Když se vás chytí kašel a nechce se pustit… | e15.cz

Když se vás chytí kašel a nechce se pustit…

Inzerce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kašel – nejčastější důvod návštěvy u lékaře – řádně potrápí děti i většinu dospělých (nejen) v zimě. Nachlazení, ke kterému kašel neodmyslitelně patří, způsobuje více než 200 různých virů, není se tedy čemu divit, že to poslední dobou v řadě kanceláří vypadá jako v čekárně u lékaře. Řekněme si, jaké jsou nejčastější typy kašle, jak s nimi bojovat a jak být co nejdříve fit.

Prevence je nejlepší lékař. To je svatá pravda. Ale co dělat, když už nám kašel nedá spát? Dopřejte si klid v posteli, nohy v teple a horký čaj. Za to vás pochválí každý lékař - klidový režim a dostatek tekutin je základ, který byste svému tělu při nemocích z nachlazení neměli odepřít.

Není kašel jako kašel

Pokud vás však trápí kašel, budete se cítit velmi unavení a oslabení i v rámci klidového režimu. Ideálním řešením je v počátcích onemocnění, kdy je kašel suchý a dráždivý, jeho tlumení a snižování dráždění ke kašli za pomocí tzv. antitusik. Odborníci dávají v poslední době přednost antitusikům bez obsahu kodeinu (který byl hojně používán v dřívějších dobách).

Kodeinová i některá nekodeinová antitusika totiž působí centrálně přímo v mozku, a tím současně mohou tlumit dechové centrum. Naopak molekula levodropropizin působí cíleně na nervová vlákna v dýchacích cestách. Díky tomu nehrozí u nekodeinových antitusik s obsahem levodropropizinu riziko vzniku závislosti. Obsažen je například v léku Levopront ve formě sirupu i kapek.

Sirup LevoprontAutor: Ženy - E15

Po suchém nastupuje vlhký kašel

V době, kdy se suchý kašel mění na vlhký, bývají řasinky, tvořící výstelku našich dýchacích cest, často slepené a neschopné dostatečně plnit svou funkci. V této době jsou vhodná tzv. expektorancia pro podporu vykašlávání a mukolytika sloužící k ředění hlenu.

Nevíte, jaký máte kašel? Podívejte se na podrobné rozdělení kašle.

Pokud se s kašlem potýkáte déle než pět dní nebo pokud má jeho průběh zhoršující se tendenci i přes užívání léků, neváhejte a vyhledejte lékaře.

Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na Léčíme kašel.

Levopront sirup, kapky je léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Léčivou látkou přípravku je levodropropizin. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Autor: Inzerce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery