Když hlasivky mlčí | e15.cz

Když hlasivky mlčí

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na hlas náročné zaměstnání, hlučné a zakouřené prostředí při večerní zábavě či sychravé a studené počasí. Takové podmínky mívají často velice negativní vliv na vaše hlasivky. Jak je po náročném dni či noci probrat opět k životu?

Učitelky, zpěvačky, herečky i barmanky. Ty všechny používají své hlasivky k práci v často extrémním vypětí i prostředí. K večeru či druhý den se tak (nejen jim) může stát, že ze sebe něco dostanou pouze pomocí chraplavého a bolestného hlasu, nebo dokonce už nepromluví vůbec.

Na rozdíl od „hlasových profesionálek“ se obyčejný člověk, neznalý správných technik mluvení, stane mnohem častěji obětí různého stupně vykřičení. Jak zmírnit poškození i bolestivost hlasivek pomocí běžně dostupných prostředků a metod, to se dozvíte na následujících řádcích.

Chronické problémy?


Na úvod je třeba poněkud zúžit téma tohoto textu. Budeme se zde bavit pouze o nárazových, krátkodobých a méně vážných problémech hlasivek a jejich regeneraci. Pokud trpíte chronickým chrapotem, bolestmi či dlouhodobou ztrátou hlasu, je rozhodně třeba navštívit lékaře na oddělení, jehož název obvykle nedokážou říci nahlas ani zdraví a zdatní jedinci. Stačí ovšem odkázat pouze na notoricky známou zkratku ORL.

Zde odborný lékař zjistí, jaká je příčina vašich problémů. Pro to, že není radno celou záležitost brát na lehkou váhu, svědčí i fakt, že se může jednat i o nádorové onemocnění. Ale abychom vás nestrašili, příčinou problémů může být i chronický zánět, dlouhodobé překrvení hlasivek v důsledku značného vypětí, výron krve do hlasivek či tzv. zpěvácké uzly či uzlíky. Lékařem předepsaná léčba by vás měla do několika týdnů uzdravit.

Každý pes, jiná ves


Občasné problémy s hlasivkami během života postihnou velkou část populace. Není proto divu, že spousta lidí má své vlastní zkušenosti s domácím kurýrováním. Vzhledem k tomu, že dočasné oslabení či ztráta hlasu mohou být způsobeny nejen přílišnou námahou, ale rovněž nachlazením či jinou nemocí, jsou způsoby léčby různorodé. Dá se tak říci, že každému bude vyhovovat pro konkrétní situaci trochu jiné nastavení a složení terapie.

Můžete se tak např. dozvědět „zaručené a vyzkoušené“ tipy v podobě kloktání slivovice, pití kombinace rumu a svařeného vína v poměru 1:1, vyplachování dutin eukalyptovým olejem či pojídání česnekové polévky doplněné o pepř. Pokud máte chuť experimentovat, můžete. My vám zde ovšem raději nabízíme konzervativní a osvědčené způsoby léčby.

Základním pilířem společným pro všechny proměnné je samozřejmě klid. Co nejmenší námaha hlasivek blahodárně působí na samoregenerační schopnosti lidského organizmu. Snažte se tedy pomocí hlasu komunikovat co možná nejméně, v případě nezbytnosti pak používejte co nejtišší hlas. Šepot je v tuto chvíli opravdu tou správnou volbou, přestože např. u telefonování jej použít v podstatě nelze.

Tekutiny


Nejčastější rada pro léčbu poškozených hlasivek bývá „napij se!“. Doporučená teplota drinku se už ovšem různí. Obecně se má za to, že při okamžité námaze či čerstvém postižení nejvíce pomáhá něco pořádně vychlazeného. Proto můžete často na koncertech vídat zpěváky, kterak usrkávají studené pivo, minerálku apod. Silně prokrvené či dokonce nateklé hlasivky to může účinně zchladit.

Naopak v případě nachlazení či regenerace během druhého dne se doporučuje popíjení teplých až horkých nápojů, ideálně nejrůznějších čajů. Ty je navíc vhodné doplnit např. o med či mléko. Tužší konsistence simuluje podobu ochranného hlenu, který brání hlasivkám vyschnout. Vyschnutí totiž bývá jednou z příčin jejich poškození a namáhání. Regeneraci tak může zlepšit i pitím mléka s medem apod.

Inhalace bez legrace


Jestliže klid a vhodný nápoj nepomáhají, nebo chcete dát do léčby svých hlasivek maximum, můžete vyzkoušet inhalaci nad párou. Inhalovat obyčejnou vodu ovšem příliš nepomáhá. Je zapotřebí zakoupit v lékárně regenerační sůl. Zkušený personál vám jistě vhodnou sůl poradí. Tu pak vsypete do vařící se vody, přikryjete si hlavu ručníkem, sehnete se nad hrnec a intenzivně vdechujete.

Jinou dlouho osvědčenou metodou pro regeneraci hlasu i celé oblasti krku a dutin je stará dobrá Vincentka. Tato pro někoho nepříliš chutná minerální voda má blahodárné účinky na nemocné hlasivky. Můžete ji pít, dá se kloktat i ji lze použít pro inhalaci. Získat ji můžete i v podobě cucacích pastilek, jejichž primárním úkolem je právě ochrana a regenerace hlasu.

Prevence nadevše


Pokud se vám ani po výše uvedených postupech hlas zcela nezotavil a trpíte-li dlouhodobě problémy s hlasivkami, navštivte raději lékaře. Jestliže se vám ale ulevilo a chcete se pro příště vyvarovat podobných nepříjemností, měly byste myslet na prevenci v podobě správného používání hlasivek. Pokud se jednoduše nemůžete vyhnout problematickému prostředí či na hlas náročnému zaměstnání, navštivte nějaké kurzy hlasové výchovy.

Autor: Josef Kraus
19. února 2010

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video