézt peeling celého těla šetrnými kosmetickými přípravky nebo pomůckami k tomu učenými např. lufou a poté ošetřit hydratačním mlékem, gelem nebo máslem. Většina z nás připojí depilaci. Zaměřme se hlavně na oblast podpaží, kam budeme po důkladném osušení aplikovat antiperspiranty – přípravky proti pocení. K dokonale hladké pokožce lépe přilnou.

Autor: Ženy - E15


Vyrábějí se ve formě sprejové, tuhé (sticky), gelové a krémové. Na citlivou pleť nebo na čerstvě oholenou použijeme přípravky s označením SENSITIVE, které jsou samozřejmě bez alkoholu, předejdeme tak zbytečným alergickým reakcím.

Rozhodně je výhodné před oblékáním počkat na dokonalé zaschnutí, abychom se vyvarovaly nežádoucích barevných stop na oděvu. U tohoto záleží na použitých materiálech, jak známo, nejpříjemnější na nošení a zároveň nejméně vyvolávající akt pocení je 100 % bavlna nebo hedvábí.

Přípravky s označením deo jsou pouze k aromatickému osvěžení, nezabraňují však samotnému pocení. V případě nohou ještě připojíme pedikůru složenou ze samostatné zhruba desetiminutové koupele, následného odstranění zrohovatělých odumřelých částí kůže, upravení nehtů a poté opět na dokonale osušenou kůži naneseme přípravek s účinky proti pocení. Též vyčkáme úplného zaschnutí, než se obujeme.

Autor: Ženy - E15


Většinou nejen z hygienického ale i zdravotního hlediska je doporučována obuv kožená a dokonale kopírující tvar chodidla. Příliš špičaté střihy mají za následek kuří oka, deformaci prstů, otlaky a již zmiňované pocení z důvodu malého prostoru.

Nevhodná obuv spolu s nedostatečnou hygienou může vyústit nejen ve výše zmiňované, ale i v závažnější zdravotní problémy jakými jsou například velmi obtížně léčitelné mykotické infekce kůže a nehtů (plísně) s tendencí recidivy nebo dokonce trvalá poškození nehtového lůžka. V letních měsících je vhodné si dopřávat vzhledem k venkovní teplotě osvěžení v podobě vlažné sprchy i několikrát za den, samozřejmě s ohledem na volný čas…

Co lze ovlivnit a co ne

V oblasti kulinářské má největší vliv na naše pocení především teplota stravy – nadarmo se nepije horký čaj nebo nejí teplá polévka v zimě na zahřátí, míra pikantnosti – kdo by neznal ten pocit, kdy se nám orosí tváře pod očima a nos po jednom jediném soustu například čilipapričky, přejídání a v neposlední řadě též obsah tuku. Lidé s nadváhou mají všeobecně větší sklony k pocení, takže rozhodně doporučujeme zdravou stravu bohatou na vlákninu, bílkoviny převážně rostlinného původu a složené cukry.

Z hormonálního hlediska znají abnormální pocení a návaly horka především těhotné a ženy v období klimakteria neboli přechodu. V prvním případě může být pomoc v částečném klidovém režimu doplněném o aromaterapii a dostatečném přísunu tekutin, v druhém případě pak pravidelné pití šalvějového čaje nebo výluhu perily křovité.

Autor: Ženy - E15


A nakonec je tu pocení s ohledem na aktuální psychický stav – stres. Tomu se můžeme částečně vyvarovat jen kompletní změnou přístupu k životu. Optimisticky nahlížet na svět, snažit se být lepší a začít můžeme právě tímto programem na očistu a zkrášlení těla, které oceníme nejen my, ale též naše okolí…


Autor: Olga Jandová
15. července 2009

Autor: Olga Jandová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video