Když vás trápí opary | e15.cz

Když vás trápí opary

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Puchýřky na rtech trápí nejčastěji ženy. Jsou pro ně především nepříjemným kosmetickým problémem, ale opary mohou být i nebezpečné.

Opar většinou na první pohled vypadá velmi neškodně. Ohlašuje se svěděním a pálením, mokvá, pak se vytvoří strup a vyhojí se bez jizev. Málokdo již ale ví, že takřka 90 procent populace v sobě nosí nakažlivé herpetické viry, které způsobují právě opar a již v mládí se usazují v těle. Často se opar neprojeví vůbec, ale u jisté části lidí se opakuje pravidelně. Viry jsou uloženy v nervové buňce a odkud se přemišťují do buněk kožních a způsobují opary. Těmi bývají nejčastěji zasaženy rty.

Co způsobí, že se viry aktivují?
Opar se vytvoří například při oslabení organismu, horečce, při hormonálních změnách, menstruaci, pod vlivem stresu, poruše imunitního systému. Opar se přitom může vytvořit nejenom na rtech, ale například i na ženských pohlavních orgánech, především pak na malých a velkých stydkých pyscích. V tomto případě nejsou sami o sobě nebezpečné, ale mohou se stát vstupní branou pro mikroorgasnizmy způsobující pohlavní choroby.
Jsou také nebezpečné pro těhotné ženy, při porodu může dojít k nakažení dítěte a komplikacím u novorozence.

Jaké jsou prostředky na léčbu oparu?
Vhodná je především prevence v podobě dostatečného přísunu vitaminu C a zinku, které posilují imunitní systém a působí antivirově a vitamin E, který urychluje léčbu. V lékárně jsou k dostání volně prodejné masti, které potlačují vir, nebo je možné použít i domácí prostředky jako jsou med a ocet. Osvědčil se také extrakt z meduňky obecné, která brání tomu, aby viry pronikaly do kožní buňky, čímž se zabrání infekci, nebo se alespoň potlačí nepříjemné projevy, které opar provázejí.

Jak postupovat, pokud už opar máte?
Pokud jste zasaženi oparem, vyhněte se líbání, orálnímu sexu, používejte pouze své sklenice a příbory. Samozřejmostí je také čistý ručník, o který se s nikým nedělte.

Aplikujte již zmiňované přírodní prostředky a v případě mastí si vždy před a po aplikaci důkladně umyjte ruce.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video