Když muži cvičí Zumbu - rozhovor s instruktorem Zumby | e15.cz

Když muži cvičí Zumbu - rozhovor s instruktorem Zumby

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo by si však myslel, že Zumba se zabydlela v životech pouze dámského pokolení, ten by se spletl. Následující rozhovor s tanečníkem a instruktorem Zumby Markem Weinštukem proběhl přímo ve fitness centru po jedné z jeho lekcí...

Zumba k nám v roce 2008 přišla pozvolna a nenápadně a nikdo by ji nevěštil větší úspěch, podobně jako jejímu zakladateli Beto Perezovi. V loňském roce však Zumba vtrhla do fitness center s razancí hurikánu a oblíbily si ji tisíce žen po celé republice. Pro některé se stala novou životní energií, vášní, ale i odpočinkem. Ruku na srdce, která z nás nebyla alespoň na jedné lekci.

Čím dál více však přibývá také mužů, které latinsko – americké tance chytly za srdce a vlnění v rytmu Zumby si je podmanilo, podobně jako něžnější pohlaví. Chlap na lekci Zumby už není raritou, ale plnohodnotným členem týmu. Stejně tak přibývá a mužů v řadách instruktorů. Takže si dnes můžeme vybrat, zda máme zrovna náladu, na „ženskou“ nebo „mužskou“ Zumbu. V následujících řádcích vám jednoho takového instruktora představíme.

Se studentem chemie, tanečníkem a instruktorem Zumby Markem Weinštukem jsem si povídala přímo ve fitness centru po jedné z jeho lekcí, které jsem se aktivně zúčastnila a pořádně „propotila triko“. Náš rozhovor se samozřejmě točil kolem Zumby a všeho, co s ní souvisí. Dozvíte se například, co je pro trenéra Zumby nejtěžší, proč by měli na lekci přijít také muži a co jim Zumba přinese. Povídali jsme si ale také o tom, jak Marek tráví svůj volný čas a poradí nám, co dělat pro pěknější postavu.

Jak jste se vlastně dostal k Zumbě? Pro muže je to dost netypická aktivita.

První zkušenost se Zumbou jsem měl na „soustředku“ ze standardních tanců. Měli jsme ji tam jako rozcvičku. A potom jsem vyhrál permanentku na Zumbu, tak jsem vychodil vstupy. No a potom jsem měl jet na školení fitness, které se ale nekonalo, ale já jsem si nějaký kurz přesto chtěl udělat, mít nějaký „papír“ v ruce, tak jsem se přihlásil na Zumbu.

Takže se věnujete i tanci?

Ano, tančím standardní tance. A na té profesionální úrovni to začíná být dražší a dražší, člověk si musí zaplatit trenéry a ti stojí hodně, takže Zumbou si vlastně vydělávám na tanec.

Dá se říci, že si jedním koníčkem vyděláváte na druhý.

Ano, co víc si může člověk přát.

Proč Vás zumba vlastně tak chytla, čím Vás oslovila?

Přišel jsem na první hodinu, to už jsem měl za sebou taneční průpravu a říkám si, vždyť já jsem lepší, něž ta cvičitelka. Tak jsem si říkal, proč když ona cvičí, tak proč bych nemohl taky. Až pak jsem se dozvěděl, že ten, který cvičí v první řadě je vždycky lepší, je to tím, že instruktor má před sebou třicet lidí a musí se řídit vlastně určitou obecnou úrovní. Takže ti co tančí v první řadě většinou přetancují instruktora.

Marek WeinštukAutor: Ženy - E15

Může na Zumbě „chytnout“ i běžný muž, který nemá žádnou taneční průpravu?

Ano, určitě, ne na první hodině, ale na třetí čtvrté už se chytne. Mám v kurzech pár chlapů, kteří se na začátku na hodinách potáceli jako strom ve větru, ale po třetí hodině už jsou normální Zumbisti.

A proč by to tedy muži vůbec měli zkusit, proč by měl přijít na hodinu Zumby?

Odreagovat se, zablbnout si. Tady nemusí vůbec umět tančit, nemusí mít vůbec žádnou průpravu, jenom se dívat a jediná prerekvizita je, umět se odreagovat.

Myslíte, že je obecně atraktivnější, když je instruktorem Zumby muž?

No pro mě určitě ne (smích).

Tak spíše ženy to možná pak víc zajímá, přijdou na hodinu i ze zvědavosti?

Tak chlap je jiný. Pro ženy to může být atraktivnější, když cvičí muž. Vím, co jsem vyváděl na svojí první hodině a holky šílely, prostě protože jsem chlap.

Máte pocit, že pro muže je lepší mužský instruktor, že se před ním méně stydí, než před ženou?

Je to určitě tak. V nejmenovaném tanečním studiu je zrcadlový sál a mám pocit, že většinou když cvičí ženská instruktorka, že se před ní ti muži stydí. Já třeba na svých hodinách takový pocit nemám, někdy se muži stáhnou více dozadu, ale baví je to.

Těší vás pokroky vašich „cvičenců“? Když se oproti první hodině zlepší?

Tak to mě opravdu moc těší.

Stíháte sledovat například i zlepšení fyzické kondice?

No já mám takovou myšlenku, tím se liším, že cvičím všechno s nimi, abych je motivoval. A vidím, že ti lidi opravdu cvičí, nic nevynechají. A na některých opravdu vidím ten jejich pokrok. Například, jedna paní, která chodí na mé hodiny už od začátku, tak myslím, že za tu dobu musela shodit alespoň deset kilo.

Tak to je dobrá motivace.

No právě, na ní to opravdu bylo vidět, že shodila.

Jedním z důvodů, proč ženy na Vaše hodiny Zumby chodí je určitě i ten, že jste mladý sympatický muž. Stává se, že se ženy s vámi snaží nějak sblížit, navázat kontakt?

Ano, to se stává. Pak se to dá těžko řešit. Já se samozřejmě nesnažím být sterilní, že bych jenom odcvičil a odešel, ale zase se snažím chovat tak, abych v nich nevzbudil žádné naděje.

Odreagovat se, zablbnout si.Autor: Ženy - E15

V tom to má instruktorka – žena podstatně jednodušší.

Ano, já se snažím být spíše dobrým kamarádem. Pro mě je spíš problém, že tam mám v tělocvičně třeba dvacet pěkných ženských, někdy mám problém se držet, je to fakt hodně těžký (smích).

Takže stíháte vnímat pěkné ženy na vašich hodinách.

Ano. Jak jsem říkal, je to těžký mít tam pěkné ženské a nekoukat. Musím říct, že když jsou v sestavách nějaké vlnící prvky a jedna moje „cvičenka“ na to byla expertka, to byl trochu problém se na ni nedívat. Ale už jsem si zvykl.

Kolik let bylo vaší nejstarší Zumbistce?

Bylo jí přes sedmdesát let. A ta dokonce ještě před tím chodila na lekci aerobicu a pak ještě na Zumbu. To jsem musel obdivovat. A kolikrát jsou ty starší ještě lepší než mladé.

A nejmladší?

Na Zumba basic bylo nejmladší jedenáct let. A ta byla jednou z nejlepších zumbistek, kterou jsem kdy měl. A na Zumba party jsem měl i devítiletou

Jaká je podle vás ideální pohybová aktivita, nebo kombinace aktivit, když chce člověk něco zhubnout a zpevnit tělo?

Ideální kombinace je jít si zaběhat, za druhé hodina zumby, pak hodina pilates a za čtvrté posilovna. Klidně si na to vyhradit tři čtyři hodiny, a když to budete jednou, dvakrát do týdne dodržovat a nějaká dieta do toho, tak si myslím, že zhubnete hned. Ještě musím jako tanečník dodat, že jestli si někdo myslí, že lze hubnout jenom tancem, tak to je v podstatě blbost, ale u Zumby jde hubnout zábavou.

Co děláte, když netančíte a necvičíte Zumbu?

Tak buď jdu s kamarády, musím taky někdy zhřešit, zajít si na pivo, nebo něco tvrdšího. Anebo si jdu zaběhat, zaplavat, spíše preferuju aktivní odpočinek. Ale někdy si samozřejmě taky pustím film, lehnu na gauč a otevřu si brambůrky.

Poslední články autora

Chi toning – najděte v sobě skrytou energii i sílu

Fitball – míče, které vám zařídí krásnou postavu

Naučte se meditovat – Techniky Osha

Módní trapasy aneb co si (ne)obléct

Zobrazit všechny články autora

Hledáte to správné cvičení právě pro Vás? Pomůže Vám webový portál www.ocviceni.cz.

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video